Reklama
edytorial
Szalejąca islamizacja zmienia oblicze świata. Półksiężycem chce zastąpić Krzyż nie tylko w Ameryce, Afryce czy Azji, ale również w Europie, wyrastającej przecież z chrześcijańskich korzeni.
Cel nie uświęca środków. To ważne stwierdzenie w teologii moralnej. Nie można usprawiedliwić złego działania, za pomocą którego można osiągnąć dobry cel. Niestety, w polityce często stosowano takie zabiegi – niejednokrotnie uciekano się do podstępu i okrucieństwa, by osiągnąć sukces.
3
z Polski
9
przed papieską pielgrzymką • 5-13 lipca 2015 r.: Ekwador, Boliwia, Paragwaj
O papieskiej pielgrzymce do Boliwii, oczekiwaniach z nią związanych i specyfice tamtejszego Kościoła z bp. Krzysztofem Białasikiem – ordynariuszem diecezji Oruro – rozmawia ks. Marek Łuczak.
10-11
temat numeru: III wojna światowa „w kawałkach" • Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Z ks. Andrzejem Halembą – przedstawicielem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie dla Bliskiego Wschodu – rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
12-14
temat numeru: III wojna światowa „w kawałkach"
Ostatnimi osobami, które spotkały się z papieżem Franciszkiem przed jego odlotem z Turynu do Rzymu, byli uchodźcy. Następca św. Piotra spotkał się z grupą 20 osób ubiegających się o azyl, głównie Afrykańczyków.
15
raport • w stronę życia
Na początku lipca 2015 r. do Sejmu trafi projekt obywatelskiej ustawy zakazującej aborcji w Polsce. Życie nienarodzonych dzieci jest teraz w rękach parlamentarzystów
16-18
synod biskupów • Instrumentum laboris
Długo oczekiwany dokument, wyznaczający pole dyskusji październikowego synodu biskupów, którzy będą radzić na temat rodziny, jest gotowy. Zerwania z nauką Kościoła w nim nie ma, bo być nie mogło. Jest ciągłość, ale Kościół okazuje, że widzi wyzwania, które niesie ze sobą współczesność.
19
mówi dr Andrzej Margasiński
O dzieciach wychowywanych w związkach jednopłciowych
20
26-27
w drodze na ołtarze
W związku ze zbliżającą się beatyfikacją s. Klary Ludwiki Szczęsnej specjalna komisja powołana przez kard. Stanisława Dziwisza dokonała tzw. rekognicji, czyli potwierdzenia jej tożsamości oraz pobrania doczesnych szczątków na przyszłe relikwie.
Mówi m. Agnieszka Kijowska – przełożona generalna sióstr sercanek:
We wspomnieniach sióstr, które osobiście znały m. Klarę Ludwikę Szczęsną, zapisała się ona jako osoba niezwykle ciepła, pełna szacunku do kapłanów i sióstr oraz dziewcząt i młodych kobiet, o które się troszczyła.
28-29
wiara i życie
W dużym amerykańskim mieście pewna protestancka parafia czekała na przybycie nowego pastora. Nabożeństwo było przygotowane perfekcyjnie. Rada parafialna czekała z naręczami kwiatów, a jej przedstawiciel powtarzał wyuczone słowa powitania. Parafia liczyła dziesięć tysięcy członków.
31
liturgia tygodnia
W czytaniach mszalnych przewija się wątek sprzeciwu wobec Boga. Czytanie z Księgi Ezechiela, nawiązując do stanu duchowego mieszkańców Jerozolimy w początkach VI wieku przed Chrystusem, mówi, że, tak samo jak przodkowie, są ludem buntowników.
32-33
felieton
Często mówi się dziś o zjawiskach, które są podobno nieuchronne, takich jak sekularyzacja, laicyzacja, zeświecczenie czy desakralizacja. Rozumie się przez to zanik sacrum, świadomości nadprzyrodzonej czy wymiaru duchowego w życiu człowieka.
W dniach 20-21 czerwca br. odbyły się doroczne uroczystości w niemieckim sanktuarium maryjnym w Neviges. Polaków i czcicieli Matki Najświętszej do „westfalskiej Częstochowy” zaprosili księża chrystusowcy (Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej).
