Reklama
Obserwator
Z góry było wiadomo, że raport z działalności Państwowej Komisji ds. Pedofilii będzie wstrząsający jak sama zbrodnia.
Takiego wydarzenia Jasna Góra jeszcze nie doświadczyła.
5-8
temat numeru
Ze wszystkich zakątków Polski co roku wyruszają mniejsze albo większe pielgrzymki ku Jasnej Górze. Niektórzy pątnicy idą kilka dni, inni nawet kilkanaście. Wędrówce towarzyszą zmęczenie, niedospanie, często ból w nogach, ale po dojściu do tronu Jasnogórskiej Pani – przede wszystkim ogromna radość i wdzięczność.
Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ponad 35 km od jasnogórskiego sanktuarium, we wsi Aleksandrówka znajduje się sanktuarium ku czci św. Anny. Miejsce to często odwiedzają pielgrzymi w drodze do Matki Bożej Częstochowskiej, ale nie tylko...
10-15
18
życie kościoła
Śmiertelny wypadek w Brzegu. Niemal 50 tys. nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję w pierwszej połowie tego roku. Alkohol zbiera tragiczne żniwo.
Przez ostatnie miesiące współczułem p. Pawłowi, bo to jedyny człowiek mający styczność z restauratorstwem, którego znam. Jego żona ze swoim bratem prowadzą od kilku lat restaurację, a w czasie COVID-19 ta branża ucierpiała najbardziej. Na wiosnę tego roku aż głupio mi było pytać: „jak sobie dajecie radę?”, bo wiadomo było, że rady sobie nie dają...
20-23
święte bezdroża
Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.
Doskonałe miejsce na wypoczynek w otoczeniu beskidzkiej przyrody, z folklorem w tle. Znajdują się tu liczne ścieżki rowerowe, szlaki górskie, m.in. na Błatnią czy Stary Groń, przystanie kajakowe, ale też zabytki architektury drewnianej. Warto odwiedzić Kozią Zagrodę – zrekonstruowaną zagrodę wołoską, w której m.in. można się posilić tradycyjnym jadłem góralskim. 7,5 km pieszo od Szczyrku, 44 km – samochodem przez DW 942.
24-27
28-29
Prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Pokój Marmurowy na Zamku Królewskim w Warszawie jest odbiciem dziejów Polski – jej świetności i upadku. Dziś ponownie zachwyca zwiedzających.
31-41
punkt widzenia
W Europie długo próbowano zwiększyć popularność szczepionek przeciwko COVID-19 za pomocą „marchewki”. Ostatnio jednak przywódcy coraz częściej wyciągają także „kije”
Unia Europejska będzie wspierać rozwój Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, ale w zamian żąda realizacji agendy ideologii gender oraz „praw reprodukcyjnych i seksualnych”, czyli „prawa do aborcji”
Ustawa medialna została przegłosowana na komisji sejmowej. Opozycja twierdzi, że to atak na TVN, a politycy PiS wskazują, że to próba zabezpieczenia przed wrogim przejęciem mediów.
Mówią, że nadszedł czas na nowy patriotyzm europejski. Ale czy Unia Europejska jest realną wspólnotą, czy tylko instrumentalnym stowarzyszeniem narodowych egoizmów?
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Kaszę zalej wrzątkiem o objętości 2,5 raza większej niż kasza. Dodaj płaską łyżeczkę soli oraz masło. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez 5 minut.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Pierwsze tygodnie pobytu dziecka w domu są dla rodziców pełne niepokoju i wzmożonej troski o nie, a także zmęczenia, związanego z trwającym jeszcze osłabieniem mamy po porodzie i utrzymującą się w jej organizmie burzą hormonalną
To jeden z najszybszych sposobów obróbki cieplnej warzyw, m.in. w celu ich późniejszego zamrażania lub konserwowania
Czy darowizna od członka rodziny, który na stałe mieszka za granicą, podlega opodatkowaniu w Polsce?
55-57
Niedziela z kulturą
64
niedziela liturgiczna
Intuicyjnie odczytujemy dzisiejszą lekturę Słowa Bożego, zachęcającą nas do pełnego uczestnictwa w Eucharystii – karmienia się Słowem i Ciałem naszego Pana Jezusa Chrystusa. Już od początków historii zbawienia widzimy Boga, który troszczy się o swoich wybranych, zapewniając im pokarm – także ten doczesny.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
We wspomnienie św. Krzysztofa pasterz diecezji celebrował Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, pobłogosławił kierowców i poświęcił pojazdy.
Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.), która znajduje się na szlaku papieskim, była 4. górą w ramach tegorocznej Ewangelizacji w Beskidach. Spotkaniu patronował św. Józef.
