Reklama
9
temat numeru
Pandemia COVID-19 ujawniła, w jak ekstremalnych warunkach działa nasza służba zdrowia i jacy ludzie w niej pracują, a także jacy my jesteśmy, gdy czujemy się zagrożeni.
Nauka i medycyna mają odpowiedź na cywilizacyjne wyzwania zdrowotne. Tylko czy system nadąża? Rozmawiamy z dr. n. med. Norbertem Szalusiem, specjalistą medycyny nuklearnej, zajmującym się leczeniem pacjentów onkologicznych.
Czas pandemii nieoczekiwanie otwiera nasze oczy na sprawy, które w codziennym zabieganiu do tej pory jakoś nam umykały. Jedną z takich odkrywanych na nowo przestrzeni jest szeroko pojęta opieka nad chorymi. Także ta duchowa.
10-15
treści wiary
Pierwsze dzieła chrześcijańskie napisane po łacinie powstały nie w Rzymie ani nawet we Włoszech, lecz w północnej Afryce Łacińskiej.
Czy w dzisiejszym świecie bycie pokornym to oznaka słabości? Wszak do niedawna uważano, że to zaleta, uznawana nawet za przymiot Boski. Warto być pokornym czy asertywnym? A może jedno nie szkodzi drugiemu?
16-18
19
życie kościoła
Zagubiona młodzież, przeżywająca kryzys wiary i niewidząca sensu życia, potrzebuje dziś dobrych duszpasterzy – świadków wiary, którzy przyciągną młodych ludzi do Jezusa.
Niepokojem napawają ostatnie informacje o stanie epidemii w naszym kraju, podobnie jest zresztą w całej Europie.
Dostaliśmy kolejną lekcję pokory. W sytuacji pandemii przychodzi na nią pora tuż po tym, gdy z czerwonym paskiem zdajemy egzamin z pychy. Im wyższe oceny z tego życiowego przedmiotu, tym większa szansa na to, że zaprowadzi nas ona do upadku.
Od momentu, w którym mój syn odpowiedział na głos powołania, wiem, jak ogromnego wsparcia duchowego potrzebują klerycy nie tylko w procesie kształcenia, ale przede wszystkim w kształtowaniu w sobie cech dobrego kapłana.
20-25
punkt widzenia
W dobie pandemii, gdy część społeczeństwa nadal neguje istnienie koronawirusa i sens noszenia maseczek, warto poznać państwa, które z wirusem radzą sobie najlepiej. Niekwestionowanym bohaterem walki z COVID-19 jest Tajwan.
Mimo protestów rolników i zdecydowanego sprzeciwu niektórych polityków PiS tzw. Piątka dla zwierząt w ekspresowym tempie przechodzi kolejne etapy prac legislacyjnych w parlamencie. Choć cel – dobrostan zwierząt – wydaje się słuszny, ustawa ta będzie rządzących wiele kosztować.
Co się dzieje z dziećmi w polskich szpitalach, które przeżyły aborcję? Procedury szpitalne są makabryczne, bo żaden lekarz takiemu skazanemu dziecku nie pomaga.
26-29
widziane z prowincji
30
niedziela z kulturą
– Ojciec Święty patrzył na Boga i na zgromadzonych ludzi. Ja tam byłem utrwalaczem historii – powiedział Niedzieli papieski fotograf Adam Bujak, którego wystawę pt. Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka, przygotowaną z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie.
Jan Sebastian Bach swoje Wariacje Goldbergowskie skomponował w celach... leczniczych.
32-43
moim zdaniem
44-45
46-47
Kącik dla dzieci
50-51
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Zobacz przepis
Zobacz przepis
Jak pracować zdalnie, by praca nie powodowała dodatkowego zmęczenia i stresu?
Są sytuacje, kiedy warto zwrócić się po pomoc dla dziecka do psychologa. Dobry specjalista może pomóc spojrzeć na problemy z nowej perspektywy
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera w Polsce kilkadziesiąt osób.
