Reklama
POLSKA - WATYKAN
1-8 lutego 2014 r. polscy biskupi pielgrzymują do grobów apostolskich na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Ostatnim razem biskupi ze wszystkich polskich diecezji odwiedzili Watykan w 2005 r., siedem miesięcy po śmierci Jana Pawła II.
4-5
Z WATYKANU
6
ZE ŚWIATA
9
10
Z POLSKI
11
W KRĘGU PRZYJACIÓŁ JANA PAWŁA II
Z ks. prof. Janem Machniakiem rozmawia Bogusława Stanowska-Cichoń
12-13
W Tarnowie 25 stycznia br. dwaj dotychczasowi proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i z zagranicy. Obecnych było ok. 30 biskupów i ponad 200 kapłanów. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskup senior Władysław Bobowski.
Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał Ks. Stanisław, któremu dziękuję za tyloletnią wyrozumiałą współpracę i pomoc. Wszystkie zaś inne podziękowania zostawiam w sercu przed Bogiem Samym, bo trudno je tu wyrazić” (Jan Paweł II, Testament, 6 marca 1979 r.).
W Kurii Metropolitalnej w Krakowie odbyła się 22 stycznia br. konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano książkę: Karol Wojtyła Jan Paweł II, „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962 2003”.
Dzisiaj, gdy patrzymy na niezwykłą działalność Jana Pawła II jako papieża, zauważamy, że właściwie wszystko ogniskuje się u niego wokół modlitwy.
13-15
2 LUTEGO - DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO
Klasztory kontemplacyjne są latarniami, które oświetlają ludziom drogę do Boga. Dla mniszek natomiast są jak... przedsionek Nieba.
16-17
PONAD GRANICAMI
Polska Misja w Gabonie prowadzona jest przez Braci Mniejszych Kapucynów. Proboszczem w departamencie w Cocobeach jest o. Dariusz Jagodziński i razem ze współbratem o. Dariuszem Stelmaszykiem prowadzą parafię w prowincji Estuaire w Gabonie. Na początku roku jej szeregi zasilił o. Michał Saniewski. Bracia mieszkają w odbudowanej i rozbudowanej starej plebanii przy kościele na terenie misji. Parafianie są aktywni. Są tu ministranci i chóry dorosłych i młodzieżowy.
Turyści odwiedzający Afrykę czy Indie nie spotkają trędowatego. Chorzy nie mają wstępu do hoteli, sklepów ani innych miejsc użyteczności publicznej, w których przebywają turyści.
18-19
RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
Apelujemy, by cała Polska zaczęła odmawiać Różaniec za Ojczyznę!
Zawsze trzeba się modlić, nie tylko miesiąc czy rok, trzeba się modlić, dopóki się będzie żyć. Myślę, że w naszej Ojczyźnie powinno nastąpić różańcowe pospolite ruszenie.
Nazwa „różaniec” wywodzi się ze średniowiecza. Za ojca Różańca św. uważa się św. Dominika (ok. 1171 1221). Odmawianie Różańca porównywano z ofiarowaniem Matce Bożej róż.
Każda chrześcijańska modlitwa ma swoje źródło w Piśmie Świętym, które objawia nam wszystko, co Pan Bóg na przestrzeni wielu wieków chciał powiedzieć człowiekowi. Różaniec zaś ujmuje owo Boże przesłanie w sposób syntetyczny.
O swoim doświadczeniu modlitwy różańcowej opowiada nam pani poseł Jadwiga Wiśniewska, reżyserka Alina Czerniakowska oraz p. Ewa Malik.
Daj znak, że jesteś z nami. Zadeklaruj chęć wspólnej modlitwy
Dla mnie modlitwa różańcowa jest światłem, natchnieniem i pewną drogą przez życie. A codzienne jej odmawianie jest gwarancją radosnej, życiodajnej więzi z Jezusem i Matką Bożą, co wynika z głębokiego przeświadczenia, iż wypełniam wolę Bożą.
Dziś sama jestem mamą. Moje dzieci często widzą mnie z różańcem...
Różaniec nie jest praktyką związaną z przeszłością, jako modlitwa dawnych czasów, o której należy myśleć z nostalgią. Tymczasem różaniec przeżywa niejako nową wiosnę. Niewątpliwie jest to najwymowniejszy dowód miłości, jaką młode pokolenia darzą Jezusa i Jego Matkę Maryję.
Benedykt XVI
21-28
PRZED XIV DNIEM PAPIESKIM
29
WIARA I ŻYCIE
Gdy myślę o Matce Teresie, nieodparcie mam przed oczyma jej pooraną bruzdami twarz.
31
LITURGIA TYGODNIA
Dzisiejsza czwarta niedziela zwykła to jednocześnie święto Ofiarowania Pańskiego (w naszej polskiej tradycji bywa też nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej).
