Reklama
obserwator
Tuż przed długim majowym weekendem ujawniono, że zaraz po nim mają przestać obowiązywać istotne obostrzenia związane z koronawirusem.
Pytanie: będą wakacje w tym roku czy ich nie będzie? – pada często, a częściej padało w majowy weekend, spędzany jak nie w domu, to w pobliżu, z marzeniami o wyjeździe w bliższe i dalsze kraje – a choćby nad zimne morze, w góry i na Mazury, a nawet pod gruszę. Wszędzie było dobrze, gdzie nas nie było.
5-8
temat numeru
Brak opadów doskwiera nam od roku. Już jest bardzo sucho, a jeśli nic się nie zmieni, czeka nas najgorsza susza w historii Polski. Zmiany klimatu i złe gospodarowanie zasobami wody, które mamy, mogą doprowadzić do tragedii.
Mieszkańcy Kopytkowa najpierw zauważają uciekające łosie, chwilę później – unoszący się słup dymu. Jest wieczór spokojnej kwietniowej niedzieli, kiedy rozpętuje się prawdziwe piekło w samym środku przyrodniczego raju.
Co można zrobić, by zminimalizować skutki suszy? Wierzący powie, że obok oczywistych długofalowych działań ekologicznych niezbędna jest modlitwa. Natychmiast!
10-15
życie kościoła
W niewielkiej jednoosobowej celi spędzał 23 godziny na dobę. Wyszedł na wolność po ponad 400 dniach. I choć sąd oczyścił go z zarzutów, przeciwnicy kard. George’a Pella nie powiedzieli ostatniego słowa
– Jestem jedynie gościem, który świadczy swoją obecnością, że Bóg tam jest – mówi ks. Giovanni Musazzi, kapelan szpitala w Mediolanie.
Szacowny jubileusz głównego kościoła diecezjalnego rozłożono na półtora roku, z ciekawą ofertą wydarzeń
Kościół to nie tylko piękne świątynie, liturgia, muzyka czy biblioteki. Kościół to ludzie, którzy swoim świadectwem wiary codziennie piszą jego historię. O swojej 40-letniej posłudze biskupiej w roku 100-lecia erygowania diecezji łódzkiej z arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem rozmawia ks. Paweł Gabara.
20-25
historia
Panowanie Bolesława było pełne sukcesów, jednak polityka królewska bardzo obciążała jego poddanych. Kiedy doszło do buntu, na czele opozycji stanął biskup Stanisław.
75 lat temu upadły Niemcy Hitlera. Miliony ludzi płakały ze szczęścia. Wojna zmieniła świat, pozostawiła ludzkości brzemię, od którego nie może się uwolnić.
26-28
polecamy
Ukazała się już, przełożona na język polski, głośna książka kard. Roberta Saraha Z głębi naszych serc.
29
moim zdaniem
Mam w domu kilka książek prof. Anny Świderkówny o Biblii. Teraz koniecznie muszę je przeczytać.
Opowieści o roznoszonych przez listonoszy „śmiercionośnych kopertach” należy traktować jak dawną miejską legendę o czarnej wołdze.
30
niedziela z kulturą
32
dobre rady
Warto systematycznie stymulować układ odpornościowy. W tym celu należy sięgać po odpowiednie produkty.
41
moim zdaniem
Jesteśmy wielcy wspólnotą Kościoła. Pilnujmy jedności i bądźmy solidarni ze swoimi biskupami i kapłanami.
„Bóg podjął straszliwe ryzyko wolności. Ale wspiera naszą wolność, która swoje wypełnienie znajduje w miłości”. Jan Paweł II
44-45
prasa zagraniczna
46
NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
– Tak jak odnosimy się na zewnątrz do Pisma Świętego, taki też mamy stosunek do słowa Bożego w naszym sercu – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. celebrowanej w bielskiej katedrze w Niedzielę Biblijną.
47
NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
Wbrew złośliwym i kłamliwym uwagom Kościół na wiele sposobów pomaga przetrwać wiernym trudny czas epidemii.
48
NIEDZIELA PODLASKA
Świat wyczekuje skutecznej szczepionki na koronawirusa, a tymczasem na wyciągnięcie ręki mamy skuteczne antidotum.
49
Kącik dla dzieci
50-51
NIEDZIELA KIELECKA
Choć nie będzie tysięcy ludzi na kieleckim Rynku, jak było co roku, to Uwielbienie odbędzie się... online.
50
NIEDZIELA LEGNICKA
Diecezjalne Sanktuarium Maryjne w Krzeszowie po ostatnich rządowych decyzjach szerzej otwiera swoje drzwi
51
52
53
54
Niedziela z kulturą
55-61
NIEDZIELA RZESZOWSKA
Wiele jest wezwań odmawianej w maju Litanii Loretańskiej, które wydają się bliskie naszej obecnej sytuacji. Wołamy: „Uzdrowienie chorych”, „Pocieszycielko strapionych”, ale także „Przyczyno naszej radości”.
56
NIEDZIELA SANDOMIERSKA
Pod takim tytułem na kanale YouTube „Niedziela” ukazywać się będzie nowy cykl filmów ukazujących historie, które zapadły głęboko w pamięć powołanych.
57
NIEDZIELA SOSNOWIECKA
Powstali, by wzmocnić parafie, diecezję, ożywić życie społeczne, dać nowy impuls do działania zgodnie z Ewangelią
58
NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
Czterech i pół miesiąca potrzebowali mieszkańcy ubogiej osady Misokitsy na Madagaskarze, by wybudować kościół
59
NIEDZIELA ŚWIDNICKA
Od ponad dwóch tygodni diecezją świdnicką kieruje nowy biskup
60
NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, książę Kościoła, a dla przyjaciół – po prostu Ojciec.
61
NIEDZIELA WARSZAWSKA
Ograniczenia epidemiologiczne wpłynęły na terminy udzielania niektórych sakramentów.
Proboszczowie w porozumieniu z rodzicami i katechetami zdecydowali o zmianie dat uroczystości. W terminach wrześniowych Pierwsze Komunie św. zaplanowano m.in. w parafiach: św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, św. Patryka na Gocławiu czy św. Jana Kantego na Żoliborzu
62
NIEDZIELA WROCŁAWSKA
Dom to miejsce o smaku miłości – ciepłe i bezpieczne. Takie warunki starają się stworzyć pracownicy DPS-ów swoim podopiecznym, ale w czasie pandemii w placówkach tego typu sytuacja jest bardzo trudna.
63
Niedziela z kulturą
64
NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
W Infułatce przy zamojskiej katedrze będzie można podziwiać wspaniałe zabytki sakralne. Właśnie zakończono jej gruntowny remont
64
NIEDZIELA ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKA - ASPEKTY
W Infułatce przy zamojskiej katedrze będzie można podziwiać wspaniałe zabytki sakralne. Właśnie zakończono jej gruntowny remont
65