35
36-37
fakty • opinie
Ustawa w tej formie jest najgorszą, jaką można było sobie wyobrazić
38
z prasy zagranicznej
200 lat do wyginięcia daje narodom zachodniej Europy protojerej Wsiewołod Czaplin – przewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Stosunków Kościoła ze Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego, jeśli nie powrócą one do chrześcijańskich korzeniI.
39
90 lat Polskiego Radia • Mijają lata, zostają piosenki
Są autorami kilku programów: „Mijają lata, zostają piosenki”, „Wspomnienia pisane dźwiękiem”, „Słodkie Radio Retro”. Również programów popularyzujących rodzimą twórczość muzyczną.
40-41
wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
Do odpoczynku w Chorwacji zachęca Dariusz Malejonek
42-43
felietony
„Musimy słuchać i słyszeć, co mówią do nas ludzie. Politycy, którzy nie zrozumieją, że ich praca polega na służeniu, nigdy nie będą dobrymi politykami... Słuchać, słyszeć, rozumieć i wyciągać wnioski” – mówiła Beata Szydło na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.
Wnuczek Pana Niedzieli, zdawszy wszystkie egzaminy, postanowił spędzić pierwszy tydzień wakacji z dziadkami. Niedzielowie, uprzedzeni o planach wnuczka, przygotowali sympatyczną ofertę wypoczynkową.
Zarówno amerykańskim, jak i unijnym politykom trudno rozszyfrować, czy nowy grecki rząd Aleksisa Tsiprasa blefuje, czy też przygotowuje się do strategicznej zmiany.
Obóz władzy nie nauczył się niczego. Ludziom z tego obozu nawet do głowy nie przyjdzie, że jest coś takiego, jak odpowiedzialność za czyny i odpowiedzialność przed obywatelami za sprawowanie funkcji publicznych
44-45
polska spółdzielczość
Szkoda, że w czasach transformacji, szczególnie po roku 1989, po częściowo wolnych wyborach, nie podjęto szerzej sprawy polskiej spółdzielczości
46-47
Niedziela Młodych
Pierwsze Europejskie Forum Młodych miało miejsce w 2012 r. w Altötting. Dwa kolejne – Rio In Częstochowa oraz EFM 2014 – w Częstochowie. Wydarzenia skupiały się głównie w otoczeniu ogrodu częstochowskiego WSD, położonego w pobliżu Jasnej Góry.
Franciszkanin z pasją. Pisze piosenki, śpiewa, głosi rekolekcje. Kocha młodzież i chce do niej docierać z Dobrą Nowiną na różne sposoby. Dla młodych nauczył się jazdy na snowboardzie, by podczas zimowych rekolekcji RekoSKI głosić im Chrystusa. Aktualnie zaangażowany w akcję „Obudź się! Możesz więcej!", o której opowiada Czytelnikom „Niedzieli Młodych”
50-53
Jarosław Marek Rymkiewicz
Poeta ma dojmujące poczucie przemijania, a także nadchodzącej śmierci. Tym, co ocala, jest dla niego poezja.
56
Niedziela bielsko-żywiecka
Wielkimi krokami zbliża się peregrynacja kopii obrazu Jezusa Miłosiernego, która w naszej diecezji rozpocznie się 20 września w Cieszynie.
Poświęcenie kościoła i ołtarza zalicza się do najbardziej uroczystych aktów liturgicznych.
W Milówce 22 czerwca odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku kpt. Antoniego Bieguna „Sztubaka” i jego żołnierzy.
Niedziela częstochowska
Czy jesteśmy dziś ludźmi bardziej bogatymi niż dawniej? Często mówi się, że mamy więcej pieniędzy, więcej wydajemy. Czyli – powodzi się nam lepiej. Ale czy tak jest naprawdę?
Po uroczystościach w Nowej Brzeźnicy, o których można przeczytać obok, kolejne wydarzenia związane z Rokiem Jana Długosza przeniosły się 24 czerwca br. do Wielunia.