32-33
2 LUTEGO - ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
Choć okres Bożego Narodzenia kończy się w liturgii wcześniej, sceneria stajenek i śpiew kolęd pozostają w kościołach do 2 lutego. I trudno się temu dziwić, skoro Ofiarowanie Pańskie podsumowuje objawienie się Syna Bożego.
34
FELIETONY
W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii antykatolickiej, przebiegającej pod hasłem tropienia pedofilii wśród kapłanów katolickich
Pani wicepremier Elżbieta Bieńkowska, pytana w poniedziałek 20 stycznia br. o wielogodzinne opóźnienia pociągów powiedziała: „Pasażerom to można tylko powiedzieć jakby sorry, mamy taki klimat, no niestety”.
35
PROSTO I JASNO
Centrum Kijowa w kłębach czarnego dymu, płoną domy, samochody, opony. Tysiące ludzi walczy na barykadach Euromajdanu, są ofiary śmiertelne, setki rannych…
36
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37
38-39
40-41
FAKTY I KOMENTARZE
W telewizji pokazali kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Karykaturalne postacie reprezentowały pewną niszową partię.
47
Zawsze z wielką przyjemnością i radością w sercu oglądam filmy archiwalne, zdjęcia, dokumenty przedwojennej Warszawy. Kocham Warszawę jak kogoś bliskiego, drogiego, ta miłość trwa w naszej rodzinie od pokoleń.
50
SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI”
Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkań w auli „Niedzieli”, także w tym roku redakcja zorganizowała dla czytelników i przyjaciół spotkanie kolędowe.
51
PREZENTACJE
Aata Piątek, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, członkini Jasnogórskiej Orkiestry Dętej oraz Jasnogórskiego Oktetu Dętego, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie American Protege International Music Talent Competition Fall 2013.
53
55
56
RÓŻNE
Tegoroczne XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w rosyjskim Soczi i Krasnej Polanie w Kraju Krasnodarskim od 7 do 23 lutego. Rosja po raz pierwszy gości olimpijczyków. Nasza zaś reprezentacja liczy 56 zawodniczek i zawodników
57
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Karnawałowy czas nie może się obyć bez przepysznych pączków bądź kruchych faworków.
58
Niedziela bielsko-żywiecka
W przededniu oficjalnej inauguracji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, gdzie odbył się IV Ekumeniczny Maraton Biblijny.
Jedno jest pewne i zapewnia nas o tym Słowo Boże, że śmierć nie jest końcem wszystkiego - powiedział biskup senior Tadeusz Rakoczy, który koncelebrował Mszę św. dla Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) diecezji bielsko-żywieckiej.
Mieć na niedzielnej Mszy św. osiemdziesięciu wiernych i odczuwać z tego satysfakcję w Polsce się to nie zdarza, a w Czechach tak. W tym zeświecczonym kraju każdy parafianin jest na wagę złota...
Niedziela częstochowska
O spotkaniu biskupów polskich z papieżem Franciszkiem w Wiecznym Mieście z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia ks. Jacek Molka
Ofiarowanie Pańskie. Maryja przynosi Dziecię Jezus do świątyni, aby Je ofiarować Bogu. Jedno z piękniejszych wydarzeń Świętej Rodziny, jedna z tajemnic różańcowych, do których mam wiele osobistego sentymentu.
Bł. Jan Paweł II pisał o powołaniu jako o darze i tajemnicy. Święto Ofiarowania Jezusa przypomina osobom konsekrowanym o tym, że ofiarowały swoje życie Bogu. Ich wzorem jest Maryja, która według zwyczaju ofiarowała Jezusa w świątyni.
Niedziela podlaska
„Jezus musiał się upodobnić pod każdym względem do braci, aby stał się miłosiernym i wiernym arcykapłanem wobec Boga dla przebłagania za grzechy ludu” (Hbr 2, 17)
uż po raz 20. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach zorganizował spotkanie z pieśniami świątecznymi, śpiewanymi w różnych językach, granymi na różnych instrumentach, przez ludzi różnych wyznań.
1 stycznia do Drohiczyna przybyli ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej na noworoczne spotkanie Stowarzyszenia „Podlaskie Dziedzictwo Kultury”.
Niedziela kielecka
2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka tryumfu światła nad ciemnością, czego wyrazem jest światło zapalonej gromnicy.
Duchowe kierownictwo Karczówką to nie lada zadanie i zobowiązanie. Od 57 lat spełniają je księża pallotyni ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.
Z ks. Sławomirem Sarkiem, koordynatorem ŚDM w diecezji kieleckiej rozmawia Katarzyna Dobrowolska
Niedziela małopolska
Na zorganizowany w sobotni wieczór 25 stycznia, jubileuszowy koncert chóru Schola Cantorum Cracoviensis, do kolegiaty św. Anny przybyły osoby kochające piękny śpiew i klasyczną muzykę.
