Do udziału w licznych spotkaniach, jakie w dniach 12-13 czerwca odbędą się w Warszawie, zaproszeni są wszyscy: dzieci, młodzi i dorośli. Ci, którzy nie będą mogli pojechać do stolicy, w niedzielę 14 czerwca będą mogli przeżyć dzień misyjny w swoich parafiach.
Kongres dla każdego
Jak wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Lubelskiej, 12 czerwca zaplanowana jest sesja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przebiegała będzie równolegle w 10 grupach tematycznych; problematyka misji rozpatrywana będzie na kilku płaszczyznach, np. katechezy czy życia konsekrowanego. W sobotę 13 czerwca odbędą się spotkania w trzech stacjach w Warszawie: dziecięcej (hala Torwar), młodzieżowej (bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusa) i dorosłych (kościół Wszystkich Świętych).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W każdej z nich będzie czas na modlitwę, spotkania z misjonarzami i ich świadectwa, koncerty, przedstawienia, śpiewy, konferencje – wylicza ks. Rebeta. – Kongres jest tak pomyślany, by swoje miejsce w nim znalazły nie tylko osoby na co dzień zajmujące się tematyką misyjną. Celem kongresu jest przede wszystkim ożywienie misyjne wiernych, rozbudzenie świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misje – podkreśla Ksiądz Dyrektor.
Niedziela misyjna w parafiach
Reklama
Ostatni dzień kongresu będzie przebiegał we wszystkich parafiach Kościoła w Polsce. – Każdy proboszcz otrzymał już odpowiednie materiały, które są pomocne w przygotowaniu niedzieli misyjnej. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przygotowała także listy do rad duszpasterskich, zachęcające do podjęcia różnorakich działań na rzecz ożywienia świadomości misyjnej świeckich – mówi ks. Wojciech Rebeta. – Od pomysłowości poszczególnych wspólnot zależeć będzie przebieg tego wydarzenia – podkreśla kapłan. Podpowiada też, co można na ten dzień przygotować: okolicznościowe homilie i katechezy, spotkania z misjonarzami, nabożeństwa misyjne, koncerty, konkursy plastyczne dla najmłodszych, kiermasze i aukcje z których dochód przeznaczony będzie na potrzeby misjonarzy.
– Kongres jest z założenia skierowany do wszystkich wiernych. Potrzeba zatem zaangażowania możliwie jak najszerszej reprezentacji różnych grup, ruchów, wspólnot, a także osób niezrzeszonych. Jednak mamy świadomość, że na spotkania w Warszawie pojedzie określona liczba osób (chociaż nie ma żadnych limitów), dlatego bardzo ważne będą spotkania w parafiach, które obudzą poczucie odpowiedzialności za misje i rozpalą zaangażowanie misyjne wiernych – mówi ks. Rebeta.
Nasze zaangażowanie
Zorganizowany dwa lata temu kongres misyjny dzieci archidiecezji lubelskiej pokazał, jak wielki potencjał tkwi w najmłodszych. Kilkuset małych misjonarzy z parafialnych i szkolnych kół misyjnych dało świadectwo niezwykłej troski o losy rówieśników z różnych stron świata. Wielu z nas rokrocznie spotyka kolędników misyjnych, przynoszących do naszych domów Dobrą Nowinę i oczekujących od nas solidarności z ubogimi mieszkańcami globu. Wielu ma też okazję do spotkań z misjonarzami i udzielenia im finansowej pomocy podczas odwiedzin w parafiach; czasem do włączenia się w misyjne akcje, np. zbiórki makulatury czy adopcji na odległość.
Konkretną pomoc w naszej diecezji niosą m.in. członkowie kół Żywego Różańca, którzy nie tylko codziennie modlą się w intencjach misyjnych, ale też zbierają składki na pomoc misjonarzom – kapłanom archidiecezji lubelskiej. Pieniądze przeznaczone są na stypendia mszalne lub na konkretne cele. Ubiegłoroczne składki trafiły do ks. Tomasza w Ekwadorze, który sfinansował z nich budowę ogrodzenia wokół kościoła i parafialnej posesji. Jeszcze inną formą pomocy jest wolontariat misyjny, np. w zeszłym roku w Kenii przebywała studentka farmacji z Lublina.
Informacje dla uczestników
Osoby zainteresowane udziałem w kongresie powinny do 15 maja br. zarejestrować swój udział oraz przesłać zgłoszenie. – Każda osoba winna zgłosić ten fakt z uwagi na potrzebę przygotowania odpowiedniej liczby materiałów kongresowych i posiłków. Są one gratisowe, podobnie jak i udział w spotkaniach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty podróży – wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta. W naszej diecezji organizacją wyjazdu na poszczególne dni i stacje kongresu zajmują się: konferencja naukowa na UKSW – ks. Wojciech Rebeta (misje.lublin@gmail.com), stacja dziecięca – Agata Skraińska (agatkamb@o2.pl), stacja młodzieżowa – Centrum Duszpasterstwa Młodzieży (biuro@duch.lublin.pl), stacja dorosłych – ks. Rebeta i ks. Ryszard Podpora (rpodpora46@gmail.com). Osoby jadące autokarem organizowanym przez ks. Podporę na stację dorosłych płacą za przejazd w obie strony tylko 5 zł!