Reklama
obserwator
Bóg na pewnym etapie historii Kościoła i Polski wybrał św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II, aby pomogli nam odkryć drogę duchowego zawierzenia Jezusowi Miłosiernemu – mówił w homilii abp Wacław Depo w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.
W zaprzysiężonym niedawno nowym rządzie Mario Draghiego, w którego skład wchodzą eksperci i politycy centrolewicy i centroprawicy, pojawił się rozdźwięk. Dotyczy on zasad walki z pandemią. Mająca trzech ministrów prawicowa Liga Matteo Salviniego protestuje przeciwko zamknięciu stoków narciarskich.
5-8
życie kościoła
Bóg kocha cię za nic, nieodwołalnie i niezmiennie. Osobiste poświęcenie się Sercu Jezusowemu może być twoją odpowiedzią na tę doskonałą miłość.
Rok temu ludzkość została zmuszona, aby zmienić drogę i wejść na ścieżkę niepewną, nieznaną i tak naprawdę niechcianą. Stare nawyki, przyzwyczajenia i sposoby postępowania muszą zostać poprawione. Potrzeba nowego planu marszruty.
Już od 15 lat chrześcijanie różnych wyznań w Polsce niosą wspólnie pomoc potrzebującym. Akcja Caritas Polska, prawosławnej Eleos i ewangelickich Diakonii to świadectwo naszej miłości do Jezusa obecnego w drugim człowieku.
O konieczności powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni i pilnego podjęcia misji ewangelizacji Starego Kontynentu mówił abp Jan Romeo Pawłowski podczas niecodziennej uroczystości w Bazylice św. Piotra w Watykanie
18-23
punkt widzenia
Po 30 latach transformacji stać nas już na to, by budować własne mocne marki i silne przedsiębiorstwa, a nie tylko liczyć na podwykonawstwo dla zagranicznych koncernów – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Państwa Europy Środkowej oprócz wspólnych interesów gospodarczych mają podobną wizję przyszłości Unii. Po 30 latach od spotkania w Wyszehradzie Grupa V4 dojrzała, a jej głos coraz donośniej słychać w stolicach starej Europy.
26-29
kochane życie
30
niedziela z kulturą
Intrygujący, przenikliwy i poruszający. Taki jest najnowszy film Michała Kondrata
Gdy się prześledzi najbliższą nam historię w sferze sztuki, ale również sięgnie do minionych wieków, nie sposób zbagatelizować roli, jaką odegrała cała kultura w kontekście naszej państwowości i niepodległości.
31-41
moim zdaniem
Każdy z nas ma z Nim swoją oryginalną umowę o dzieło. Nawet jeśli z jakichś powodów sam jej nie podpisał albo podpisawszy, wymówił, podpis Szefa pozostał w mocy.
Siła komunistycznej narracji z czasów stalinowskich połączona z siłą nihilizmu i totalnego chamstwa zaczęła stanowić atrakcję!
44-45
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
sprawy rodzinne
„Znowu wszystko zawaliłeś!”; „Jak zwykle się spóźniłaś!”; „Nigdy nie sprzątasz po sobie!”; „Zawsze musisz powiedzieć coś głupiego!”; „Jesteś jak twoja matka!”; „Twój ojciec też był taki wredny!”. I tak w nieskończoność, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok za rokiem...
Warto na nowo odkryć wartość aktów strzelistych. To doskonała modlitwa dla zabieganych
50-52
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
W czasie oraz po przebytej infekcji wirusowej organizm jest mocno osłabiony. Nasz układ odpornościowy wykonał olbrzymią pracę w zwalczeniu intruza, dlatego teraz należy mu się rekonwalescencja.
Awokado przekrój na pół, pozbądź się pestki i łyżką oddziel od skóry, aby było miękkie pod palcem. Przeciśnij czosnek i połącz z awokado, dodaj sól, pieprz i sok z cytryny do smaku
Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu. Objawy i powikłania są różnorodne. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?
Bez niego trudno wyobrazić sobie spełnione, udane, satysfakcjonujące życie. Warto zatem nauczyć dziecko lepiej myśleć o sobie.
