Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
Z JASNEJ GÓRY
Przesłanie Ogólnopolskiego Kongresu Katolików: „Stop ateizacji” odbywającego się 16 czerwca na Jasnej Górze.
6
Z KRAJU
7
NOWY BISKUP RZESZOWSKI
Diecezja rzeszowska otrzymała nowego ordynariusza. Został nim biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. Poznajmy plany, marzenia, ale i obawy nowego Biskupa w wywiadzie, który przeprowadził ks. inf. Ireneusz Skubiś
Ojciec Święty Franciszek mianował biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim. Zastąpi on bp. Kazimierza Górnego, który przechodzi na emeryturę.
12-13
W OBRONIE NORMALNOŚCI
Francuzi nadal nie zgadzają się z ustawą legalizującą „małżeństwa” par homoseksualistów i adopcję dzieci przez te związki.
15
POŻEGNANIE ŚP. KARD. STANISŁAWA NAGYEGO SCJ
Tajemnicą oddziaływania ludzi wielkich jest to, że o sprawach wiary nie tylko wiele wiedzą, ale tą wiarą żyją i dają świadectwo, że Jezusa spotkali osobiście na różnych drogach swojego życia. Do takich osób należał niewątpliwie kard. Stanisław Nagy.
18-19
21
BEATYFIKACJA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH 9 VI 2013
Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej - Serafitek przeżywa wielką radość - matka założycielka Małgorzata Łucja Szewczyk będzie beatyfikowana 9 czerwca br. w Krakowie-Łagiewnikach.
25
W Warszawie 8 czerwca br. odbyło się doroczne walne spotkanie Kongresu Mediów Niezależnych.
W Niepokalanowie 4 czerwca br. zakończył się finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Prezentacja książki „Maksymilian Kolbe. Kapłan, dziennikarz, męczennik”
25-26
WIARA I ŻYCIE
S. Bogumiła Zamora jaką pamiętam. Wspomnienie ks. Mariusza Frukacza.
27
LITURGIA TYGODNIA
28-29
29 VI - UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA
Kościół na całym świecie obchodzi 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pierwszych budowniczych fundamentów Kościoła powszechnego.
30
FELIETONY
Znakomitym, choć trafniej byłoby powiedzieć: fatalnym przykładem jest tu prezydent Warszawy - pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wsławiła się ostatnio tym, że usiłowała bez biletu wejść do parku Pałacu Wilanowskiego.
31
PROSTO I JASNO
Nie chcę być prorokiem, ale koniec III RP jest już bliski. Wskazują na to nie tylko spadające sondaże poparcia politycznego dla Platformy Obywatelskiej, ale samo zachowanie się jej szefa - premiera Donalda Tuska
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
SZKOŁA LIDERÓW NOWEJ EWANGELIZACJI
W Polsce jest niemal sto Szkół Nowej Ewangelizacji. Lecz tylko w jednym miejscu w kraju - na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie - kształci się przyszłych liderów nowej ewangelizacji. Pierwsi absolwenci tej uczelni właśnie odebrali dyplomy
38-39
44
CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE
Odbywający się po raz jedenasty koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” z roku na rok przyciąga coraz większe grono widzów z Polski i zagranicy.
45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „Z kuchni Siostry Arkadii”.
46
Niedziela bielsko-żywiecka
Pilsko, Przegibek, Leskowiec, Skrzyczne, Hala Rysianka, Babia Góra, Szyndzielnia i Wielka Racza - to beskidzkie szczyty, które w wakacyjne miesiące staną się miejscem ewangelizowania. Pomysł ma się wpisać w przeżywanie Roku Wiary.
W sobotę 8 czerwca nasz partykularny Kościół świętował złoty jubileusz kapłaństwa bp. Tadeusza Rakoczego.
