Reklama
edytorial
Nasze czasy coraz częściej postrzegamy jako ostateczne, apokaliptyczne. Ludzkość się laicyzuje i ogranicza swoje dążenia do celów ziemskich, doczesnych. Buduje biurowce z labiryntami korytarzy, w których sama się gubi, nakręca wielkie biznesy, rozwija gigantyczne korporacje, ale niestety, zapomina o konkretnym człowieku. Nawet ludzkie życie jest zagrożone, szczególnie dzieci nienarodzonych
Gdy przyjrzymy się naszemu życiu społecznemu, także temu towarzyskiemu, zauważymy, że często istotną naszą cechą jest nieżyczliwość. Gdyby istniał Polski Związek Nieżyczliwych, z pewnością wielu Polaków byłoby predestynowanych do zapisania się do niego – wypowiedzi wielu są bowiem przepełnione niechęcią, podejrzliwością, a nawet nienawiścią.
3
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
8
10-12
DNA współczesnej młodzieży
Opinie o polskiej młodzieży są dziś podzielone. Zresztą sami młodzi ludzie nie bardzo wiedzą, jacy są. Oko socjologa pozwala jednak dostrzec pewne zmiany, które zachodzą w młodym pokoleniu.
13
14 października 2018 XVIII Dzień Papieski
14 października 2018 r. po raz kolejny będzie można wesprzeć Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin to nie tylko szansa na edukację, ale przede wszystkim formacja w duchu wartości św. Jana Pawła II
14-15
II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi"
Ruch „Europa Christi” jest wielką propozycją dla Polski i Starego Kontynentu. Ta młoda inicjatywa zyskuje coraz większe poparcie i staje się dziełem, które może przebudzić Europę i przypomnieć jej obywatelom tęsknotę do wartości duchowych, które wyrastają z korzeni chrześcijańskich
16-17
chrześcijańska wizja Europy
Książka o wizji Europy św. Jana Pawła II zaprezentowana w Rzymie
18
as lotnictwa - kapitan Jerzy Makula
Jerzy Makula jest jednym z najlepszych pilotów w historii polskiego lotnictwa.
20-22
na straży prawdy
Zamiast leczyć i ratować życie dokonywali selekcji, skazywali na śmierć, asystowali przy niej lub sami ją zadawali, przeprowadzali okrutne eksperymenty medyczne, traktowali ludzkie ciało gorzej niż rzecz, fałszowali dokumentację medyczną, by ukryć zbrodnie. Szacuje się, że „lekarze SS” podjęli indywidualnie decyzję o zgładzeniu prawie miliona osób
– Jeśli chodzi o istotę Auschwitz, nastąpił ogólnoświatowy kryzys: polityki, wartości, upadek nauk nieraz do poziomu parteru... Jako naukowcy i świadkowie nie możemy milczeć – stwierdził w rozmowie z „Niedzielą” prof. Zdzisław Jan Ryn
23-25
36. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego
Kilka lat temu, gdy zwiedzałam muzeum w Niepokalanowie, moją uwagę przykuł obozowy pasiak eksponowany w przeszklonej gablocie. Ojcowie franciszkanie potwierdzają: przywiózł go w 1986 r. były więzień Auschwitz – pan Stefan Ast. Ale czy pasiak ma jakikolwiek związek ze św. Ojcem Maksymilianem? I czy są inne pamiątki z ostatnich chwil jego życia?
26-29
10. rocznica cud eucharystyczny w Sokółce
Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu ukazuje się św. Marii Magdalenie – zwiastunce miłości Boga i chce, aby ona tę radosną nowinę zaniosła Apostołom: że widziała Pana i że On żyje. Została wybrana przez Tego, który odpuścił jej grzechy, bo Bóg widzi całego człowieka, jego serce i jego historię.
30
31
liturgia tygodnia
Często spotykam się z takim stwierdzeniem: Przecież oni się kochają, co zmieni w ich życiu ślub kościelny?
32-33
konkurs: Połączyła ich Polska
Polski polityk socjalistyczny, premier rządu lubelskiego w 1918 r., publicysta, marszałek Sejmu w latach 1928-30
34
rozmawiamy o wynalazkach
O perypetiach związanych z wdrażaniem innowacyjnych pomysłów z projektantem i wynalazcą Andrzejem Kieryłłą rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
fakty, opinie
Senat RP na 65. posiedzeniu 27 września 2018 r. przypomniał w specjalnej uchwale postać śp. ks. prał. Zdzisława Jastrzębiec-Peszkowskiego w 100. rocznicę jego urodzin.
