Reklama
konferencja na 90. urodziny
W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zorganizowano konferencję naukową poświęconą myśli społecznej papieża seniora Benedykta XVI. W ten sposób uczczono jego 90. urodziny
5
600-lecie prymasostwa w Polsce
Uroczystości związane z 600-leciem prymasostwa w Polsce zainaugurowano w Gnieźnie 23 kwietnia br. Centralnym wydarzeniem była uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka
6
temat numeru: Królowa Polski
Z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą – w roku jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – rozmawia Lidia Dudkiewicz
Kalendarz liturgiczny pokazuje ścisły związek między historią Polski i rytmem wyznawanej nad Wisłą wiary. 3 maja jest okazją do oddania czci Królowej Korony Polskiej, ale też jest dla nas dniem upamiętniającym pierwszą naszą Konstytucję, z 1791 r.
14-18
Jasnogórskie Wieczory Maryjne
20-21
3 maja • Dzień Modlitw za Emigrację • u Polaków na Wyspach Brytyjskich
Wielka Sobota w wielu brytyjskich miastach dla rdzennych mieszkańców oznacza nie lada zdumienie. Na ulicach pojawiają się rzesze Polaków idących do kościoła, by pobłogosławić pokarmy. Nasza rodzima tradycja jest tam nie tylko zauważana, ale też szczerze podziwiana
22-23
IX Ogólnopolski Tydzień Biblijny
W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. odbywa się po raz pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, a także Fundacji im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacji Dabar
24
30 kwietnia 2017 r. • Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
Z ks. prof. Henrykiem Witczykiem – przewodniczącym Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, które jest głównym organizatorem Pierwszego Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej – rozmawia Lidia Dudkiewicz
26-27
zaproszenie • Polanica-Zdrój - Sokołówka • 6 maja 2017 r.
„Tak macie się modlić! Serca Jezusa i Maryi słuchają z uwagą waszych próśb” – tymi słowami, wypowiedzianymi na wiosnę 1916 r., rozpoczęły się objawienia fatimskie, a Anioł Pokoju, który je wypowiedział do trójki małych niepiśmiennych dzieci: Hiacynty, Franciszka i Łucji, miał je przygotować na spotkanie z Maryją
28-29
Dwie twarze obok siebie. Tak blisko, że nie do rozdzielenia. Przyglądam się im przeciętnie raz do roku, od trzynastu lat. Twarze Matki i Jej Dziecka. Dorosłego Dziecka, które właśnie zostało zdjęte z krzyża, wprost w Jej ramiona. Jak opisać ten niepozorny fresk na jednej z kolumn wewnątrz bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu? Stworzył go nieznany mistrz w XIV wieku.
30
Ojciec Piotr co rano przemierza długie szpitalne korytarze, by udzielić Komunii św. wszystkim, którzy pragną przyjąć Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W praktyce wygląda to tak, że na niewielkim stoliku rozkłada bursę, odmawia z chorymi Modlitwę Pańską, a następnie podchodzi z konsekrowaną Hostią do poszczególnych chorych.
31
liturgia tygodnia
Rozważanie Pism to pierwsza czynność, którą zmartwychwstały Jezus spełnia względem swoich uczniów! „...zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego” (Łk 24, 27)
32-33
36-37
XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater"
XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater"
38
z życia wzięte
39
z prasy zagranicznej
41
Wynik tego sondażu jest niepokojący. Jeden z 2 głównych amerykańskich dzienników – „The Washington Post” postanowił zbadać, jak wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wpłynął na identyfikację amerykańskich chrześcijan.
41
felietony
44
46
52
Co roku w pierwszą niedzielę maja w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Gidlach k. Częstochowy odbywają się uroczystości odpustowe na pamiątkę wyorania w polu słynącej łaskami figurki Matki Bożej. Tegoroczne uroczystości przypadają w niedzielę 7 maja.
53
Niedziela Młodych
Gdyby było to możliwe i miałbym taką władzę, doprawiłbym Czesiowi – już tu na ziemi – aureolę i skrzydła anielskie. To facet bez zarzutu. Bez wad. Zawsze uśmiechnięty. Spokojny. Cierpliwy. Nie na pokaz
Próbowaliście kiedyś zjeść... Słowo Boże? Dziwny pomysł? Niekoniecznie. Przecież Pan Bóg sam powiedział: „«Weź i połknij ją [książeczkę], a napełni wnętrzności twe goryczą, lecz w ustach twych będzie słodka jak miód».
Ocalić drugiego człowieka, mieć dobre zdanie o innych, odkryć w sobie skarb, głosić miłosierdzie – z takimi zadaniami wracali do domów i na uczelnie ci, którzy zaryzykowali i przybyli na pielgrzymkę akademicka na Jasną Górę
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
W Szkole Podstawowej „Skała” w Bielsku-Białej jeszcze w marcu zorganizowano dzień otwarty.