56-59
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
Europa Christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Miłość jest terminem wieloznacznym. Wiele mówimy o miłości macierzyńskiej, ojcowskiej, synowskiej, braterskiej, narzeczeńskiej, duchowej, zmysłowej czy miłości platonicznej. Ona tak naprawdę stanowi o istocie każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, wykształcenia czy statusu społecznego
Jezus, wskazując saduceuszom najważniejsze przykazanie, wspomina o Prawie i Prorokach. Co te terminy oznaczają? Zacznijmy od pierwszego: określenie „Prawo” kieruje naszą myśl ku górze Synaj. Tam, po wyprowadzeniu Hebrajczyków z niewoli egipskiej, Bóg zawarł z nimi przymierze. Nazwał ich swym ludem i obiecał ziemię. Izraelici zaś mieli być wierni Bogu.
Bardzo proszę o wyjaśnienie na łamach „Niedzieli” nauki Kościoła katolickiego o odpustach.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
„Opatrzyć na drogę, zawołać po imieniu” – te słowa Zbigniewa Herberta towarzyszyły XIV edycji Zaduszek Narodowych, które odbyły się na Matysce (609 m n.p.m) w Radziechowach.
Jesień to czas, kiedy infekcje szczególnie dają się we znaki, dlatego tym bardziej warto zadbać o podnoszenie odporności.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu dziękowała za 9. rocznicę poświęcenia kościoła. Wysłuchano też koncertu w ramach Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej.
Niedziela częstochowska
Młoda dziewczyna ze Zdowa podejmuje się prowadzenia akcji charytatywnej o zasięgu ogólnopolskim, a nawet można powiedzieć, że dociera ona także za granice naszego kraju. Nieprawdopodobne? A jednak dzieje się naprawdę.
Każdego roku przyjmowali w gościnę kilkunastu pielgrzymów, którym oferowali nocleg w swoich pokojach, sami nocując w kuchni, między stołami. W kilka chwil sami stracili dach nad głową.
Uroczystość Wszystkich Świętych (niedziela) przypomina nam, że wśród nas żyli, żyją i będą żyli święci. Zarówno ci ogłoszeni przez Kościół, jak i ci, którzy zapewne nie będą nigdy ogłoszeni, ale za swoje życie w wierności Bogu zostali nagrodzeni chwałą zbawionych.
Niedziela podlaska
Czcigodni Księża, Drogie Siostry Zakonne, Szanowni Redaktorzy, Kochani Czytelnicy!
Polecenie „Idźcie i głoście” zawiera w sobie zobowiązanie do niestrudzonego szukania ciągle nowych dróg komunikacji ze zmieniającym się światem – powiedział bp Piotr Sawczuk 17 października br. w drohiczyńskiej katedrze podczas obchodów Dnia Pastoralnego, jubileuszu 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Niedzieli Podlaskiej. Na uroczystości obecny był także bp Antoni Dydycz.
O trudnościach i radościach wynikających z początków powstawania Niedzieli Podlaskiej oraz wychowaniu człowieka do rzetelnego przekazywania informacji mówi ks. Zbigniew Rycak, pierwszy redaktor odpowiedzialny za edycję.
Niedziela kielecka
Busko-Zdrój, diecezja, region, a przede wszystkim chorzy i ich rodziny czekali na to miejsce 20 lat. 2 października bp Jan Piotrowski poświęcił nowy obiekt hospicyjny.
Zawieszony przez działaczy Solidarności w Zbiorczej Szkole Gminnej w Strawczynie krzyż, mimo protestów większości nauczycieli, 14 grudnia 1984 r. potajemnie zniknął. Wiosną odkryto smutną prawdę.
Muzeum Diecezjalne w Kielcach wystawą „Fortis in Fide. Silny w wierze” przypomina sylwetkę Prymasa Tysiąclecia.
Niedziela małopolska
Przesłanie o miłości dwóch polskich świętych wybrzmiało w kościele św. Brata Alberta w Krakowie podczas koncertu pt. „Jan Paweł II – Brat naszego Boga”.
Ikona powstawała ponad rok. Piętnastoosobowa grupa pracowała nad realizacją dzieła i modliła się, bo jak przekonuje o. Zygfryd Kot SJ, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”: – Nie da się ikony namalować bez modlitwy.
Gorliwy i odważny – to przydomki świętych Szymona i Judy. Wierni z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie od lat wiernie podążają za przykładem swoich patronów.
Niedziela lubelska
Cuda się zdarzają. Potwierdzają to mieszkańcy Kodymy, niewielkiego miasteczka na Ukrainie, którzy doczekali się swojej świątyni.