O wizycie w bazylice Matki Bożej z Guadalupe i przekazaniu złotej róży – z diecezjalną zelator Apostolstwa Dobrej Śmierci Lidią Wajdzik – rozmawia Monika Jaworska
Niedziela częstochowska
Nie na darmo wielki nasz rodak bł. Jan Paweł II nadał tytuł swojej książce „Pamięć i tożsamość”. Im głębiej zastanawiamy się nad tymi pojęciami, tym bardziej budzi naszą refleksję to, że Kościół żyje pamięcią, ale też bardzo troszczy się o swoją tożsamość.
Bóg towarzyszy pojedynczym ludziom i całym wspólnotom. Wiem, że idzie również poprzez historię naszego Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
W Częstochowie przy ul. Rocha 212 stoi dom... Dom z pozoru nieróżniący się od sąsiednich. Jednak uwagę przykuwa baner w ogrodzie - fotografia mężczyzny z chłopczykiem na ręku z napisem „Serce Ojca - mój dom”.
Niedziela podlaska
15 czerwca br. zostali wyświęceni na kapłanów. Oto ich sylwetki.
W niedzielę Trójcy Świętej 26 maja wspólnota Szkoły Podstawowej w Topczewie przeżywała uroczystość poświęcenia sztandaru i pomnika swojego patrona
W sobotę 25 maja, w 19. rocznicę śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka, w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modłów o Świętość Kapłanów.
Niedziela kielecka
Wszystko wskazywało na to, że historia sprzed lat się powtórzy i 3 czerwca na zgromadzonych na lotnisku w Masłowie lunie deszcz.
Można usłyszeć opinie, że nie ma drugiego takiego miasta w Europie jak Kielce, jeśli chodzi o zasoby i atrakcje geologiczne. Tę ocenę potwierdza nowa atrakcja rezerwatu Kadzielnia – dostępne dla amatorów zwiedzania podziemnych skarbów Kielc trzy jaskinie – Odkrywców, Prochownia i Szczelina.
Chodzi o dawną kaplicę akademicką przy ul. Wesołej 54, która jest obecnie przekształcana w pierwszy w historii miasta kościół akademicki, któremu będzie patronował bł. Jan Paweł II.
Niedziela małopolska
W życiu nie ma przypadków - istnieją jedynie te starannie przygotowane przez Opatrzność. Nieprzypadkowo więc tegoroczne okrągłe jubileusze kapłaństwa naszych Pasterzy obchodzimy właśnie 23 czerwca, w Dzień Ojca.
hoć dzielił je czas - jedna z nich żyła na przełomie XVI/XVII wieku, druga zmarła na początku XX wieku - łączyła je miłość do Chrystusa i wyobraźnia miłosierdzia.
Ks. kan. Michał Mikołajczyk pochodzi z Krakowa, z parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza na Prądniku Czerwonym. Dziś jest na emeryturze, ale nadal służy potrzebującym i przekonuje, że na kapłana praca zawsze czeka.
Niedziela lubelska
Parafia pw. św. Brata Alberta w Puławach świętowała srebrny jubileusz istnienia. Za 25 lat budowania materialnej i duchowej świątyni wspólnota dziękowała Bogu i ludziom podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.
Udzielenie sakramentu bierzmowania i wprowadzenie nowego proboszcza w duszpasterską posługę były celem wizyty i modlitwy bp. Józefa Wróbla w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Wierzbicy.
Maj to miesiąc obfitujący w nabożeństwa i uroczystości, podczas których wierni w szczególny sposób proszą najświętszą maryję pannę o łaski oraz dają wyrazy wdzięczności za wszystkie wysłuchane modlitwy.
Niedziela legnicka
W bieżącym roku przypadają szczególne rocznice związane z życiem pierwszego oraz obecnego biskupa diecezjalnego. Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak obchodzi bowiem 60. rocznicę święceń prezbiteratu, a obecny biskup legnicki Stefan Cichy – 50. rocznicę.
W niedzielę 2 czerwca odbyła się w Krzeszowie pielgrzymka kół Żywego Różańca Dzieci z regionu Dolnego Śląska.
