Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Nie możemy się zgodzić na groźne medialne samosądy.
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
PEREGRYNACJA W ROSJI
Z fotografikiem Januszem Rosikoniem o jego spotkaniu w Rosji z Matką Bożą Fatimską rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
8-9
PRAWDZIWE OBLICZE GENDERYSTÓW
W Europie mamy coraz więcej seksu, ale coraz mniej małżeństw i dzieci. Umieramy, stajemy się jednym wielkim domem starców.
10-11
13
PONAD GRANICAMI
Ks. Bogdan Michalski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła
18
FAKTY I KOMENTARZE
22
ŻYCIE WIECZNE
Śmierć jest na pewno wydarzeniem dramatycznym, i to bez względu na wiek umierających czy okoliczności ich odchodzenia. Każda śmierć oznacza dramat. Można się nawet dziwić, że gdy ktoś umiera, nie wyją syreny, a świat się nie zatrzymuje.
Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona w Kościele rzymskokatolickim 1 listopada, przywołuje na pamięć rzeszę świętych i błogosławionych, którzy zostali bądź też nie zostali ogłoszeni przez Kościół i wyniesieni do chwały ołtarzy. Powiedzieliśmy, że ogłoszeni i nieogłoszeni.
26-27
28-29
ZWYCIĘZCY KONKURSU BIBLIJNEGO
Alicja Klencz, Gabriela Król i Oliwia Dryniak - to najmłodsze zwyciężczynie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci pod nazwą „Twoja ulubiona opowieść biblijna”.
30-31
LITURGIA TYGODNIA
32-33
ROK WIARY
Dlaczego słowa: trwać, wytrwać są w tytule? Bo tak, jak było z pokutą i powstawaniem, z odnową i przemianą - tak też jest z trwaniem i wytrwaniem. Coś trwa, tylko nie wiemy, jak długo.
Wszyscy wierzący ponoszą wspólnie odpowiedzialność za Kościół na mocy chrztu i bierzmowania. Duchowni, na mocy sakramentu święceń i sukcesji apostolskiej, strzegą depozytu wiary. Wierni świeccy zaś są aktywni w przekazywaniu Objawienia Bożego poprzez odważne wyznawanie wiary, życie sakramentalne i pobożność.
34
FELIETONY
Był 16 października 1978 r. Właśnie wróciłem do domu z zajęć na uczelni. Późne popołudnie. Któryś z domowników powiedział, że Polaka wybrali na papieża. Włączyłem radio, aby w serwisach informacyjnych usłyszeć potwierdzenie tej informacji. I pamiętam siebie, jak wieczorem klęczałem, modląc się.
Jako temat, owszem. Każdy się wówczas na korupcję oburza.
35
PROSTO I JASNO
obiega powoli końca Rok Prymasa Augusta Hlonda, ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego z okazji powołania ks. Hlonda w 1922 r. na pierwszego administratora apostolskiego Górnego Śląska, a także przypadającej w tym roku, 22 października, 65. rocznicy jego śmierci.
38
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39
ZMAGANIA O PRAWDĘ
46
Czy możemy być spokojni o los polskiej przyrody? - zastanawiają się cyklicznie ekolodzy, przyrodnicy, działacze polityczni i społeczni, mieszkańcy terenów chronionych. Odpowiedź jest negatywna: Nie możemy być.
Rok Wiary mija, a ja wciąż nie mogę doczytać Katechizmu Kościoła Katolickiego. A przyrzekałam sobie i nie tylko sobie… Tymczasem ostatnio zarzuciłam czytanie nawet tych kilku kartek dziennie, co wzbudza moje wyrzuty sumienia, ale nijak się to ma do woli czytania.
47-48
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Kiszona kapusta jest bardzo zdrowa i smaczna. Spożywana na surowo ma bardzo dużo witaminy C i minerałów. W polskiej kulturze bardzo popularna jest gotowana w różnego rodzaju kapuśniakach, bigosach, pierogach.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Dwaj raperzy - Bęsiu i Dj Yonas - ruszyli z misją do warszawskich gimnazjów i liceów. Ich cel to mówić o tym, jak można pięknie żyć! I tego życia nie marnować.
