Pakistan • Watykan
Rodzina Asi Bibi u Ojca Świętego
Podczas audiencji generalnej 15 kwietnia br. papież Franciszek spotkał się z mężem oraz jednym z pięciorga dzieci Asi Bibi – pakistańskiej katoliczki skazanej na śmierć za rzekomą obrazę Mahometa. Przybyli oni do Rzymu, by zabiegać o międzynarodowe wsparcie dla niej. Papież zapewnił ich o swych modlitwach.
W rozmowie z Radiem Watykańskim Ashiq Masih zapewnił, że jego żona jest niewinna. Od 6 lat przebywa w więzieniu, w celi śmierci. Jej położenie jest coraz trudniejsze, dlatego apeluje do wszystkich o pomoc. – Papież jest zwierzchnikiem nas wszystkich, dlatego bardzo liczymy na jego modlitwę i wstawiennictwo – powiedział mąż Asi Bibi. Zwrócił uwagę, że Europa mogłaby zrobić dla jego żony bardzo dużo, gdyby się zaangażowała, tymczasem zaczyna brakować zainteresowania jej sprawą. – Sytuacja chrześcijan jest u nas trudna – wyjaśniał Masih i przypomniał, że kilka dni wcześniej podpalono chłopca, a przed kilkoma miesiącami spalono żywcem chrześcijańskie małżeństwo. – Jesteśmy zatem w Pakistanie prześladowani. Przyjechałem tu z córką, aby zaapelować do wspólnoty międzynarodowej, by postarała się o uwolnienie Asi Bibi – powiedział mąż chrześcijanki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na audiencji ogólnej krewnym Asi Bibi towarzyszył jej adwokat. Podkreślił on, że dziś niezbędna jest presja wspólnoty międzynarodowej na rząd w Pakistanie. Sąd Najwyższy w ogóle nie chce rozpatrzyć jej odwołania od wyroku, gra na zwłokę. To oznacza, że chrześcijanka pozostanie w więzieniu przez kolejny rok, a może 4 lata. – Jeśli sąd odrzuci apelację, Asię będzie mógł uratować jedynie akt łaski ze strony prezydenta – podkreśla adwokat chrześcijanki.
(RV)
Włochy
Śmiertelnie chory diakon przyjął święcenia kapłańskie
W związku z groźbą rychłej śmierci nieuleczalnie chory mężczyzna otrzymał wcześniejsze święcenia kapłańskie. 38-letni Salvatore Mellone został wyświęcony przez miejscowego biskupa na księdza katolickiego 16 kwietnia w Barletcie na południu Włoch. Dwa dni wcześniej zadzwonił papież Franciszek, prosząc, aby nowy kapłan udzielił mu jako pierwszemu swego błogosławieństwa. Papieska prośba została spełniona.
„Być księdzem choć jeden dzień oznaczało dla niego wypełnienie Bożego projektu” – napisał w swoim przesłaniu arcybiskup Trani Giovanni Battista Pichierri. Podkreślił, że Salvatore Mellone kontynuował swoje studia w seminarium duchownym, nie bacząc na postępującą chorobę. Ze względu na ciężką chorobę nowotworową arcybiskup skrócił mu okres studiów z sześciu do czterech lat, aby mógł wcześniej otrzymać święcenia. Ks. Mellone wstąpił do seminarium w roku 2011, rok później zachorował na raka.
(KAI)
* * *
Różne są w życiu „pory roku”: jeśli czujesz akurat, że zbliża się zima, chciałbym, abyś wiedział, że nie jest to pora ostatnia, bo ostatnią porą Twego życia będzie wiosna: wiosna zmartychwstania. Całość Twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie: czeka Cię niebo.
Jan Paweł II
Krótko
Liczba katolików na świecie wzrosła w ciągu 8 lat o 12 proc. Więcej jest także księży, mniej natomiast seminarzystów i studentów teologii.
Kard. Francis George nie żyje. Emerytowany arcybiskup Chicago liczył 78 lat, zmarł po długiej walce z rakiem. Był wieloletnim bliskim współpracownikiem Papieża Polaka. W 2001 r. prowadził rekolekcje dla Jana Pawła II i Kurii Rzymskiej.
Kard. Roberto Tucci zmarł w wieku 94 lat. Był wieloletnim dyrektorem Radia Watykańskiego i organizatorem ponad 80 pielgrzymek zagranicznych św. Jana Pawła II, m.in. kilku pielgrzymek do Polski. Liczył prawie 94 lata.
Ambasador USA w Polsce Stephen Mull został wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią dyrektora FBI Jamesa Comeya na temat roli Polaków w Holokauście. Przypisał on m.in. Polakom i Węgrom współudział w zbrodniach dokonywanych podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Rosja zapowiedziała, że do 2020 r. chce przesyłać gaz do Europy z pominięciem Ukrainy. Rosjanie zamierzają wybudować gazociąg turecki o rocznej przepustowości 63 mld m3.
Z raportu centrum studiów żydowskich przy uniwersytecie w Tel Awiwie wynika, że w 2014 r. liczba antysemickich ataków na całym świecie była wyższa o 38 proc. niż w roku poprzednim. Najwięcej takich aktów zanotowano we Francji.
Zmarł Günter Grass, niemiecki laureat nagrody Nobla, urodzony w 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsku. Największą sławę przyniosła mu książka „Blaszany bębenek”.
W Pradze zmarł 16 kwietnia, w wieku 45 lat, Stanislav Gross – premier Czech na przełomie 2004 i 2005 r. Przed rokiem zaszokował Czechów, wyznając w jednym z wywiadów: „Przyjąłem Chrystusa i żyję w wewnętrznej wolności”.