38
z prasy zagranicznej
39
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy
Historyczny wkład kapłanów i sióstr zakonnych w podtrzymywanie polskiej tożsamości wśród rodaków żyjących na obczyźnie jest nie do przecenienia. Ogromne są też współczesne wyzwania, które stoją przed duszpasterstwem polonijnym
40-41
byliśmy tam
Choć jesteśmy sąsiadami, niewiele wiemy o Czechach i ich historii. Nie zawsze też mamy świadomość, że są wydarzenia w dziejach, które dowodzą głębokich więzi między naszymi narodami
42-43
felietony
„Nie chcę być kontrowersyjna!” – zarzekała się bliska przyjaciółka prezesa Ochódzkiego Ryszarda, czyli tytułowego „Misia”, z komedii Stanisława Barei.
44-45
49
Niedziela Młodych
Jednym z punktów kongresu będzie koncert Decalogue. Przypomnijmy: artyści – zaproszeni przez muzyka Marcina Pospieszalskiego i producenta Radka Grabowskiego – pochylają się nad prawami Bożymi zawartymi w Dekalogu. Każdy z nich przedstawia swoją artystyczną, muzyczną interpretację jednego z przykazań. W Rzeszowie na żywo będziecie mogli posłuchać m.in.: Michaela Patricka Kelly’ego (z Irlandii), Marcina Pospieszalskiego, Piotra Łukaszewskiego, Luxtorpedy, Levi Sakala, Darka Malejonka „Maleo”, Andrzeja Lamperta, Józefa Skrzeka, o. Stana Fortuny (z USA), Adeba Chamoun (z Syrii), Tony Malendeza (z Nikaragui)
Początkom szkoły zazwyczaj towarzyszy mnóstwo emocji. Młodsi uczniowie zastanawiali się, jak to będzie w szkole, czy będzie dużo lekcji do odrabiania.
W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o powołaniu i jego rozeznawaniu przez młodych. Tej tematyce poświęcony jest także październikowy synod biskupów, który obraduje pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.
50-53
55
56
O powrót Europy do chrześcijańskich korzeni zabiega Ruch „Europa Christi”. Jak się wypowiedział założyciel ruchu ks. inf. Ireneusz Skubiś, powstaje nawet pewna wizja jednocząca ludzi wierzących w Polsce, by polscy chrześcijanie tworzyli Kluby „Europa Christi”.
Kompot z dyni jest u nas wciąż mało popularny, a szkoda, bo jest zdrowy i delikatny w smaku. Przypadnie do gustu wszystkim
57-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Słowa „Polska rodziną silna” towarzyszyło tegorocznej Pielgrzymce Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Nasza parafia obchodzi jubileusz 500-lecia istnienia kościoła, który jest znakiem obecności Boga wśród swojego ludu – powiedział ks. Dariusz Kowala, administrator parafii św. Jerzego w Puńcowie
Wierni parafii świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach dziękowali za jubileusz 60-lecia kapłaństwa i 40-lecia sakry biskupiej swojego rodaka bp. Adama Dyczkowskiego.
Niedziela częstochowska
Drugim pasterzem diecezji częstochowskiej, po śmierci bp. Teodora Kubiny, został bp Zdzisław Goliński (27 XII 1908 – – 6 VII 1963).
Pustka boli. Znają ten ból ci, którzy stracili swoje dziecko przez poronienie, aborcję lub śmierć po urodzeniu. Ból skrywany przez lata w zakamarkach duszy. Trzeba go leczyć – opłakać stratę dziecka.
Wielką grupą młodych są studenci. Nie wolno o nich zapomnieć, szczególnie, że w tych dniach zaczyna się nowy rok akademicki. A studentów u nas całkiem sporo!
Niedziela podlaska
Uroczysta gala z okazji 80. urodzin bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap. odbyła się 22 września br. w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Część Podlasia leżąca w granicach dawnej Polski od dawna należała do najbardziej zaniedbanych zakątków.
Współcześnie duży odsetek ludzi ma problemy z bezsennością, która może mieć rozmaite powody. Dzisiejsze Słowo Boże wskazuje nam kilka czynników, od których pochodzi dobry i głęboki sen.