Czy mamy prawo spopielone zwłoki bliskiej osoby, zgodnie z jej życzeniem, umieścić lub rozsypać w wybranym miejscu?
56-59
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
europa christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Rok temu, gdy na świecie pojawił się nieznany wirus, mało kto z nas przeczuwał, że może on wywołać tak poważne skutki. Jesteśmy bezradni, zagubieni, często źli. Wielu zamknęło się w czterech ścianach swoich mieszkań. W przerażonych umysłach rodzi się apatia i pytanie, co będzie.
Święty Piotr, olśniony wizją chwały Jezusa, zaproponował zbudowanie trzech namiotów, dla: Jezusa, Mojżesza i Eliasza. Choć św. Piotr nie w pełni zdawał sobie sprawę z tego, co mówi, to propozycja rozbicia namiotów ma pewną symbolikę
Szczęść Boże. Jestem stałą czytelniczką „Niedzieli”. Mój syn ostatnio kupił jedno z popularnonaukowych pism, w którym był artykuł o tym, że Pan Jezus nie umarł na krzyżu, ale przeżył ukrzyżowanie, i że nie było żadnego zmartwychwstania. Ja wiem, że to nie jest prawda, ale jak mam to wytłumaczyć synowi (jest studentem)?
„Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu” – napisał o Kazimierzu królewiczu ks. Jan Długosz. Kazimierz odznaczał się kultem maryjnym, należał do konfraterni paulińskiej
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w ostatnich latach jest szczególnie kultywowana. Nie zabrakło ich również na Żywiecczyźnie, której mieszkańcy o nich nie zapomnieli.
Księża z naszej diecezji publikują w sieci podcasty o różnej tematyce, także wielkopostnej.
Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody zaprosiła na kolejne spotkanie on-line z misjonarzem w ramach programu „Zoom na misje”. Gościł na nim brat Tomasz Basiński ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów.
Niedziela częstochowska
Drogi Krzyżowe na małych kalwariach – to nowa inicjatywa bp. Andrzeja Przybylskiego skierowana do wiernych archidiecezji częstochowskiej.
Bolesny początek Wielkiego Postu przeżyli wierni i duszpasterze parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski.
Kim był bł. ks. Michael McGivney? Jakie dzieło po sobie pozostawił? Odpowiedzi na te pytania można poznać podczas peregrynacji relikwii, która trwa także w naszej archidiecezji.
Niedziela podlaska
Charakterystyczne w Urugwaju jest to, że pracuje się tam dla jednego człowieka – twierdzi mieszkający tam ks. Jarosław Przeździecki i opowiada o życiu i posłudze w kraju Ameryki Południowej.
Rok po śmierci ks. kan. Zbigniewa Latosiego, którego życie i posługę kapłańską charakteryzowały słowa: Kościół, młodzież, muzyka, wspominają wychowankowie.
Święty Paweł już w pierwotnym Kościele zauważał potrzebę spełniania przez różne osoby różnych posług dla budowania całości Kościoła.
Niedziela kielecka
Czy praca duszpasterska rzeczywiście zawsze służy temu celowi? – na to pytanie poszukiwali odpowiedzi uczestnicy warsztatów formacyjnych pt. „Kościół świadomy celu”.
Ratują ludzi i ich mienie, gaszą pożary, niosą pomoc w wypadkach komunikacyjnych, aktywnie uczestniczą w życiu parafii i swojej małej ojczyzny. W czasach pandemii doszło im sporo nowych zajęć.
Wyznaczają szlaki morderczych tras groźnych epidemii, które dziesiątkowały ludność. Ponownie znalazły się w przestrzeni uwagi społecznej.
Niedziela małopolska
W okresie Wielkiego Postu abp Marek Jędraszewski wraz z biskupami pomocniczymi zaprasza krakowian oraz pielgrzymów do codziennego nawiedzania kościołów stacyjnych.
Był uczestnikiem Ruchu Oporu w Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Został zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.