Chleba, herbaty i zupy w czasie pandemii nie sposób podać on-line, muszą trafić z rąk do rąk.
Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki ma już 10 lat.
Niedziela legnicka
W czwartek, 8 października, Wyższe Seminarium Duchowne rozpoczęło nowy rok akademicki.
5 października był dniem uroczystych obchodów wspomnienia św. Franciszka z Asyżu w Zespole Katolickich Szkół w Legnicy.
Blisko 60 osób z kraju uczestniczyło w kolejnej edycji Studium św. Hildegardy z Bingen. Obecne studium posiada – w odróżnieniu od poprzedniej edycji – charakter akademickiego kursu teologicznego. Działa pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Niedziela łódzka
Święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona pracowników służby zdrowia, było dobrym dniem do rozpoczęcia trwałej modlitwy w intencji tych, którzy codziennie troszczą się o nasze zdrowie i życie.
10 grudnia 1920 r. papież Benedykt XV bullą „Christi Domini” ustanowił diecezję łódzką, a kościół św. Stanisława Kostki podniósł do rangi katedry. 29 czerwca 1921 r. w świątyni odbył się ingres pierwszego łódzkiego biskupa ks. Wincentego Tymienieckiego.
O wspólnych pasjach z poznańskim kompozytorem Mariuszem Matuszewskim i łódzkim poetą Witoldem Smętkiewiczem rozmawia Janusz Janyst.
Niedziela przemyska
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyły się dni modlitw za Ojczyznę przez wstawiennictwo czczonego tutaj patrona Polski.
W pierwszą sobotę października po raz pierwszy w tym mieście odbył się Męski Różaniec, któremu przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.
Pomiędzy wzgórzami Pogórza Dynowskiego pokrytymi lasami ukryta jest mała miejscowość, Hucisko Jawornickie, mieszkańcy zapragnęli mieć tu swój parafialny kościół i konsekwentnie realizowali to pragnienie.
Niedziela rzeszowska
W niedzielę 4 października 2020 r. biskup rzeszowski Jan Wątroba dokonał konsekracji kościoła Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim. Proboszcz ks. Krzysztof Gac, budowniczy świątyni i wspólnota parafialna czekali na ten dzień 10 lat.
Trasa ze Skawicy na Przełęcz Lipnicką to nieformalne pożegnanie kard. Karola Wojtyły z polskimi górami. Była to ostatnia z jego odnotowanych górskich wycieczek przed wyborem na papieża. Szlak oznakowali pamiątkowymi tablicami żywieccy górale, nadając trasie nazwę Ostatniej Wycieczki.
Od pięciu lat w Sokołowie Małopolskim aktywnie rozwija działalność Związek Strzelecki „Strzelec”, który powstał przy miejscowym ponadgimnazjalnym zespole szkół. Rok temu założono tu również drużynę orląt.
Niedziela sandomierska
W bazylice katedralnej oddano cześć bł. Wincentemu Kadłubkowi, patronowi diecezji oraz miasta.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się inauguracja roku akademickiego oraz ślubowanie alumnów pierwszego rocznika. Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył abp Stanisław Budzik. Koncelebrowali: abp Wacław Depo, bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście.
Kult Matki Bożej Bolesnej lub Zjawiennej w Radomyślu nad Sanem sięga XV wieku. Wierni pielgrzymują tu z różnych stron Polski, aby Matce Bożej polecać swoje intencje.
Niedziela sosnowiecka
Wierni z diecezji sosnowieckiej, m.in. z Będzina i Dąbrowy Górniczej, przybyli do Łagiewnik na V Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu „Margaretka”.
Tercjarz spogląda na swojego założyciela św. Franciszka z Asyżu, odwzorowuje jego sposób bycia, odnoszenia się do Boga i bliźniego, aby kiedyś móc znaleźć się w niebie – mówił bp Grzegorz Kaszak.
Takich inicjatyw jest dużo. Działają na terenie Dąbrowy Górniczej, Będzina, Olkusza. A zajmują się kwestami, pozyskiwaniem funduszy i odnawianiem zabytkowych grobowców. Teraz do tej szlachetnej akcji ratowania pomników dołącza stowarzyszenie Ku pamięci w Sosnowcu.