Od kilkunastu lat w archidiecezji krakowskiej organizowane jest dzieło Kolędników Misyjnych.
"Jak żyć z nowotworem?" - to nazwa warsztatów, jakie w krakowskim Domus Mater prowadzi Hanna Wasiak. Pewnie by nie powstały, gdyby nie choroba, którą przed laty przebył jej syn.
To na terenie makowskiej gminy jedyna placówka oświatowa, gdzie zadania edukacyjne związane są z programową formacją chrześcijańską uczniów. Katolicka Szkoła Podstawowa w Makowie Dolnym istnieje od 2012 r., co zawdzięcza wspólnym staraniom dyrektor Ewy Bekas, nauczycieli i lokalnej społeczności.
Niedziela lubelska
Z siostrami, o ukrytym życiu zakonnym i służbie w seminarium, rozmawia Urszula Buglewicz
Metropolitalne Seminarium Duchowne, które w bieżącym roku przeżywa jubileusz 300-lecia istnienia, zajmuje znaczące miejsce w historii Kościoła i Lublina.
Staraniem ks. Zbigniewa Stasińskiego i wiernych z parafii pw. św. Stanisława w Biskupicach został odnowiony zabytkowy kościół. Dzieło pobłogosławił abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
„Parafialne planowanie duszpasterskie” pod takim tytułem odbył się kolejny Kongres Rad Parafialnych. W sobotę 25 stycznia do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy i do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przybyli przedstawiciele rad parafialnych, działających w całej diecezji.
Artyści polskiej i międzynarodowej sceny operowej Wioletta Chodowicz i Marcin Bronikowski oraz Piotr Kupicha i Justyna Steczkowska wystąpili w legnickiej katedrze podczas gali noworocznej zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź SA.
Katolicy, ewangelicy i prawosławni modlili się w niedzielę 19 stycznia w legnickiej katedrze o jedność wszystkich chrześcijan. W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
Niedziela łódzka
Dnia 22 stycznia w zgierskim kościele ewangelicko-augsburskim Opatrzności Bożej zakończyła się Oktawa Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji łódzkiej.
Mszą św. rozpoczęła się w sobotę 11 stycznia studniówka w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Wodnej w Łodzi. Wraz z maturzystami modlili się ich nauczyciele, rodzice i przyjaciele.
Nakładem Oficyny Wydawniczej „Zbroja” ukazała się niezwykła książka o kapelanach Wojska Polskiego pomordowanych na Wschodzie.
Niedziela przemyska
W kościele pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie 11 stycznia br. odbył się Euroregionalny Koncert Kolęd „Soli Deo Gloria” pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Była to już czternasta jego edycja.
Przeprowadzenie Kongresu to główne wydarzenie minionego roku Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej. Poznawanie nauczania papieża Franciszka, obrona praw natury oraz rodziny i wychowania w wierze, a także większy kult eucharystyczny to wskazania abp. Józefa Michalika na przyszłość
Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane jest także w ludowej pobożności jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Dlaczego?
Niedziela rzeszowska
Nie wyróżniają się strojem, nie noszą habitów ani sutann, nie mieszkają za murami klasztoru, żyją w „ukryciu”, każdy w swoim środowisku i podobnie jak duchowni czy osoby zakonne, służą Panu Bogu i tak jak oni składają śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Mowa o osobach konsekrowanych, należących do tzw. instytutów świeckich.
Matka Najświętsza ofiaruje Panu Bogu największy Dar, jaki otrzymała Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym składa w ofierze siebie. Podobną ofiarę z siebie samych, z miłości do Chrystusa, składają osoby konsekrowane.
W Filharmonii Podkarpackiej z okazji 660-lecia lokacji Rzeszowa zorganizowano uroczystości, podczas których wręczono tytuły "Zasłużony dla Miasta Rzeszowa".
Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa.
Niedziela sandomierska
Joanna Owanek i Ewa Maziarz, które od 15 czerwca w sposób formalny przynależą do Świeckich Misjonarzy Kombonianów, otrzymały w swojej rodzinnej parafii Zarzecze, z rąk bp. Krzysztofa Nitkiewicza krzyże misyjne oraz zostały pobłogosławione do misyjnej pracy w Ugandzie.
12 stycznia w kolegiacie św. Michała Archanioła dziękowano za rok istnienia Legionu Maryi w tej parafii oraz 10 lat istnienia kurii Ostrowiec Świętokrzyski.
Bł. Jan Paweł II o powołaniu pisał jako o darze i tajemnicy. Dzisiejsze święto Ofiarowania Jezusa, jak informuje s. Dariela Cebulska CSDP, przypomina nam osobom konsekrowanym o ofiarowaniu naszego życia Bogu.