Niedziela kielecka
Rozmowa o wrażliwości na głos Boga i rozpoznaniu powołania, o dylematach w kształceniu i przygotowaniu dobrych kapłanów
Kiedy przygotowywałem się do kolejnego diecezjalnego projektu „Zbiórka Elektrośmieci na Misje”, nie spodziewałem się, że zakończy się on takim sukcesem.
Rozkazem Naczelnej Komendy Armii Austriackiej 27 sierpnia 1914 r. oddziały strzeleckie Józefa Piłsudskiego stacjonujące w Kielcach mianowano 1 Pułkiem Piechoty Legionów Polskich.
Niedziela małopolska
Wielkie wody nie zatopią miłości” – to rozpoczynający się 17 października w Krakowie cykl spotkań o Pieśni nad Pieśniami.
Przez 8 dni Wielkiego Odpustu do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej przybyło około 50 tys. osób – mówi ks. dr Wiesław Piotrowski
Na placu, przy bazylice franciszkanów w Krakowie, można usiąść na ławeczce „Dziękuję – proszę – przepraszam”, upamiętniającej wizytę papieża Franciszka podczas ŚDM w 2016 r.
Niedziela lubelska
Pierwsze Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego
Papież, jak się czasami mawia żartem, nie zna podobno dwóch rzeczy: kiedy będzie koniec świata i ile jest żeńskich zgromadzeń zakonnych.
Niedziela legnicka
Wyższe Seminarium Duchowne diecezji legnickiej rozpoczyna nowy rok formacji ku kapłaństwu. Na 1. rok zgłosiło się 6 alumnów
Cesarz Konstantyn w 355 r. wybudował na Kalwarii bazylikę, w której zostały złożone odnalezione relikwie Krzyża Świętego. Dzień jej konsekracji jest zarazem świętem Podwyższenia Krzyża.
Tegoroczne dożynki gminy wiejskiej Kamienna Góra odbyły się w sanktuarium diecezji legnickiej w Krzeszowie.
Niedziela łódzka
Jest coś ważniejszego niż słowo, niż czytanie najpiękniejszej księgi na świecie: to spotkanie Boga wcielonego, spotkanie Go w drugim człowieku – mówił abp Grzegorz Ryś
Z Rafałem Prokopiakiem rozmawia Dominika Szymańska.
Urodził się 23 lutego 1875 r. we wsi Pniewo k. Kutna. Gdy miał 2 lata zmarł mu ojciec. Pod opieką matki pozostawał w domu, gdzie panowała atmosfera religijna.
Niedziela przemyska
Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu 22 września zainaugurowano rok akademicki i formacyjny 2018/2019.
Otwarciem wystawy „100 lat Niepodległej. 100 lat Szkoły Budowlanej” rozpoczęto nowy rozdział działalności Izby Pamięci w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.
Z ks. prał. Bartoszem Rajnowskim, kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 1).
Niedziela rzeszowska
Są różne – z pereł, niczym łzy Najświętszej Panienki, są koralowe, są bursztynowe i z kamienia łupanego zrobione przez zesłańców na Syberii, i z medjugorskiej skały, są z koralu i rubinowe jak krople Krwi Chrystusowej.
Biskup rzeszowski Jan Wątroba przewodniczył 15 września uroczystej Mszy św. w Jaśle z racji jubileuszu 125-lecia istnienia kościoła pw. św. Stanisława BM i 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.
Tymi słowami podporucznik Szczepan Wańko 19 sierpnia 2018 r. wezwał do Apelu 16 żołnierzy niezłomnych pochodzących z małej ojczyzny żyznowskiej.
Niedziela sandomierska
Tradycją stały się coroczne nocne czuwania Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu. W tym roku przy pomniku Trzech Krzyży, przypominającym „Golgotę Wschodu”, zebrało się ponad tysiąc osób.
Poprzednio prezentowaliśmy kalendarium rocznej pracy i propozycje, jakie dzieciom oraz młodzieży dają wspólnoty, stowarzyszenia i ruchy katolickie w naszej diecezji.
W Sandomierzu w połowie września zainaugurowano nowy rok formacji i pracy doradców życia rodzinnego oraz słuchaczy Studium Życia Rodziny.
Niedziela sosnowiecka
To był wielki człowiek, wielki święty, który przykładem swojego prostego, ubogiego i pełnego modlitwy życia doprowadził tysiące osób do Boga. Mowa oczywiście o św. Ojcu Pio – stygmatyku, mistyku, wspaniałym kapłanie.