Niedziela świdnicka
Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy uroczyście rozpoczęła kolejny rok formacji intelektualnej, duchowej i ludzkiej.
Najbliżsi współpracownicy towarzyszyli biskupowi seniorowi Ignacemu Decowi podczas Mszy św. imieninowej w katedrze świdnickiej, w czasie której wspominali świętego patrona Ignacego z Antiochii.
W tym roku rodzice oraz dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii św. wykazały się cnotą cierpliwości. Komunie św. zazwyczaj miały miejsce w maju, w tym roku z powodu pandemii odbyły się nieco później.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W wigilię XX Dnia Papieskiego w parafii św. Antoniego w Szczecinie odbyło się modlitewne czuwanie w kościele św. Jana Pawła II na Warszewie.
W niedzielę 11 października odbyła się konsekracja kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rzurzycy (dekanat Szczecin-Dąbie).
W tym roku mieszkańcy Dębna w sposób szczególny uczcili 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Niedziela toruńska
Młodzi, zdolni ludzie z ambicjami na życie godne i pełne wartości – to stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy od 20 lat dają świadectwo o przyjaźni z Chrystusem.
Ból, bezsilność, pustka – to wszystko, co wnosi do życia rodziców strata dziecka. Okazuje się jednak, że zawsze jest nadzieja. To właśnie o niej rozmawiali uczestnicy spotkania w Chełmnie.
Wielu mieszkańców grodu Kopernika nigdy nie słyszało o polskim zamku w Toruniu, mimo że przez kilkaset lat pełnił bardzo ważną funkcję i niemało krwi napsuł łakomym cudzego mienia zakonnikom.
Niedziela warszawska
O tym, które filmy obejrzeć w czasie epidemii COVID-19 i jak świadomie czytać obraz filmowy, z o. dr. Markiem Kotyńskim CSsR, dyrektorem studiów w Akademii Katolickiej, rozmawia Katarzyna Kasjanowicz.
Parafianie i tysiące darczyńców wspierają budowę radzymińskiej świątyni św. Jana Pawła II, którą właśnie udostępniono wiernym.
Prymas Tysiąclecia podkreślał często, że nie można mówić o zawodzie, ale o powołaniu lekarza. Jak pandemia wpłynęła na nasze postrzeganie pracy medyków? Co jest głównym wyzwaniem służby zdrowia w dobie COVID-19?
Niedziela wrocławska
Czy katolik może obchodzić Halloween? To pytanie pojawia się pod koniec każdego października i kończy się w momencie uroczystości Wszystkich Świętych.
Duszpasterstwo akademickie Dach obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Młodzieżą opiekują się księża jezuici z parafii św. Ignacego Loyoli przy ul. Stysia we Wrocławiu. Z o. Pawłem Witonem SJ, który tworzył duszpasterstwo, rozmawia Grzegorz Kryszczuk.
Znajduje się tam Księga Henrykowska, 7700 starych woluminów oraz wiele innych cennych zbiorów. Jej budowa trwała 8 lat.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tomaszów Lubelski, w którym czczona jest Matka Boża Szkaplerzna, obchodzi rocznicę istnienia.
Od 15 lat niezliczona ilość dusz cierpiących w czyśćcu otrzymuje ogromne wsparcie i pomoc płynącą z sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim. Apostolat Pomocy Duszom Czyśćcowym świętował 10 października 15-lecie istnienia.
Uroczystości związane z 81. rocznicą Powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 76. rocznicą pochówku Żołnierzy AK i BCh na największym w kraju cmentarzu partyzanckim w Polsce odbyły się w Osuchach.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Bp Stefan Regmunt dokonał konsekracji kościoła św. Józefa Rzemieślnika w Podmoklach.
Święty Jan Paweł II dla mieszkańców Grabika to Wielki Polak, autorytet i niedościgniony wzór do naśladowania. Wciąż o nim pamiętają i własnymi rękami wznoszą kościół, którego patronem będzie właśnie on.
Zbieramy się, aby słuchać słowa Bożego, nauczania Kościoła i siebie nawzajem. Tak ks. dr Arkadiusz Cygański wyjaśnia sens Diecezjalnej Kongregacji Diakonii Ruchu Światło-Życie naszej diecezji w rozmowie z ks. Adrianem Putem.