Z ks. dr. Dariuszem Nowakiem, asystentem kościelnym Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, rozmawia Anna Cichobłazińska.
Niedziela podlaska
Dziewiętnaście drużyn (11 męskich i 8 żeńskich) z całego kraju stanęło do walki o Mistrzostwo Polski KSM w Piłce Siatkowej na zawodach, które odbyły się w dniach 29-31 maja w Ełku.
W sanktuarium w Łazówku 20 czerwca bp Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom.
W dniach 12-14 czerwca w Bielskim Domu Kultury odbył się 22. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”. Organizatorem festiwalu było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej reprezentowane przez ks. Łukasza Suszko.
Niedziela kielecka
Już po raz czwarty w Busku-Zdroju odbył się Zjazd Sołtysów Diecezji Kieleckiej. Wzięło w nim udział przeszło siedemset osób z trzech województw: małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
Reformatorka zakonu karmelitów, wizjonerka i mistyczka – św. Teresa z Ávila, karmelitanka, pisarka i teolog życia kontemplacyjnego, jedna z najważniejszych europejskich świętych, nazwana Teresą od Jezusa.
Powstaje nowe katolickie przedszkole w Kielcach. Od nowego Roku Szkolnego będzie można posyłać dzieci do Sióstr Dominikanek przy ul. Karczówkowskiej.
Niedziela małopolska
Wiele wzruszających chwil i wspomnień związanych z Ojcem Świętym przeżywali mieszkańcy Skawicy oraz liczni goście, w czasie obchodzonych tam 20 i 21 czerwca V Małopolskich Dni Jana Pawła II.
Parafia pw. św. Piotra w Wadowicach obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia istnienia. O parafii i kościele, który konsekrował osobiście św. Jan Paweł II, z ks. prał. Tadeuszem Kasperkiem, proboszczem, rozmawia Agnieszka Konik-Korn.
Tegoroczna wiosna przyniosła Chórowi Mariańskiemu, działającemu przy parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie, kolejne sukcesy. To efekt pracy i konsekwencji w działaniu całego zespołu oraz ich dyrygenta – dr. Jana Rybarskiego, który od lat jest cenionym organistą nie tylko w swej parafii.
Niedziela lubelska
Lubelska piesza pielgrzymka na Jasną Górę to wyjątkowe wydarzenie, które abp Stanisław Budzik nazwał „niezwykłymi rekolekcjami w drodze, gdzie uzdrawiający trud wędrowania można połączyć z modlitwą”.
W lipcu 1920 r. bp Marian Leon Fulman poświęcił kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach. Spełniły się wówczas nadzieje mieszkańców Kraczewic i okolicznych miejscowości na własną świątynię i parafię.
Przy sanktuarium Matki Bożej Księżomierskiej już po raz dziewiąty odbył się Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź”. Wzięło w nim udział ok. 300 wykonawców.
Niedziela legnicka
Parafia pw. św. Michała Archanioła od soboty 20 czerwca cieszy się obecnością relikwii św. Jana Pawła II. Ich uroczysta intronizacja do kościoła pomocniczego pw. św. Barbary odbyła się z udziałem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, wieloletniego współpracownika papieża Jana Pawła II.
W dniach 29 i 30 maja w Szklarskiej Porębie odbyła się uroczystość. Społeczność grodu pod Szrenicą uczciła 70. rocznicę objęcia ochroną granicy w Karkonoszach i Górach Izerskich przez Wojsko Polskie.
Gościem Nocy Kościołów w sanktuarium św. Jacka w Legnicy 20 czerwca był Grzegorz Górny z wykładem „Wielkie relikwie chrześcijaństwa: tajemnice Całunu Turyńskiego i poszukiwania świętego Graala”.
Niedziela łódzka
Wzniesiona w latach 1899-1903 przepiękna neorenesansowa kaplica Heinzlów, znajdująca się na Starym Cmentarzu w Łodzi, odzyskała dawny blask.
Z ks. dr. Jarosławem Paterem – nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi rozmawia Dagmara Zalewska.