Piąta edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej Pro Musica Sacra osiągnie w najbliższym czasie swoją kulminację zarówno za sprawą ilości wydarzeń, jakie odbędą się w najbliższych tygodniach, jak i poziomu tych wydarzeń
Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt w Lubaniu, prowadzone przez siostry magdalenki od pokuty, obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia istnienia.
Niedziela łódzka
Dobre prawo kształtuje dobre społeczeństwo, ale ostateczna decyzja należy do poszczególnych ludzi - mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, podczas łódzkiego Święta Eucharystii.
W pierwszą niedzielę czerwca w łódzkim sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 21.37 rozpoczęła się Msza św., po zakończeniu której został odsłonięty i poświęcony pomnik bł. Jana Pawła II.
W dniach 6-7 czerwca w Łodzi trwała peregrynacja relikwii św. Jana Bosko. Wierni mogli pomodlić się przy relikwiach w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko oraz Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Wodnej.
Niedziela przemyska
Rok Wiary zdążył już mocno zakorzenić się w życie Kościoła i powoli odnawia jego oblicze. Ten świeży powiew Ducha, który niesie za sobą refleksję nad wiarą, jest również mocno obecny w życiu naszej diecezji.
Z ks. Mariuszem Rybą, przewodniczącym Rady ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia ks. Maciej Flader
Jan Chrzciciel, przychodząc na świat sześć miesięcy przed Chrystusem, został posłany, aby przygotować przyjście Zbawiciela.
Niedziela rzeszowska
4 czerwca Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego częstochowskiego biskupa pomocniczego Jana Wątrobę ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.
W połowie XVIII wieku wizytujący parafię w Sokołowie Małopolskim bp Wacław Hieronim Sierakowski zaobserwował wielkie nabożeństwo do Maryi obecnej w obrazie Królowej Świata.
W drugiej połowie XIX wieku, gdy Polska była pod zaborami i wciąż trwały represje (germanizacja, rusyfikacja) w zaborze austriackim, po Wiośnie Ludów (1848) uzyskaliśmy autonomię.
Niedziela sandomierska
W słońcu i radosnej atmosferze na starcie Sandomierskiego Rajdu Papieskiego stanęło 8 czerwca ok. 700 osób. Dla uczczenia 14. rocznicy wizyty w Sandomierzu bł. Jana Pawła II już po raz czwarty z biskupiego miasta wyruszył rajd rowerowy.
Podczas Mszy św. w miejscowym kościele bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 9 czerwca nowy ołtarz.
Tato, tatuś, tatuń, ojciec. Słowa tak bliskie. W sercach wielu wzbudzają niezwykle ciepłe uczucia. Słowo, na które świeżo upieczony tatuś czeka z utęsknieniem. Słowo, w którym zawiera się niezwykła rola, jaką mężczyzna wypełnia w swoim życiu i w której doskonali się.
Niedziela sosnowiecka
Wyjątkowo uroczyście przebiegał maj i czerwiec w parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach.
Pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, z udziałem pierwszego proboszcza ks. kan. Stanisława Straża, mieszkańcy Preczowa świętowali jubileusz 25-lecia istnienia parafii. Wydarzenie to zbiegło się z odpustem ku czci patrona wspólnoty.
Pod znakiem naturalnych metod planowania rodziny odbyły się czerwcowe wykłady w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR).
Niedziela świdnicka
21 czerwca br. minęło 30 lat od koronacji cudownej figurki Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości z sanktuarium na Śnieżniku. Dokonał tego ówczesny papież Jan Paweł II.
Zastanówmy się, czym jest powołanie, od kogo pochodzi, jaki jest jego cel i jakie powoduje skutki i jakie nakłada zobowiązania.