Niedziela sosnowiecka
Koncertem galowym w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka zakończyła się jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
29-31 stycznia św. Michał w znaku figury przebywał w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.
Rozmowa z wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, jurorem tegorocznego, 20. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie
Niedziela świdnicka
Po co potrzebni są w diecezji zakonnicy i zakonnice? Czy nie wystarczyliby nam księża diecezjalni? Czy istnienie zakonów ma jeszcze sens? pytamy, spoglądając z ciekawością na ludzi w habitach.
Dlaczego Pan Jezus każe się nam stawać dziećmi? Mówi do nas: „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3). Rozumiemy, że nie chodzi tu o stanie się dziećmi w sensie biologicznym, gdyż w życiu nas dorosłych nie jest już możliwy powrót do lat dziecinnych.
Abel, drugi syn Adama, był pasterzem. Jego historię opisuje 4. rozdział Księgi Rodzaju. Jego starszy brat jest rolnikiem. Dochodzi więc zatem niejako do zderzenia dwóch cywilizacji.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Wielki Papież często zachęcał wspólnoty zakonne i parafialne do adoracji eucharystycznej poza Mszą św. Prosił, by pozostawać długo na klęczkach przed Jezusem Chrystusem obecnym w Eucharystii.
Ponad 300 małych misjonarzy i liczna rzesza dorosłych: animatorów, opiekunów i rodziców oto bilans sobotniego (18 stycznia) spotkania w kościele pw. św. Jerzego w Goleniowie w ramach III Archidiecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych.
W czwartek 16 stycznia o godz. 10 w Auli Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego miał miejsce wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr, kapłana i naukowca specjalizującego się w zakresie teologii moralnej.
Niedziela toruńska
W drodze z Torunia do Łasina pogoda zimowa. W łasińskim Karmelu dziedziniec też zasypany śniegiem. Ale tutaj nie słychać zgiełku pędzącej współczesności, choć siostry karmelitanki bose mają mocno zorganizowany dzień.
Wiedziona ciekawością świeckiej zaczęłam rozpytywać, co to też te siostry karmelitanki porabiają w tym klasztorze. Czy w ogóle robią coś poza modlitwą?
15 stycznia w Toruniu odbyło się spotkanie z abp. Stanisławem Gądeckim, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w ramach obchodów 17. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim Polsce.
Niedziela warszawska
Nasze oczekiwania co do wizyty „ad limina Apostolorum” są duże mówi kard. Kazimierz Nycz. Biskupi z mojego pokolenia pamiętają i wizytę ad limina z Janem Pawłem II i z Benedyktem XVI. Każdy papież wnosi w te spotkania coś od siebie.
Nie żyje znana warszawska katechetka, nazaretanka, s. Zdzisława Trojanowska. Pozostawiła głęboki ślad w sercach wielu uczniów
Jaki obraz Kościoła warszawskiego wyłania się z raportu, który trafił właśnie do Watykanu?
Książka Kani, Targalskiego i Marosza miała zgodnie z zapowiedzią autorów pokazać powiązania elit medialnych III RP ze strukturami PRL-u. I zadanie to, z pewnymi zastrzeżeniami, wypełnia, przy okazji wywołując prawdziwą burzę.
Pierwszy film o papieżu Franciszku zaprezentowano w Warszawie. Jego autorem jest Krzysztof Tadej, znany dziennikarz i dokumentalista
Niedziela wrocławska
Czternastka” czyli Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu w ogólnokrajowym rankingu „Rzeczpospolitej” i „Wprost” obejmującym 500 „ogólniaków” w 2013 r. zajęło pierwsze miejsce. Ale szkoła ma więcej sukcesów.
Rok Wiary rozpoczął się w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. Był to wyjątkowy okres w Kościele katolickim. W tym czasie archidiecezję wrocławską nawiedził krzyż, do którego tulił się sam papież Jan Paweł II, podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum w 2005 r.
„Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Miał odwagę powiedzieć Bogu: „Tak” i wstąpić na drogę życia zakonnego. Głosi słowo Boże wśród nowicjuszy. Z o. Krzysztofem Flisem OFMConv rozmawia Małgorzata Godzisz
Marcin Janos Krawczyk należy do grona nielicznych aktorów i reżyserów pochodzących z ziemi zamojskiej.
Inny Skrzetuski, Antoni, pisany „de Jelitowo”, również nie miał szczęścia do kozaków. Jednak, dzięki Bogu, historie obu Skrzetuskich miały szczęśliwe zakończenia.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W środę 22 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.
W poprzednim numerze „Aspektów” pisaliśmy o tym, że choć czerwiec jeszcze daleko, już trwają przygotowania do 25. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.
O duszy Chrystusa i przygodzie, która nigdy się nie kończy, z s. Rut Berdychowską rozmawia Aleksandra Bąk