Z ks. Tomaszem Bejmem – proboszczem parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Dąbrowie Górniczej – rozmawia Agnieszka Raczyńska.
Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana do końca jego życia.
Niedziela świdnicka
Wspomnienie Matki Bożej Bolesnej przypada dzień po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego. W Wałbrzychu, któremu patronuje Matka Boża w znaku piety, jest obchodzone szczególnie.
W dniach od 14 do 21 września na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, której przewodniczył w tym roku biskup świdnicki Ignacy Dec, udało się 48 pielgrzymów.
Z kolejną ciekawą inicjatywą wystąpili ostatnio duszpasterze parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
8 września, bogaty w treści jubileusz 50-lecia istnienia parafii obchodziła wspólnota w Cedyni, która czci Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.
Z dr. n. med. Andrzejem Ossowskim – kierownikiem Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) w Szczecinie – rozmawia Monika Mazanek-Wilczyńska.
Od 1991 r. 17 września, dzień napaści Sowietów na Polskę w 1939 r., obchodzony jest jako Dzień Sybiraka. Dla osób, które przeszły piekło syberyjskich i kazachskich gułagów, data ta jest sposobem na zachowanie w zbiorowej pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
Niedziela toruńska
Obecny Rok Pański w naszym oratorium zapisuje się wielkimi literami, bowiem 29 września rozpoczęliśmy obchody jubileuszu 25 lat istnienia oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza na Rybakach.
Jak co roku w połowie września pracownicy i czytelnicy „Niedzieli” – „Głosu z Torunia” wybrali się na pielgrzymkę.
Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dla męża i dla mnie jest jak piąta pora roku – po prostu przychodzi w odpowiednim czasie.
Niedziela warszawska
Św. s. Faustyna Kowalska była osobą, która bez wątpienia wywarła olbrzymi wpływ na Kościół, ale także odmieniła obraz Boga w oczach człowieka. Powstał film dokumentalny, który ukazuje jej fenomen.
Wybory do sejmików wojewódzkich i na prezydentów największych miast są ważnym testem dla ugrupowań politycznych.
Tworzone od końca 1916 r. przez Niemców i Austriaków Królestwo Polskie, nigdy monarchią nie zostało i tylko częściowo było polskie, ale stanowiło ważny krok na drodze do niepodległości.
Niedziela wrocławska
W ubiegłym roku podzieliliśmy się z Państwem pragnieniem przygarnięcia figury Maryi. Pierwszą Redaktorką „Niedzieli” jest Matka Boża z Jasnej Góry.
To hasło towarzyszyło Spotkaniu Młodych na Ślęży z okazji liturgicznego wspomnienia św. Stanisława Kostki, patrona ludzi młodych.
Długo zastanawiałam się na tym, jak „ugryźć” temat Żywego Różańca. I nie chodzi tu o to, że nie miałabym o czym pisać – nie ma na naszym terenie żadnej wspólnoty, w której nie działałaby mniejsza lub większa grupa ludzi codziennie modlących się Różańcem.
Kocham w Tobie chęć niesienia pomocy i skupienie na drugim człowieku. Kocham Twój plan dnia, który układasz tak, by czasu wystarczyło dla wszystkich; w którym dbasz o relacje, posiłki i wypełnianie obowiązków, spotkania, zdrowie, naukę i wypoczynek...
Na początku naszych rozważań w cyklu „Dla duszy seniora” zaleciłem lekturę „Listu Ojca Świętego do moich braci i sióstr – ludzi w podeszłym wieku”, napisanego przez św. Jana Pawła II, i jeszcze raz gorąco zachęcam do rozważenia tego tekstu, jeśli komuś dotąd nie wpadł on w ręce.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Śpiew pieśni maryjnych od zawsze sprawiał mi radość. Do dziś budzą się we mnie wspomnienia nabożeństw majowych i pieśni śpiewanych przy figurze Matki Bożej, stojącej przy drodze w mojej rodzinnej miejscowości.
Jednostka OSP w Rogalach podczas uroczystej zbiórki (23 września) oficjalnie otrzymała Akt Włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
W parafii pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju został zorganizowany Rodzinny Festyn Patriotyczny.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Z ks. Łukaszem Malcem, koordynatorem diecezjalnym Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, rozmawia Kamil Krasowski.
Z ks. Pawłem Grzesiakiem rozmawia ks. Adrian Put.
W parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze 23 września członkowie Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio przeżywali uroczystości odpustowe ku czci świętego Stygmatyka.