Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Zmartwychwstanie Chrystusa to klucz do ujrzenia perspektywy nazwanej wiecznością.
3
OJCIEC ŚWIĘTY FRANCISZEK
Z o. Gulliermo Ortizem - jezuitą, który 30 lat temu poznał ks. Jorge Mario Bergoglio, przyszłego papieża - rozmawia Włodzimierz Rędzioch
6
ZE ŚWIATA
7
8
Z KRAJU
9
WIELKANOC
Jezus ukazywał się i znikał, Jego ciało było chwalebnie przemienione, uwielbione. To klucz do wiary w Jezusa Chrystusa jako Boga, klucz, który otwiera nam drzwi wiary trynitarnej - w Boga Ojca, w Boga Syna i w Boga Ducha Świętego.
Co w rzeczywistości, na podstawie wszystkich danych biblijnych, możemy powiedzieć o szczególnej naturze Zmartwychwstania Chrystusa? - pyta i odpowiada Benedykt XVI.
10-13
CAŁUN TURYŃSKI
W Wielką Sobotę, 30 marca 2013 r., po raz drugi w historii odbędzie się telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. Tę najbardziej fascynującą relikwię, jaką zna nasza kultura, widzowie na całym świecie będą mogli oglądać w technice HD. Pozwolił na to Benedykt XVI. Była to jego ostatnia decyzja, jako urzędującego papieża
O cichym, niemym świadku śmierci i zmartwychwstania Chrystusa i nietypowych rekolekcjach z trójwymiarowym obrazem płótna z Turynu w rozmowie z Mariuszem Książkiem opowiada ks. Zbigniew Dudek, paulista
Grób ten był - jak wiele grobów w tamtych czasach - wykuty w zboczu skalnego urwiska, usytuowanego w wyrobisku po kamieniołomie, blisko wzgórza Golgoty, w ogrodzie będącym własnością Józefa z Arymatei, członka Wysokiej Rady (Sanhedrynu).
14-19
Wywiad rzeka z wybitnym naukowcem żydowskiego pochodzenia Barrie Schwortzem, który po 18 latach badań przekonał się do autentyczności Całunu
Wiemy dobrze, że w odwiecznie trwającej walce zła z dobrem my, katolicy, mamy stanąć po stronie dobra, świadczyć dobro i je pomnażać.
19-20
BOŻOGROBCY W MIECHOWIE
Ze Stanisławem F. Osmendą KCHS - ceremoniarzem świeckim oraz Kustoszem siedziby Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie - rozmawia Agnieszka Dziarmaga
20-21
WIARA I ŻYCIE
23
KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI W XXI WIEKU
Katolicki Uniwersytet Lubelski zbliża się do 100. rocznicy swojego istnienia. To wyjątkowy jubileusz…
24-26
ŚLADY BŁ. JANA PAWŁA II
29
1 IV 1656 - ŚLUBY LWOWSKIE
Śluby lwowskie króla Jana Kazimierza i znaczenie obrony Jasnej Góry w świadomości narodowej.
30-31
LITURGIA TYGODNIA
W tym świętym czasie Świąt Paschalnych nasze serca wypełnia radość ze zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Słowa św. Piotra z dzisiejszego pierwszego czytania w pełni ją oddają. „Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia (…), a każdy, kto w Niego wierzy, w Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów” - kończy swoje wystąpienie Książę Apostołów w Dziejach Apostolskich.
32-33
PROPOZYCJE
Miniony rok 2012 był szczególnym czasem w dziejach księży ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, albowiem obfitował w jubileusze i znamienite rocznice, stanowiące niezatarty znak obecności i przebogatej historii tej wspólnoty.
W Archiwum Ruchu Światło-Życie zachowały się nagrania z konferencjami i homiliami sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Większość z nich została spisana i dziś są wydawane w formie większych i mniejszych zbiorów - zwykle dobranych pod względem tematu.
34
FELIETONY
Ostatnio dowiadujemy się, że rząd chce wprowadzić nowe zasady dotyczące nadawania imion młodym Polakom.
Niedawno minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski przedstawiał w Sejmie informację o stanie naszej polityki zagranicznej.
35
PROSTO I JASNO
Ponad osiem wieków temu św. Franciszek usłyszał od Chrystusa polecenie: „Franciszku, idź, odbuduj mój Kościół!”. Początkowo pomyślał, że chodzi o będący w ruinie kościółek św. Damiana pod Asyżem, w którym usłyszał te słowa. Wkrótce jednak zrozumiał, że wezwanie dotyczy nie samych murów tej świątyni, ale ducha całego Kościoła Chrystusowego.