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Apostolat Maryjny diecezji bielsko-żywieckiej uczestniczył w regionalnym dniu skupienia, który odbył się w sobotę 12 października w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu.
O Korowodzie Świętych, modzie na Halloween i o świętości
W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła po Mszy św. wieczornej odbył się koncert: „Mama córce. Córka mamie”, z którego całkowity dochód przeznaczono na budowę powstającego stacjonarnego hospicjum w Skoczowie.
Niedziela częstochowska
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są w naszej tradycji narodowej dniami szczególnej modlitwy za zmarłych.
Bp Antoni Długosz był głównym celebransem Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Mikołaja u Sióstr Bernardynek w Wieluniu 11 października.
Dzisiejszy jubileusz to okazja, by spojrzeć wstecz oczyma wiary i podziękować Panu Bogu, że natchnął ludzi i pobłogosławił tę ziemię, by tu powstał dom ku Jego czci - mówił ks. Robert Rajczyk, od 2009 r. proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Winownie.
Odpust ku czci św. Siostry Faustyny w parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach obchodzony jest niezmiennie od 13 lat.
Niedziela podlaska
W potocznym języku mówimy zwykle o „chodzeniu” bądź „niechodzeniu” do kościoła, tymczasem przykazanie kościelne wyraźnie nakazuje „uczestniczenie” w Mszy św. w niedziele i święta nakazane.
13 października w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie miała miejsce uroczystość obłóczyn alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Strój duchowny przyjęło 11 kleryków.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej realizowało będzie projekt pod nazwą „Ocalmy od zapomnienia”, którego celem jest poprawa jakości życia oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego.
Niedziela kielecka
Tradycją regionu stała się jesienna impreza plenerowa w Parku Etnograficznym w Tokarni, mająca na celu kultywowanie tradycji łowieckich i uczczenie św. Huberta - patrona leśników i myśliwych, którego wspomnienie obchodzimy 3 listopada.
Pamiątkowy kalendarz parafialny, strona internetowa, gazetka parafialna, nowe organy i wiele ciekawych inicjatyw duszpasterskich - tak parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej przygotowywała się do jubileuszu 350-lecia istnienia kościoła parafialnego.
Czy Alzheimer jest uwarunkowany genetycznie? Jak pomóc rodzinie dotkniętej tą chorobą? Na te i inne pytania odpowiada Mariusz Pająk, prezes Kieleckiego Stowarzyszenia Alzeimerowskiego.
Niedziela małopolska
Wizerunek twarzy Jezusa, a w jej tle - słowa Credo. Takie koszulki miała na sobie pijarska młodzież uczestnicząca w corocznym zjeździe, który ma miejsce na terenie Krakowa.
Rozmowa z emerytowanym prawnikiem, przyjacielem Karola Wojtyły - o umiłowaniu Karmelu, pierwszym spotkaniu z Lolkiem oraz relacjach przyjacielskich z papieżem.
1 listopada będziemy obchodzić 120. rocznicę śmierci Jana Matejki. Kilka miesięcy wcześniej, 24 czerwca minęło 175 lat od jego urodzin.
Niedziela lubelska
W niedzielę 20 października Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zainaugurował 96. rok akademicki.
Z inicjatywy Teresy Misiuk, przewodniczącej sekcji oświaty przy lubelskim NSZZ „Solidarność”, w Dniu Edukacji Narodowej rozpoczęła się akcja pod hasłem: „Lublin recytuje - kwadrans z polską literaturą klasyczną”.
Państwowe Muzeum na Majdanku upamiętniło 70. rocznicę deportacji, przygotowując wystawę pt. „Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku”
Niedziela legnicka
Gimnazjum nr 1 w Chojnowie należy do jednej z 29 szkół w diecezji legnickiej noszących imię Jana Pawła II. W bieżącym roku w przeddzień Dnia Papieskiego szkoła obchodziła 10. rocznicę nadania imienia.