„Dojo”, „obi”, „sensej” – to zwroty, które przyswaja sobie każdy uczeń karate. Znaczą: „sala ćwiczeń”, „pas”, „nauczyciel”.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i transmisję materiałów dominikanina Adama Szustaka, zaproponowały internautom bezpłatny udział w sesji zdrowotnej bielszczanina Marka Zaremby.
Niedziela częstochowska
W naszej ojczyźnie co jakiś czas podejmuje się bardzo widoczną walkę z Bogiem. Kto by pomyślał kilka lat temu, że na billboardach naszych miast można będzie oglądać krzyczące i bluźniercze hasła.
– Składam siostrom szczere gratulacje z wyboru Jezusa Zmartwychwstałego na swego Mistrza i Przewodnika – mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś na Mszy św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Częstochowski Zespół Szkół Ekonomicznych to szkoła o wyjątkowym klimacie, wymykająca się szablonom i zdecydowanie wyróżniająca się na mapie szkół ponadgimnazjalnych. To szkoła menedżerów i przedsiębiorców.
Niedziela podlaska
22 kwietnia, w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego, Caritas Diecezji Drohiczyńskiej obchodziła swoje święto, nad którym patronat objęli: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup senior Antoni Dydycz oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc.
Doktor Franceska Michalska została patronką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich. 10 kwietnia odbyło się uroczyste nadanie imienia, odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwą i wizerunkiem doktor Michalskiej.
Z ks. Dariuszem Kucharkiem rozmawia Edyta Hartman.
Niedziela kielecka
Z ks. Radosławem Sobalkowskim rozmawiała Katarzyna Dobrowolska.
Św. Siostrze Faustynie dedykowane są jedynie dwa kościoły w diecezji kieleckiej. Oprócz Szczukowic, jej wezwanie nosi świątynia w Kłucku koło Grzymałkowa.
Niedziela małopolska
Z okazji 12. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii i właściciele – Mira i Marek Pieprzykowie (pochodzący z Małopolski) znanej restauracji „Lutnia” zorganizowali w swym lokalu wartą uwagi uroczystość, poświęconą wspomnieniom o Papieżu Polaku.
Co zmieni się w tarnowskim szpitalu w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej? Kto może pojechać do Kamerunu? Co robi ks. Mateusz Dziedzic, który wrócił na misje, mimo trudnych chwil podczas porwania przez rebeliantów?
– Z dotychczasowych sztuk granych przez łapanowską młodzież z grup apostolskich ta jest najtrudniejsza – stwierdził jeszcze przed premierą Marcin Głowacki (dziennikarz, realizator telewizyjny, reżyser filmowy).
Krakowskiego ZOO chyba nie trzeba reklamować – w ciepłe, wiosenne dni bardzo chętnie spędzają tu czas rodziny z dziećmi. Zarówno dorosłym, jak i maluchom kontakt z naturą sprawia ogromną frajdę.
Niedziela lubelska
W Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W niedzielę 9 kwietnia w ramach cyklu „Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką” w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego KUL odbył się nadzwyczajny koncert kameralny poświęcony pamięci hrabiny Anieli Potulickiej, której 156. rocznica urodzin minęła dzień wcześniej.
W Niedzielę Palmową w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie niemal tysiąc osób uczestniczyło w niemieckojęzycznym koncercie pt. „Pasja św. Jana według Jana Sebastiana Bacha BWV 245”.
Niedziela legnicka
Caritas, największa organizacja chatytatywna w Kościele, słynie z szerokiego pola działań i niezwykłej mobilności w sytuacjach kryzysowych.
Od 2002 r. legnicka Caritas organizuje wczasy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dziś są to turnusy 14-dniowe, choć na początku były to tygodniowe wyjazdy do Lwówka Śląskiego i Zagórza Śląskiego.
Teatr zaprezentował cztery inscenizacje.
Niedziela łódzka
Słynny mistyk Carver Alan Ames, autor bestsellera „Oczami Jezusa”, 16 maja wygłosi niezwykłe świadectwo swojego życia i nawrócenia w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w łódzkim kościele Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60.
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego mający na celu zachęcić chrześcijan do modlitewnego czytania Słowa Bożego, tak by stawało się światłem w modlitwie i natchnieniem w podejmowaniu działań, przypada 30 kwietnia.
Niedziela przemyska
Liceum Ogólnokształcące przy Niższym Seminarium Duchownym w Miejscu Piastowym to szkoła i dom, w którym chłopcy mogą zdobyć wykształcenie, rozwijać zainteresowania, a także zgłębiać życie liturgiczne i modlitewne w szkolnej kaplicy.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
Miesiąc maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, zwracamy się do Maryi.