36
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37
38-39
48-49
LISTY DO „NIEDZIELI"
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Gospodynie potrafią przyrządzić jajka na wiele sposobów. My proponujemy jajka w skorupkach - wykwintne danie na świąteczny stół.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Zatrzymajmy się w świecie Biblii, którego rozumienie wielokrotnie przysparza nam trudności. Pomyślmy jednak: skoro z uwagi na nasze bolesne przeżycia potrafimy się przejrzeć w losach biblijnych bohaterów, np. Hioba.
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Proponuję małą wycieczkę w czasy, w których to, co teraz powszednie, było luksusem, a to, co świąteczne, było okupione wielotygodniowym wyrzeczeniem i oszczędnością.
Małżeński duet - Ola i Marcin Sawiccy uwielbiają tropić pasje u dzieci, aby mógł się w nich rozwinąć ich osobisty potencjał.
Doroczne Mistrzostwa Polski Alpejczyków Niepełnosprawnych odbywają się w Szczyrku, a od 2 lat także na stoku w Czarnym Groniu w Rzykach k. Andrychowa.
Różne są przyczyny kryzysu w małżeństwie, często jest nim brak zrozumienia i brak bliskości. Dlatego pomocą w odbudowie relacji w małżeństwie może być książka dr. Douglasa Weissa „30 dni, które odmienią twoje małżeństwo”.
Niedziela częstochowska
Chrystus zmartwychwstał!” - wykrzykują radośnie Jego uczniowie (por. Łk 24,34) - „Zmartwychwstał prawdziwie!” - wtórujemy im i my dzisiaj, wyrażając naszą wielkanocną radość i wiarę.
W Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku 16 marca odbył się koncert charytatywny Antoniny Krzysztoń zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej przy współudziale oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kłobucku.
Wiara daje kierunek mojemu życiu. Jest sensem, sensem wszystkiego, co przeżywam, czego doświadczam. Jest dla mnie głęboko związana z życiem - mówi Antonina Krzysztoń
Siostra Janina Więcek, służebniczka, wieloletnia sekretarka częstochowskich biskupów otrzymała 16 marca z rąk abp. Wacława Depo papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”.
To wyróżnienie mnie bardzo zaskoczyło… Ja na ten medal nie zasłużyłam… Jestem wdzięczna biskupom i papieżowi za niego.
Niedziela podlaska
Z radością zabieramy się do śpiewania wielkanocnego Alleluja! Tęsknimy zawsze za tym świętem, zresztą za innym też, ale ta uroczystość ma w sobie jednak wyjątkową moc wewnętrzną, jest przesycona duchowością życia wiecznego.
W niedzielę 17 marca w Strabli odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej imienia prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Rozmowa z aktorem Teatru Nowego w Łodzi, o Bogu, wierze, byciu katolikiem, marzeniach, życiowych priorytetach i rodzinnych stronach
Niedziela kielecka
Rozmowa o „ekspresyjnej” włoskiej Wielkanocy, poprzedzonej wielkopostnym konklawe, o przyjęciu przez rzymian Ojca Świętego Franciszka, z ks. Rafałem Dudałą, duszpasterzem diecezji kieleckiej i doktorantem w zakresie nauki społecznej Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.
Jajko to obok baranka nieodzowny atrybut świąt Wielkanocnych i koszyka z pokarmami niesionego do kościoła w Wielką Sobotę.
Bp Marian Florczyk pobłogosławił 12 marca nowy magazyn Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Instytucja będąca kopalnią wiedzy o Kościele, ale i o życiu społecznym regionu i diecezji pozyskała nowe pomieszczenia na magazyn.
Niedziela małopolska
Kilka młodych osób, ksiądz, zastępca dyrektora Muzeum AK w Krakowie. Siedzą przy stole, rozmawiają. Dołączam do ich grona i przecieram oczy ze zdumienia - właśnie spotkałam młodzież, która kocha historię!
To fragment ostatniego, niepublikowanego dotąd wywiadu z Januszem, przeprowadzonego na kilka miesięcy przed śmiercią. Zmarł niespodziewanie – po krótkiej chorobie, 5 marca 2003 r.
Mama tata oraz dzieci, taka przyszłość niech nam świeci.” „Mama, tata to jest siła, razem z dziećmi szczęśliwa rodzina.” „Mama, tata rodzina dla świata.” „Dzieci nasze nie są wasze!”. Takie hasła skandowali uczestnicy manifestacji zorganizowanej w niedzielne przedpołudnie (17 marca) w Krakowie.
Jak przygotować się do tego, aby móc w pełni skorzystać z łask związanych ze Świętem Miłosierdzia Bożego?
Niedziela lubelska
Z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem, o pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej, rozmawia Urszula Buglewicz
Towarzystwo Przyjaciół Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie powstało w 2009 r. z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego jako wyraz troski wiernych archidiecezji lubelskiej o kandydatów do kapłaństwa. Od tego czasu liczba jego członków – skupionych w grupach parafialnych i szkolnych kołach - systematycznie rośnie.