Zamiast do kościoła, najpierw zapraszają młodych na pizzę. To przy stole zawiązują się rozmowy o wierze. Niektóre z nich kończą się modlitwą przy ołtarzu.
Niedziela lubelska
Grunwald od Lublina dzielą setki kilometrów, a jednak to tu Władysław Jagiełło umiejscowił wotum wdzięczności za zwycięstwo nad Krzyżakami. Opiekę nad wybudowanym kościołem powierzył duchowym synom i córkom św. Brygidy Szwedzkiej.
Gdyby miał więcej siły i lepsze oczy, szyłby do końca życia.
Niedziela legnicka
W ramach przeżywanego Roku św. Józefa odwiedzamy kolejną parafię pod jego patronatem – parafię św. Józefa Rzemieślnika.
Krzeszowskie sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to szczególne miejsce, gdzie rozwija się modlitwa różańcowa.
Słowo „tajemnica” zawsze budzi zainteresowanie i stawia pytania. O co chodzi? Dlaczego? Kto? Jak? I wiele podobnych. Pobudza także człowieka do działania, które ma na celu jej odkrycie.
Niedziela łódzka
Chociaż nadal brakuje jednej i spójnej definicji zjawiska uzależnienia od internetu, to jednak nie sposób twierdzić, że ten problem nie istnieje.
Z ks. prał. dr. Waldemarem Kulbatem, redaktorem Niedzieli Łódzkiej w latach 1996 – 2014, o powstaniu i historii łódzkiej edycji Niedzieli rozmawia Jadwiga Kamińska.
Ideę powołania diecezji ze stolicą w Łodzi zainicjował w 1913 r. ordynariusz archidiecezji warszawskiej abp Aleksander Kakowski, który dostrzegł specyfikę ziemi łódzkiej, jej wielokulturowość oraz robotniczy charakter.
Niedziela przemyska
Rozpoczynamy wędrówkę ku tajemnicy paschalnej, ku śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa – wskazuje metropolita przemyski abp Adam Szal.
Tak pozdrawiają się członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, odpowiadając: „Zawsze w sercach naszych”. W liście na Wielki Post abp Szal zachęca, aby tworzyć w parafiach te wspólnoty, czym one zatem są?
Początek roku przyniósł hoczewskim parafianom smutną wiadomość. W niedzielę Chrztu Pańskiego, w wieku 58 lat, w 34. roku kapłaństwa zmarł proboszcz ks. Stanisław Węglarz.
Niedziela rzeszowska
O rozwoju dzieła pomocy i wrażliwości ludzkich serc mówi ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej w latach 1992 – 2020.
Tajemnica Krzyża... Sztuka muzyczna przez całe wieki wyrażała głębokie treści związane z Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa.
Czy w mediach prywatnych szkoda było czasu antenowego na wystąpienie marszałka Senatu RP z orędziem w obronie wolnych mediów?
Niedziela sandomierska
Okres Wielkiego Postu jest czasem zastanowienia się nad swoim życiem. Czasem nawrócenia na nowo do Boga. Wielu z nas zapewne widziało figurę Chrystusa Frasobliwego, którego frasują grzechy ludzi. Muzeum takich figur znajduje się w Jeżowem.
Często, kiedy np. jesteśmy na spacerze, żałujemy, że nie zabraliśmy ze sobą aparatu fotograficznego, aby uchwycić jakieś zdarzenie. Tego błędu nie popełnia Marcin Soja, którego wystawę fotografii można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Czy sługa Boży ks. Stanisław Sudoł jest w jakiś sposób podobny do św. Jana Marii Vianneya? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na postawione pytanie, przyglądając się, w jaki sposób francuski święty i dzikowiecki proboszcz pełnili posługę w konfesjonale.
Niedziela sosnowiecka
Minęła 34. rocznica posługiwania pasterskiego bp. Piotra Skuchy – biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej.
W bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu trwa modlitwa za kapłanów i nowe powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego.
Członkowie, sympatycy i wolontariusze wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie dziękowali Bogu za 25 lat jej istnienia.