Z Grzegorzem Wójcickim rozmawia Alina Ziętek-Salwik.
Nad całością życia religijnego w diecezji czuwają biskupi. Z Bożej woli są oni następcami apostołów oraz pasterzami wspólnoty wiernych, jej nauczycielami i szafarzami kultu.
Niedziela sandomierska
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego to inicjatywa, która zostanie w tym roku przeprowadzona pierwszy raz.
Z ks. Pawłem Laskiem rozmawia ks. Adam Stachowicz.
Niedziela sosnowiecka
Cała Polska mogła w Wielką Sobotę dowiedzieć się o działaniach prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas. Wszystko dzięki akcji Telewizji Polskiej „Polska Pomaga”.
Bardzo lubię zajęcia plastyczne prowadzone w Pałacu Kultury Zagłębia przez panią Sylwię Nowak.
W pobliżu sosnowieckiej katedry możemy zobaczyć wystawę papieskich rzeźb prof. Czesława Dźwigaja pt. „Via Sancta”.
Niedziela świdnicka
Jedną z parafii prowadzonych w Polanicy przez Ojców Sercanów Białych jest parafia pw. Chrystusa Króla. W sposób szczególny pielęgnowane są w niej sprawy fatimskie. 6 maja br. bp Ignacy Dec ogłosi powstanie w tej świątyni Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
Obchodzący 90. rocznicę urodzin papież senior Benedykt XVI w swej teologii wiary z naciskiem podkreśla znaczenie miejsca, gdzie wiara się rodzi i wzrasta. Tym miejscem, według niego, jest wspólnota wierzących, czyli Kościół.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Przed Wielkanocą parafia dziekańska w Golczewie, której przewodzi św. Andrzej Bobola, rozpoczęła „Misje u stóp Krzyża”.
W piątek 7 kwietnia o godz. 20.30 w Stargardzie przy Bramie Pyrzyckiej odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej.
120 aktorów, kilkuset widzów, niesamowite przeżycie początku Wielkiego Tygodnia. W ruinach średniowiecznego klasztoru w Policach-Jasienicy odbyło się Misterium Męki Pańskiej.
Niedziela toruńska
Wzruszający, pełen refleksji i zadumy był dla mnie udział w misterium Męki Pańskiej w Wielką Środę w Grębocinie.
W roku szkolnym 2016/2017 odbył się Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach z serii Regionalnych Olimpiad o wielkich Polakach pod hasłem: „Św. Jan Paweł II w województwie kujawsko-pomorskim – obecność i dziedzictwo”.
Po raz trzeci Wzgórze Jabłonowskie przy sanktuarium bł. Marii Karłowskiej stało się Jerozolimą sprzed 2 tys. lat, w której rozgrywały się najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Niedziela warszawska
Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św. polowa, wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II oraz koncert Eleni – tak wyglądała Niedziela Miłosierdzia na warszawskim Kole.
Ulica Żołnierzy Wyklętych na Bemowie ma ledwie kilkaset metrów, ale walka o nie trwała długo. Zakończyła się sukcesem, bo na czele walczących stała Olga Johann, zaprawiona w bojach.
Pod koniec XIX wieku Maryja objawiła się nieuleczalnie chorej Fortunatinie Agrelli z Neapolu i obiecała, że każdy, kto przez 54 dni odmówi codziennie 3 części różańca, ten otrzyma to, o co prosi.
Niedziela wrocławska
Ministranci to główni uczestnicy XI Archidiecezjalnej Spartakiady w Henrykowie. W sobotę 22 kwietnia kilkuset ministrantów ponownie rywalizowało o puchar przechodni abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.
Z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim i krajowym duszpasterzem ludzi pracy, rozmawia Patrycja Jenczmionka-Błędowska.
25 lat temu, 14 kwietnia 1992 r., powstała Wspólnota Rodzin Katolickich „Umiłowany i umiłowana”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Z ks. Krystianem Malcem, moderatorem diecezjalnym Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w diecezji zamojsko-ubaczowskiej, rozmawia ks. Krzysztof Hawro.
Spotkań z historią jest wiele. Ta spisana poniżej dotyczy 25 lat diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Tradycyjnie, jak co roku, w Biłgoraju pamiętano o ofiarach zbrodni katyńskiej z 1940 r., a także o tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Odbyły się uroczystości upamiętniające tych wszystkich, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
„Wstań i idź” – z takim hasłem wyruszyli na Jasną Górę tegoroczni maturzyści z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 39. już pielgrzymka miała miejsce 23 kwietnia, tradycyjnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Czyli kilka słów o piastowskiej tradycji we współczesnym Głogowie.
Dokładnie 921 biegaczy wzięło udział w piątej edycji Biegu do Pustego Grobu, który 17 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocy, odbył się w Nowej Soli.