W dniach 11-14 marca w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II już po raz 55. odbył się Tydzień Filozoficzny.
Niedziela legnicka
W Niedzielę Palmową, obchodzoną w tym roku również jako Narodowy Dzień Życia w Legnicy, odbyła się manifestacja w obronie życia. Już po raz piąty ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.
Jak co roku, w Wielki Poniedziałek, na terenie diecezji legnickiej trwały modlitwy w intencji osób skazanych i osadzonych w aresztach i więzieniach. W tym dniu, jeden z księży biskupów, odwiedza jedyny na terenie diecezji Zakład Karny w Zarębie k. Lubania. Osadzonych 25 marca odwiedził legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.
„Habemus papam” - 13 marca 2013 r. wieczorem takie słowa usłyszał cały świat. Nikt jednak nie spodziewał się, że nowym papieżem będzie kardynał z Argentyny Jorge Mario Bergoglio.
Zasugerowałbym przemyślenie dwóch kwestii. Co się dzieje z ludźmi posiadającymi pełnię władzy, mającymi problem z własnym sumieniem?
Niedziela łódzka
O trudnym dzieciństwie wśród włoskich ulic, pomocy salezjanów oraz nawróceniu podczas kręcenia filmu „Pasja” opowiedział w Łodzi Pietro Sarubbi, aktor znany z roli Barabasza w filmie Mela Gibsona.
Dawanie świadectwa o prawdziwym obliczu Boga objawionym w Jezusie Chrystusie było sensem życia i siłą świętości bł. Jana Pawła II - wskazał arcybiskup senior Władysław Ziółek w wykładzie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Łodzi.
Parafia Chrystusa Odkupiciela na Żubardziu powstała wraz z rodzącą się niepodległą ojczyzną. Budowa świątyni w nowej sytuacji stała się wielkim wyzwaniem dla pierwszego proboszcza ks. Krzysztofa Kołodziejczyka i parafian.
Niedziela przemyska
Wieś Michałówka swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie temu, że na patrona tamtejszej parafii, erygowanej w 1763 r. przez bp. Przemysława Wodzickiego, wybrany został św. Michał Archanioł. W tym roku mija 250 lat od tego szczególnego dla Michałówki dnia.
Z abp. Józefem Michalikiem rozmawia ks. Zbigniew Suchy
Przed wiekami napisano, że Wielkanoc jest uroczystością, która wszystkie święta przewyższa swoją świętością, podobnie jak blask słońca przewyższa wszystkie gwiazdy. To jedno z najważniejszych ze wszystkich chrześcijańskich świąt.
Niedziela rzeszowska
Pielgrzymka w Roku Wiary okazała się dla pątników z diecezji rzeszowskiej niezwykłą okazją do ożywienia swojej wiary.
Z prof. Stanisławem Grygielem rozmawia Dorota Zańko
Chrystus zmartwychwstał - prawdziwie zmartwychwstał! W tym szczególnym dniu nasze codzienne dzień dobry zastępuje zawołanie „Chrystus zmartwychwstał”, aby pokazać światu, że jesteśmy jednością Kościoła Chrystusowego.
Niedziela sandomierska
Ziemia sandomierska szczyci się tradycjami, które czasem liczą setki lat. Jest ich wiele - to pierwsze zdziwienie. Po drugie - są oryginalne i nietuzinkowe.
Już od poranka 15 marca z całej diecezji podążali ku Jasnogórskiej Matce młodzi pielgrzymi. Maturzyści, mimo trudnych warunków atmosferycznych spowodowanych przez gwałtowny powrót zimy i obfite opady śniegu, zjawili się w Częstochowie w blisko trzytysięcznej grupie.
Niedziela sosnowiecka
Czwarty Diecezjalny Konkurs Wiedzy pt. „Wielkie osobowości Kościoła” już za nami. Tegoroczną edycję poświęcono życiu i działalności bł. Matki Teresy z Kalkuty.
Po 2,5 roku budowy zainaugurowano działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Uroczystość jego otwarcia odbyła się 15 marca br.
Przed wyprawą alpinistyczną na Broad Peak najmłodszy spośród jej uczestników, 27-letni Tomasz Kowalski powiedział: „Najbardziej obawiam się nudy i monotonii”. Wtedy nikt nie myślał, że następne zetknięcie się z nim będzie miało wymiar symboliczny...
Niedziela świdnicka
– Wiara jest bezgranicznym zaufaniem Panu Bogu – wyjaśniał w jednej z homilii bp Adam Bałabuch. – Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego - podkreślał dwa dni po inauguracji Roku Wiary.