W obozie koncentracyjnym w Dachau zginęło 114 księży diecezji łódzkiej. Żadna diecezja w Polsce nie poniosła tak dużych strat duchowieństwa. W tym roku mija 70. rocznica wyzwolenia obozu.
Niedziela przemyska
Czas zaborów był tym szczególnym okresem, w którym Bóg pobudził do współpracy Polaków, powołując wiele osób do życia konsekrowanego i dając misję zakładania nowych wspólnot zakonnych.
Czas zaborów był tym szczególnym okresem, w którym Bóg pobudził do współpracy Polaków, powołując wiele osób do życia konsekrowanego i dając misję zakładania nowych wspólnot zakonnych.
W Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów w Leżajsku do 26 lipca br. oglądać można wystawę fotograficzną na temat wycieczki kajakowej ks. Karola Wojtyły, którą odbył Sanem z Przemyśla do Leżajska w dniach 19-22 lipca 1958 r.
Niedziela rzeszowska
Już po raz 28. sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej będzie gościło młodzież nie tylko z całej Polski, lecz także z krajów sąsiednich. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach 6-11 lipca.
Turystyka kresowa to wyprawa do korzeni polskiej historii. Romantyczne opisy miejsc, które wyszły spod piór Wincentego Pola czy Henryka Sienkiewicza – dziś trzeba zderzyć z brutalną spuścizną po latach sowieckiej okupacji.
Jubileusze święceń kapłańskich uświadamiają nam raz jeszcze tajemnicę Bożego powołania. Świadectwo kapłańskiej posługi minionych lat ukazuje znaczenie słów Chrystusa: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15,16).
Niedziela sandomierska
Największego logistycznie przedsięwzięcia organizacyjnego z wypoczynkiem dzieci, młodzieży i dorosłych podjął się Ruch Światło-Życie. Sekcja młodzieżowo-dziecięca to dwa 15-dniowe turnusy, natomiast dla rodzin są przewidziane trzy.
Do Huty Komorowskiej dotrzeć możemy jadąc od strony Sandomierza w kierunku Rzeszowa, skręcając w Majdanie Królewskim w drogę obok kościoła na prawo. Tam już droga prosto zaprowadzi nas w malowniczy zakątek powiatu kolbuszowskiego, w gminie Majdan Królewski, czyli Huty Komorowskiej.
Rozmowa z ks. Czesławem Walą o pierwszym w Polsce, powstającym właśnie w Rudniku, domu dla głuchoniemych.
Niedziela sosnowiecka
Działają w Sosnowcu od półtora roku, ich wzorem jest ziemski opiekun Jezusa Chrystusa. Mężczyźni św. Józefa spotykają się regularnie raz w miesiącu w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu lub w salach Diecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji przy parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.
21 czerwca o 11.30 w kościele św. Michała Archanioła w Łazach podczas uroczystej Eucharystii parafianie żegnali odchodzącego na emeryturę dziekana łazowskiego dekanatu św. Franciszka z Asyżu, kanonika gremialnego Kapituły Olkusko-Pilickiej, a nade wszystko swojego długoletniego proboszcza ks. kan. Leonarda Zagórskiego.
W niedzielę 21 czerwca bp Grzegorz Kaszak dokonał aktu konsekracji kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu – w 28 lat od erygowania parafii.
Niedziela świdnicka
Święty Paweł urodził się w Tarsie w Cylicji ok. 8 roku po Chrystusie, w rodzinie żydowskiej, legitymującej się przynależnością do pokolenia Beniamina. Solidne wykształcenie młody Szaweł otrzymał w Jerozolimie u stóp Gamaliela, jednego z najwybitniejszych ówczesnych rabinów.
Dawać innym Jezusa Eucharystycznego to wielka łaska, bo dzięki Eucharystii nasz Pan i Zbawiciel może żyć i wzrastać w życiu Ludu Bożego – mówił do alumnów bp Adam Bałabuch.