W ramach 6. Legnickich Dni Chrześcijańskich z mieszkańcami miasta spotkał się Adam Bujak, który 43 lata pracował u boku Papieża Polaka. Najpierw fotografował Karola Wojtyłę - biskupa, później arcybiskupa, kardynała i w końcu papieża Jana Pawła II.
Halloween, czyli noc duchów, obchodzony jest 31 października. Związany z maskaradą, pozornie odnosi się do święta zmarłych. W Polsce istnieje od końca lat 90. i nazywany bywa także wigilią Wszystkich Świętych. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Ameryki, ale cieszy się także popularnością w innych krajach, np. w Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Niedziela łódzka
Już po raz ósmy w pielgrzymce do grobu Wandy Malczewskiej przybyły do Parzna 5 października osoby chore i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.
Można powiedzieć, iż warunkiem, dzięki któremu możemy dostąpić miłosierdzia Bożego, jest to, że wpierw okażemy się miłosierni wobec tych, którzy wyrządzili nam krzywdę - podkreślił abp Marek Jędraszewski w odpowiedzi na pytanie, czy miłosierdzie Boże można uznać za najważniejsze zagadnienie wiary?
Kiedy powstawała ta wspólnota parafialna, panował jeszcze system totalitarny i nikt nie wiedział, kiedy nastąpi jego kres, a jednak Bóg błogosławił dziełu tworzenia się parafii, wznoszeniu z trudem i ofiarnością kościoła, rzeszy ludzi, którzy tu chcieli kształtować swe sumienia i których obecność dziś jest tak wymowna - podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości 25-lecia parafii pw. NMP Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego.
Niedziela przemyska
W sobotę 12 października, w czytelni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, odbyło się spotkanie Rady Duszpasterskiej i Społecznej naszej archidiecezji.
Patronem Klimkówki jest św. Michał Archanioł, którego parafia otacza szczególną czcią. Jego obraz znajduje się w górnej części głównego ołtarza w kościele parafialnym.
Mija 150. rocznica powstania styczniowego. W tym szczególnym czasie warto się pochylić na grobami powstańców.
Niedziela rzeszowska
W dniu 6 października br. parafia Wysoka Głogowska przeżywała jubileusz 100-lecia swego istnienia. Jubileusz parafii został połączony z odpustem parafialnym.
Anonimowy skryba w komentarzu do Księgi Hioba napisał przed wiekami: „Dzień śmierci czcimy, ponieważ ci co uchodzą za zmarłych, nie umarli”...
W czasie okupacji niemieckiej w nocy z 23/24 sierpnia 1940 r. zburzono pomnik Tadeusza Kościuszki. Zburzono także inne pomniki o narodowym, polskim charakterze.
Niedziela sandomierska
30. rocznica wydania Karty Praw Rodziny stała się okazją do zorganizowania konferencji naukowo-duszpasterskiej poświęconej tematyce rodzin i małżeństw.
Procesje, koncert, Jarmark Wincentyński, sesja naukowa, a przede wszystkim modlitwa - tak Sandomierz uczcił swojego patrona bł. Wincentego Kadłubka.
O Dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym opowiada ks. Jacek Beksiński.
Niedziela sosnowiecka
Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił w Będzinie nietypową Izbę Tradycji. Nietypową, bo upamiętnia nie ludzi czy wydarzenia, ale motoryzację, a konkretnie tabor autobusowy Przedsięiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu.
Za 4 lata przeżywać będziemy jubileusz 100-lecia fatimskich objawień. Rok 2013 jest kolejnym, w którym przygotowujemy się do tej niezwykłej rocznicy.
Do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej spieszą czciciele Matki Bożej, by ostatni raz w tym roku uczestniczyć w czuwaniu modlitewnym pierwszych sobót miesiąca. To już kilkunastoletnia tradycja posiadająca stały charakter.
Niedziela świdnicka
Rozmowa o istocie świąt 1 i 2 listopada, wykładowcą teologii dogmatycznej w WSD w Świdnicy i asystentem w II Katedrze Teologii Dogmatycznej na PWT we Wrocławiu oraz wikariuszem parafii katedralnej w Świdnicy.