W dzisiejszym świecie jest sporo ludzi, którzy nie wierzą w zmartwychwstanie Chrystusa. Już św. Augustyn mówił: „W śmierć Jezusa wierzą wszyscy, także poganie. W zmartwychwstanie Jezusa - już tylko chrześcijanie”. Kto nie wierzy w zmartwychwstanie, nie jest chrześcijaninem.
Ewangelia przekazuje, że pierwszym świadkiem zmartwychwstania Jezusa była Maria, uczennica Jezusa pochodząca z Magdali, małej wioski rybackiej na brzegu Jeziora Galilejskiego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nowy Papież, który materialnej nędzy doznał w swoim życiu i w codziennym duszpasterstwie, dzieląc ten niedostatek ze współrodakami – przybrał imię jednego z największych świętych Kościoła - Biedaczyny z Asyżu – Franciszka.
23 lutego minęła 10. rocznica śmierci ks. prał. Jana Abramskiego. Z tej okazji w Choszcznie odbyły się rocznicowe, wspomnieniowe obchody, które zgromadziły wielu zacnych gości, przyjaciół ks. prał. Jana oraz jego wychowanków.
Z przyjacielem od dłuższego czasu dyskutujemy nad tym, jak z niewierzącymi rozmawiać o ważnych kwestiach życia publicznego. W wielu społecznych wyborach źródłem naszych decyzji jest wiara.
Niedziela toruńska
Kiedy 11 lutego, w dzień Matki Bożej z Lourdes, Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił światu, że 28 lutego 2013 r. kończy swoją posługę następcy św. Piotra, wszyscy podkreślali, że jest to wiadomość jak grom z jasnego nieba.
„Chrystus zmartwychwstał! – Prawdziwie zmartwychwstał!”. W klimacie tej paschalnej radości Liturgia prowadzi nas znów do grobu Chrystusa, przy którym zatrzymaliśmy się na czuwanie – w nadziei, że spełni się to, co Pan zapowiedział: „trzeciego dnia zmartwychwstanie”.
Przed świętami Wielkiej Nocy uczestniczyłam w koncercie charytatywnym Antoniny Krzysztoń. Ów koncert stanowił swoiste przygotowanie do najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym, wpisywał się również w przeżywany obecnie Rok Wiary.
Niedziela warszawska
Z Mateuszem Środoniem, malarzem ikon, rozmawia Artur Stelmasiak
Mazowiecka Droga św. Jakuba to ciekawa oferta dla pielgrzymów, dla tropicieli tradycji, ale także dla zwykłych turystów. Wystarczy, idąc, wyobrazić sobie, że już w XIV wieku zmierzano nią do Santiago de Compostela.
Gdy w końcu lat 40. dogorywało antykomunistyczne powstanie, władze Polski Ludowej musiały liczyć się z kolejnym, wcale nie mniej niebezpiecznym przeciwnikiem.
Niedziela wrocławska
Dla Żydów zmartwychwstanie to powstanie na nowo do życia całego człowieka (z ciałem). W Starym Testamencie nauka o zmartwychwstaniu rozwija się powoli i tak naprawdę dopiero w wiekach poprzedzających Chrystusa w pełni ujrzała światło dzienne.
Rozmowa o rodzinnych tradycjach, malowaniu jajek i przezywaniu Świąt Wielkanocnych w rodzinie byłego prezydenta.
Poranek Zmartwychwstania niesie wielkie przesłanie nadziei na zmartwychwstanie nas wszystkich, ale rodzi też mnóstwo pytań.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest największym świętem Kościoła Chrystusowego. Każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, z którym spotykamy się i jednoczymy w Eucharystii.
W liturgii świętowanie Paschy - Wielkanocy rozpoczyna się już w Wielką Sobotę, a święcenie pokarmów to jeden z gestów, który przypomina o najważniejszym dla ludzkości wydarzeniu, o zmartwychwstaniu Jezusa.
Polskie tradycje wielkopostne i wielkanocne są tak silnie związane z tradycjami religijnymi, że trudno czasami dostrzec rozgraniczenie między religijnymi przepisami, a tradycjami polskiego świeckiego życia. Praktycznie nigdzie na świecie te zwyczaje nie są tak przeżywane i nigdzie tak nie przemawiają do serc, jak w naszym kraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Słowo Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego
Na ulicach jeszcze zima, ale w sercach wiosna - 24 marca zakończył się tygodniowy Festiwal Życia. Debiutował w Głogowie, drugi raz miał miejsce w Gorzowie, a w Zielonej Górze odbył się już po raz ósmy.
W parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie 16 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Bractwa św. Jakuba Apostoła ze wszystkich oddziałów w kraju.