W Bielsku-Białej na placu Chrobrego została otwarta wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia
Niedziela częstochowska
Dzięki Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii wakacje w Polsce spędziło 20 dzieci ormiańskich.
Dlaczego w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie cześć odbiera Jezus Przemieniony? Jakich przyjaciół ma ta wspólnota? Co sprawia, że przebywający na terenie parafii mogą czuć się jak nad Bałtykiem?
Od 10 lat w naszym mieście znajduje się Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. O tej największej tego typu placówce na świecie rozmawiamy z Krzysztofem Witkowskim, twórcą i dyrektorem muzeum.
Niedziela podlaska
Święta Anna, patronka małżeństw, rodzin i matek czczona jest w Prostyni od ponad 500 lat. Żona Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa wsłuchuje się w prośby o potomstwo przybywających tu pielgrzymów.
Praca na roli uczy pokory i cierpliwości – powiedziała dr nauk rolniczych Ewa Krasnodębska, która należy do parafii Jabłonna Lacka i razem z rodzicami Celiną i Wojciechem, siostrą Dorotą i bratem Adamem prowadzi wielohektarowe gospodarstwo rolne.
Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur od kilku lat angażuje się w pomoc Braciom Albertynom we Lwowie.
Niedziela kielecka
Podczas uroczystości poświęconej św. Kindze w jej diecezjalnym sanktuarium bp Jan Piotrowski ogłosił, że święta księżna została patronką Nowego Korczyna.
Czy oryginalny pomnik, nasycony symboliką i rozwiązaniami technologicznymi, w połączeniu z ofertą edukacyjną, stanie się lekcją historii i przestrogą? Że nigdy więcej wojen! Że nigdy więcej palenia ludzi żywcem!
Od wieków 15 lipca w Miechowie odbywa się jedyny w Polsce odpust jerozolimski.
Niedziela małopolska
Chrześcijanin poza wiernością Bogu musi być gotowy poświęcać się, a nawet umrzeć dla drugiej osoby, rodziny, narodu, Ojczyzny – przypomniał abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Festiwal to przede wszystkim święto górali świata – podkreśla w rozmowie z Niedzielą dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich – Joanna Staszak.
Bierzmowani oraz przeżywający pierwszą, drugą i trzecią rocznicę przyjęcia tego sakramentu, podsumowali czas przygotowań, uczestnicząc w pielgrzymce dziękczynnej do Rzymu – serca wiary świata chrześcijańskiego.
Niedziela lubelska
Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej wraca do Garbowa.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.
Od głoszenia Ewangelii nie ma emerytury.
Niedziela legnicka
W dniach 17-25 lipca odbył się I Ogólnopolski Zlot Skautów Króla – WLAS 2021
„Ratunek w kryzysie rodziny – zawsze i dla każdego” – to misja Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie.
Kaplica św. Marii Magdaleny i Grobu Pańskiego znajdująca się na terenie bazyliki krzeszowskiej, jest skromna i surowa.
Niedziela łódzka
On zawsze miał parafian w swoim sercu. Tak o śp. ks. kan. Józefie Komperdzie mówią ludzie, którzy go znali.
Rządy Władysława Gomułki (1956-70) zdominowała wroga postawa władz państwowych wobec budownictwa sakralnego.
Niedziela przemyska
W sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz 17. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu
O owocach podróży do Rzymu, związanej z toczącym się procesem beatyfikacyjnym sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z ich dziećmi – z abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Budynki w Woli Komborskiej są zadbane, a numery czytelne. Jednak jestem tu po raz pierwszy i muszę zapytać o drogę. Wymieniam numer domu, a widząc niepewną minę rozmówcy dodaję, że chodzi mi o Wzgórze Misyjne. Zapytany bez wahania wskazuje właściwy kierunek.
Niedziela rzeszowska
Wspólnota parafii Januszkowice dziękowała Bogu za 50 lat duszpasterzowania ks. prał. Tadeusza Preisa.
W Nienadówce powstało nowe miejsce pamięci historycznej, które przypomina o ofiarach NKWD.
Hejter, wbrew swoim zamysłom, napisał prawdę – Polska ciągle jeszcze opiera się „tęczowemu szaleństwu”.
Niedziela sandomierska
Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystości wprowadzenia do kościoła relikwii św. Jakuba Apostoła.
W tym tygodniu zapraszamy na wyprawę doliną rzeki Kacanki. Przejeżdżając przez miejscowość Kolonia Wiązownica, przy lesie ukazuje się budowla, można rzec, jak z bajek Disneya. Prowadzi do niej utwardzona droga wiodąca na most, przez który przedostajemy się na drugą stronę rzeczki, by móc podziwiać ukazujący się pałac.