Mszą św. sprawowaną w kościele pw. Świętego Krzyża pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca zainaugurował oficjalnie swoją działalność Świdnicki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Wiemy, że Ojciec Święty Benedykt XVI wygłaszał katechezy środowe, w których uwydatniał różne rysy wiary. Także, gdy był w Polsce w maju 2006 r., gdy odbywał pielgrzymkę pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”, na poszczególnych etapach tej pielgrzymki mówił nam o wierze, co to znaczy wierzyć.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia wybudowania miejscowej świątyni oraz powstania parafii.
Studio Koncertowe Polskiego Radia Szczecin w dniu 10 października br. było miejscem niezwykłej uroczystości, gdyż odbyła się tam Gala XXIX edycji Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego.
Zbliża się Dzień Niepodległości, już za chwilę 11 listopada. W tym dniu będziemy wielokrotnie słyszeli, a może i śpiewali, polski hymn. „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”.
Niedziela toruńska
Po raz pierwszy w diecezji toruńskiej odbył się obrzęd błogosławieństwa wdów. W stan wdowieństwa konsekrowanego wstąpiły 2 kobiety.
12 października w parafii pw. św. Józefa w Toruniu Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej obchodziły Święto Jedności w nawiązaniu do 2. Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.
Toruńska konferencja stanowiła pierwszą część poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, druga jej część będzie miała charakter wyjazdowy i odbędzie się w miejscach pobytu Kardynała.
Niedziela warszawska
Oczyszczanie duszy i ciała w podwarszawskim ośrodku ojców jezuitów - jeszcze raz w tym roku - rozpocznie się 11 listopada.
„Dwie twarze misji - duchowni i świeccy” - to tytuł najbliższej debaty zorganizowanej przez Pallotyńską Fundację Salvatti.pl oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.
Naszym bliskim zmarłym też możemy dać jeszcze prezent. Jest nim odpust zupełny. Można go uzyskać od 1 do 8 listopada.
Niedziela wrocławska
Razem z dostojnym Jubilatem jego 90. urodziny świętowało we Wrocławiu 5 tysięcy Dolnoślązaków, a także blisko 30 biskupów z kraju i zagranicy.
Ponad 10 tys. pielgrzymów z uczestniczyło w Eucharystii sprawowanej przez abp. Józefa Kupnego przy ołtarzu polowym przed bazyliką trzebnicką podczas sobotnich uroczystości odpustowych.
Ksiądz kanonik Franciszek Rozwód, najstarszy kapłan archidiecezji wrocławskiej, obchodził 10 października swoje sto drugie urodziny. Księdzem został niemal 77 lat temu. Pomimo podeszłego wieku wciąż trzymają się go żarty.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pod hasłem „Caritas pomaga bliźniemu w potrzebie”, w sobotę, 5 października br. odbyło się w sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy spotkanie Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów „Caritas” Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Minęło 45 lat od pożaru i cudownego ocalenia kościola Zwiastowania Najświetszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim.
Historia Polski jest bardzo bogata w wydarzenia, z których możemy być dumni, ale nie brakuje też wydarzeń dramatycznych. O jednych i drugich należy pamiętać, tak jak pamięta się o rocznicy ślubu lub śmierci kogoś bliskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Konkatedra jest drugą, zaraz po gorzowskiej katedrze, najważniejszą świątynią w diecezji. To także kościół biskupa diecezjalnego oraz siedziba Kapituły Kolegiackiej.
Regionalne Centrum Animacji i Kultury w Zielonej Górze zorganizowało w dniach 19-20 października 6. Prezentacje Kultury Polaków z Kresów Wschodnich i Bukowiny.
Umiejętności, które wielu dorosłych zdobywa na studiach podyplomowych albo kursach dokształcających, oni zdobywają przy okazji formacji. Przygotowując się do jubileuszu, nie zaniedbują stałych punktów swojej działalności.