Konferencja „Talihta kum”, adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, spotkania w czterech sekcjach: muzycznej, medialnej, logistycznej i liturgicznej, wspólna zabawa i grill to program pierwszych warsztatów dla wolontariuszy ŚDM diecezji świdnickiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Cały świat poprzez trwającą już Wielką Nowennę Fatimską przygotowuje się do setnej rocznicy objawień, które w 1917 r. Bóg poprzez miłość Matki Najświętszej przekazał trojgu portugalskim dzieciom, a one zafascynowały wszystkich przekazanym orędziem, które do tej pory stanowi istotne wyzwanie do realizacji dla całej ludzkości.
Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach nad Odrą, zapraszając nieustannie do urokliwie położonego na wzgórzu kościoła, w którym króluje obraz Matki Bożej.
W tym roku mija 28. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Szczecinie. Ojciec Święty odwiedził miasto podczas trzeciej pielgrzymki do Polski 11 czerwca 1987 r. W przygotowaniu szczecińskiej części pielgrzymki brał udział obecny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie ks. kan. Waldemar Michałowski.
Niedziela toruńska
Uroczyste obchody ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczęły się 27 czerwca w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.
Pielgrzymuje się Szlakiem św. Jakuba, aby zbliżyć się do Boga, odkupić swoje grzechy, wybłagać łaski. Wędruje się, bo życie chrześcijanina jest pielgrzymowaniem. Oprócz duchowego wymiaru szlak posiada także wymiar kulturalny, gdyż pielgrzymi poznają historię odwiedzanych miejsc, spotykają mieszkających tam ludzi.
W liturgiczne wspomnienie bł. Marii Karłowskiej 6 czerwca w sanktuarium błogosławionej w Jabłonowie Pomorskim obchodzono 18. rocznicę beatyfikacji i 6-lecie opieki Matki Marii nad miastem.
Niedziela warszawska
Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.
Bóg jest wszędzie, nie tylko w kościołach – to tylko jedno z haseł Marszu dla Jezusa, który przeszedł głównymi ulicami Warszawy.
W parafiach archidiecezji warszawskiej posługę rozpoczyna dwudziestu dwóch świeżo wyświęconych księży. Kim są?
Niedziela wrocławska
Część z nich jest niewielka, skierowana wyłącznie do parafian, z występami dzieci do owych parafii przynależących. Część przeciwnie – tworzona z rozmachem, otwarta na szersze grupy, z występami zaproszonych artystów. Mowa o parafialnych festynach.
O. Franciszek Maria od Krzyża Jordan pragnął założyć zgromadzenie, które dotrze z Ewangelią do wszystkich ludzi. Do dziś salwatorianie realizują jego pomysły.
Zakończyły się organizowane przez Radio Rodzina Noce Kościołów na Dolnym Śląsku. Blisko 300 wydarzeń w 32 miejscowościach, ponad 90 koncertów, 120 spotkań, odkrywane na nowo zabytki sakralne, po których oprowadzali przewodnicy. Kolejne spotkanie już za rok.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Miesiąc lipiec według tradycyjnego kalendarza liturgicznego rozpoczyna się uroczystością Najdroższej Krwi Pana Jezusa i jest poświęcony kontemplacji i adoracji Krwi Chrystusa.
Jubileusz 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej to dobry czas, żeby zgłębić wiedzę i bardziej zbliżyć się do Pani Roztocza.
W niedzielę 14 czerwca parafia św. Antoniego Padewskiego w Różańcu obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. Parafia powstała w początkach XX wieku, a wszystko zaczęło się od wybudowania małej kaplicy pw. św. Antoniego Padewskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
28 czerwca w sanktuarium w Jakubowie odbyły się jubileuszowe uroczystości związane z 10. rocznicą otwarcia pierwszego w Polsce szlaku św. Jakuba Starszego Apostoła oraz sprowadzenia z Rzymu relikwii tego świętego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Paweł Socha.
Kiedy pojechali do ośrodka Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, ludzie robili sobie z nimi zdjęcia, bo nie mogli uwierzyć, że przez tyle czasu można być w jednym kręgu Domowego Kościoła. Ale takie są fakty – w Zielonej Górze spotyka się krąg, który w niezmienionym składzie trwa już 25 lat.
Z ks. dr. hab. Robertem Kuflem, dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze, rozmawia Kamil Krasowski.