Co to znaczy „grzeczność” każdy z nas doskonale wie. W słownikach dodatkowo mamy wyjaśnienie danego wyrażenia, które definiują je jako „uprzejmy, delikatny, świadczący o dobrym wychowaniu stosunek do ludzi; słowa, gesty, oznaka dobrego wychowania; przysługa wyświadczona komuś”.
Niedziela sosnowiecka
Wiara przenosi góry. W przypadku wiernych z parafii Brudzowice, ich wiara musiała zmierzyć się systemem komunistycznym, aby w końcu doprowadzić do budowy wymarzonej i potrzebnej świątyni.
Z Tomaszem Domagałą, historykiem – o legendach i podaniach ludowych związanych z Zagłębiem – rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Ukazała się nowa książka o sł. Bożej Teresie od św. Józefa – Janinie Kierocińskiej pt. Dziękujemy, Nasza Matko.
Niedziela świdnicka
Najpierw była tablica w kościele, później parafialny skwer, a teraz – pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu powstał w Bielawie.
Dwa dni trwało świętowanie ku czci św. Anny, patronki kościoła filialnego w Zieleńcu, gdzie opiekę duchową sprawują ojcowie franciszkanie z Dusznik-Zdroju.
Świętując odpust, wierni z parafii św. Anny w Grodziszczu w dekanacie Świdnica Zachód upamiętnili 27 kapłanów, którzy przez ponad 700 lat posługiwali miejscowej ludności.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zapisał się w pamięci ludzkiej jako dobry człowiek – tak podczas Mszy św. beatyfikacyjnej o Edmundzie Bojanowskim powiedział papież Jan Paweł II.
Trwa rok poświęcony czci dla św. Józefa. W naszej archidiecezjalnej wędrówce prezentujemy miejsca, z ponad czterdziestu, w których świątyniom czy kaplicom nadano właśnie ten tytuł.
Z Rafałem Bigottem o potrzebie funkcji kantora w kościele rozmawia Adam Szewczyk.
Niedziela toruńska
Kto z nas nie zna benedyktynów z Tyńca i o. Leona Knabita? Przez wiele lat sądziłam, że to jedyny klasztor Benedyktynów w Polsce. W czasie tegorocznych wakacji odkryłam, że dużo bliżej Torunia leży Lubiń, a w nim 950-letnie opactwo benedyktyńskie.
Nasz kościół pięknieje z dnia na dzień – mówią Kinga i Monika, parafianki od św. Jakuba, a co dopiero teraz!
Pielęgnowanie sumienia, regularna i szczera spowiedź, to punkt wyjścia do wierności w małych sprawach.
Niedziela warszawska
O 80. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego, jego duchowym dziedzictwie i szaleństwie zdobywania świata dla Niepokalanej, z o. Mirosławem Kopczewskim, franciszkaninem, rozmawia Monika M. Zając.
Modlitwa i gra w siatkówkę. Adoracja i wspólne ogniska. Eucharystia i zwiedzanie. Słowem – rekolekcje i odpoczynek. Ale w tym roku także radość, że w końcu mogli być razem.
W Ożarowie Mazowieckim jest rodzina, która ma szczególne powody, aby chlubić się swoim pokrewieństwem. Są sobie bliscy nie tylko we wspólnym przeżywaniu młodości. Jest coś więcej, co wzywa i czeka na ich odpowiedź.
Niedziela wrocławska
Spotkanie pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, przemówienia, a później Eucharystia w bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Jak siostry zakonne spędzają urlop? Czy dom rodzinny zamienia się w zakon? O swoim wakacyjnym pobycie we Wrocławiu opowiada s. Jadwiga ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości.
Ostatni medal olimpijski w boksie reprezentant Polski zdobył w 1992 r. Otrzymał go Wojciech Bartnik, który nie boi się mówić publicznie o swojej wierze. Przez ćwiczenia sportowe, Różaniec i świadectwo życia ewangelizuje m.in. w Oleśnicy, w której mieszka na co dzień.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Per Artem ad Astra czyli przez muzykę do gwiazd – tak brzmi w tłumaczeniu nazwa festiwalu organowego, który odbędzie się w Krasnobrodzie po raz 15.
W diecezjalnym sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci patronki.
Sanktuaria naszej diecezji nieustannie są remontowane. Wiele świątyń stanowi wysokiej klasy zabytki i należy o nie zadbać.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Diecezjalna Piesza Pielgrzymka zmierza na Jasną Górę. Pątnicy wyszli z trzech głównych ośrodków: Gorzowa, Zielonej Góry i Głogowa.
Tydzień temu nasi klerycy opowiedzieli, jak wygląda życie w seminarium. W tym numerze natomiast zwracają się do tych, którzy są na etapie rozeznawania życiowej drogi.
W sierpniu na naszych łamach będziemy przedstawiać miejsca w naszej diecezji, które niedawno zostały ustanowione sanktuariami.