Pierwsze czytanie tej niedzieli zostało zaczerpnięte z Księgi Proroka Zachariasza, żyjącego w VI wieku przed Chrystusem
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W uroczystość Trójcy Przenajświętszej, 26 maja 2013 r., wspólnota jej poświęcona przeżywała niezwykle podniosłe chwile jubileuszowe i to podwójne, najpierw 625-lecia poświęcenia kościoła Świętej Trójcy i klasztoru Augustianów oraz 40-lecia erygowania parafii pw. Świętej Trójcy.
Już po raz czwarty strażacy odbyli doroczną Archidiecezjalną Pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Brzesku w dniu 8 czerwca 2013 r., korzystając z gościnności wieloletniego kustosza ks. kan. Januarego Żelawskiego.
Po przekroczeniu 60. urodzin można zauważyć pierwsze sygnały zbliżającego się wieczoru życia.
Niedziela toruńska
„Idziemy w marszu dla życia, kierunek rodzina”. Toruń rozbrzmiewał w niedzielne popołudnie (9 czerwca) hasłami prorodzinnymi i za życiem. Starówka wypełniona była kolorowymi balonikami, które szczególnie dzieciom przypadły go gustu, chorągiewkami „jestem za życiem”, wieloma transparentami.
Z dr Barbarą Ciciorą-Czwórnóg rozmawia Helena Maniakowska
Na początku czerwca rozpoczęło się Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które obchodzone jest w rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II.
Niedziela warszawska
Takiego wydarzenia na Stadionie Narodowym jeszcze nie było. Zamiast piłkarzy, czy gwiazd muzyki pop, wystąpi charyzmatyczny o. John Bashobora z Ugandy, a centralnym punktem spotkania będzie Msza św. udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych.
Od 1 lipca ks. prof. Krzysztof Warchałowski obejmie funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej.
To największa zmiana, jaka dokonała się w dwudziestoletniej historii kwartalnika „Fonda”. Zasłużone, związane z Kościołem pismo, przejmuje środowisko młodych i bardzo młodych konserwatystów.
Niedziela wrocławska
Przychodzę do was z radosną nowiną - podkreślał podczas uroczystego ingresu do archikatedry abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Ta dobra nowina zawiera się także w herbie biskupim, w którym widnieją słowa: „Chrystus nas umiłował”
Z Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia, o znaczeniu wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu w czerwcu 1983 r. rozmawia Krzysztof Kunert
Ojciec Święty Jan Paweł II podchodził do każdego człowieka z szacunkiem, zwłaszcza do ludzi pracy, którzy w latach 80. pokazali swoją potęgę, nie tylko w Polsce, bo przecież dzięki polskiej „Solidarności” runął także berliński mur.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju 5 czerwca br. swój jubileusz 10. rocznicy święceń kapłańskich obchodzili prezbiterzy wyświęceni przez bp. Jana Śrutwę 7 czerwca 2003 r. w katedrze zamojskiej.
Z s. Dolores – Danutą Siutą CSSJ, postulatorką procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Zygmunta Gorazdowskiego, którego relikwie zawędrowały wiosną br. do Lubaczowa, w przededniu wspomnienia liturgicznego św. ks. Zygmunta, rozmawia Adam Łazar
Są cztery takie miejscowości w Europie: Oradour-sur-Glane we Francji, Mazinote we Włoszech, Lidice w Czechach i Sochy w Polsce. Łączy je wspólny tragiczny los z mrocznych czasów pogardy; czasów, gdy ludziom kazano zapomnieć, że są ludźmi.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W świebodzińskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego zorganizowany został 2. Rodzinny Festyn przy Figurze Chrystusa Króla Wszechświata. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rodzin Świebodzińskich „Ars Familia”.
„Nasze małżeństwo nabrało nowych kolorów.” „Nasze dzieci odetchnęły z radością.” „Odkryliśmy nowy sposób porozumiewania się.” To nie żadne slogany reklamowe, tylko autentyczne wrażenia uczestników weekendowych Dialogów we Dwoje, które stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie organizuje w naszej diecezji od 20 lat.
Z ks. dr. Grzegorzem Cyranem rozmawia Anna Bensz-Idziak