Niedziela świdnicka
Pozwólmy się Panu Bogu pokochać. Odkryjmy jak wielki jest dar wielkopostnej drogi za Jezusem – mówił bp Marek Mendyk w czasie liturgii Środy Popielcowej w katedrze świdnickiej.
W intencji zmarłych, a także żyjących Sybiraków w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy odprawiono Mszę św.
Biskup Marek Mendyk wydał specjalny dekret w sprawie odpustów z okazji roku jubileuszowego na cześć św. Józefa w diecezji świdnickiej. Odpust można uzyskać do 8 grudnia 2021 r.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz lektorzy, którzy działają przy parafii św. Józefa w Stargardzie, rozdali wiernym zdrapki wielkopostne.
Post, modlitwa i jałmużna to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia Wielkiego Postu.
W wieku 90 lat zmarł nestor szczecińskich kapitanów Marynarki Handlowej, kapitan żeglugi wielkiej Jan Prüffer.
Niedziela toruńska
Święty Józef przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Ogłoszenie Roku św. Józefa to właściwie kropka nad i – od lat jak grzyby po deszczu wyrastają grupy i wspólnoty dla mężczyzn, noszące jego patronat. A jak to drzewiej bywało?
Wspólne trwanie przed obrazem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei zgromadziło brodniczan w kościele farnym. Młodzi modlili się o dobre żony i mężów dla rozeznających powołanie do małżeństwa.
Często wydaje nam się, że Bóg milczy, nie opiekuje się nami lub nie daje znaków. Może wystarczy dobrze wsłuchać się w ciszę i nie opierać się Jego zaproszeniu do szczęścia? O powołaniu, ogromie Bożej miłości i cudach za sprawą św. Józefa z s. Nikodemą Sieczkoś, józefitką, rozmawia Ewa Melerska.
Niedziela warszawska
O tym, czym jest akcja „Wesprzyj Kapłana”, jak się w nią włączyć i dlaczego potrzebna jest modlitwa za kapłanów z Ramoną Figat z Fundacji Jednym Sercem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Naznaczona od najmłodszych lat chorobą i trudnościami, przyjmowała je jako dar i łaskę od Boga. Patrzyła na nie oczyma wiary i podkreślała, że „całe życie człowieka jest szkołą cierpienia”.
Kwarantanna, praca i nauka on-line, często w mieszkaniu na małej powierzchni, nadwątliły niejeden związek. Wspólnota Trudnych Małżeństw Sychar daje wsparcie i inspiruje do naprawy relacji.
Niedziela wrocławska
Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” we Wrocławiu zachęca do podjęcia postu w duchu solidarności z uchodźcami.
Nie trzeba wiele, aby nieść radość ludziom na drugim końcu świata. O swojej dwuletniej misji na Kubie opowiada nam Aleksandra Mielewczyk.
Dwa lata temu odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Obecni tam byli młodzi z tereny naszej archidiecezji. Zaglądamy do Ameryki Środkowej, aby zobaczyć, jak wygląda życie Panamczyków po ŚDM.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Zadaniem chrześcijan, według kard. Mauro Piacenzy, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, jest przywracanie ładu w rzeczywistościach nieuporządkowanych. Jedną z form jego przywracania jest adoracja Najświętszego Sakramentu.
W ostatnich tygodniach wspominaliśmy rocznicę nominacji kardynalskiej śp. Mariana Jaworskiego, metropolity lwowskiego, związanego z Lubaczowem.
14 lutego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej rozpoczęła się czterdziesto-dniowa modlitwa połączona z postem za Ojczyznę i Kościół w Polsce. Jest to kolejna już akcja modlitewna.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Świebodzin Pierwszy piątek Wielkiego Postu był dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszych dyskusjach i refleksjach nie można pominąć wątków zadośćuczynienia brutalnym śledztwom, nieuczciwym procesom członków II konspiracji z lat 1944-56.
Krzyż to dla nas, katolików, symbol zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa. W Wielkim Poście nabiera szczególnego znaczenia, wzywając do rozważania wydarzeń, które przed dwoma tysiącami lat dokonały się na Golgocie.