Reklama
dookoła świata
5
dookoła Polski
7
Zakopane-Krzeptówki - sanktuarium narodowe
– Jeśli gdziekolwiek w Polsce istnieją przedsionki nieba, takie miejsca, w których niebo styka się z ziemią, to z pewnością są nimi maryjne sanktuaria.
10-11
rocznica zamachu na Jana Pawła II
Antonio Fabrizio, emerytowany żandarm watykański, wspomina dzień 13 maja 1981 r. w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem
12-13
rozmawiamy o śmierci Alfiego Evansa
Z o. dr. n. med. Jackiem Norkowskim, dominikaninem, który zajmuje się m.in. problemami etycznymi związanymi z sytuacją chorych z urazem mózgu, rozmawia Mateusz Wyrwich
Brytyjczycy postulują wprowadzenie „prawa Alfiego”, które pozwoliłoby w przyszłości uniknąć konfliktów między rodzicami i lekarzami w przypadkach terminalnie chorych dzieci.
14-15
16-17
Kościół Tarnowski
Jest nazywana ziemią świętych i błogosławionych. Mówi się też, że to diecezja żywej wiary
Bp dr Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej. Tu ukończył liceum ogólnokształcące, po którym wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie.
18-21
temat numeru: 80. rocznica kanonizacji
Wiele krzywdzących słów mówi się dziś w świecie o Polsce i Polakach. Nie jest to łatwy czas dla naszego narodu
25-27
Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich
Z bp. Ignacym Decem – przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich – rozmawia ks. Sławomir Augustynowicz
28-29
o. Maksymilian Maria Kolbe - 100. rocznica święceń
Był szczególnie związany z Rzymem, gdzie mieszkał przez osiem lat w czasie studiów. 28 kwietnia 1918 r. został wyświęcony na kapłana w rzymskim kościele pw. Sant’Andrea della Valle
30
31
liturgia tygodnia
Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa nastąpiło czterdzieści dni po Jego zmartwychwstaniu, podczas których wiara uczniów dojrzała tak bardzo, że stali się wyznawcami Ukrzyżowanego
32-33
felieton
Dnia 8 grudnia 1955 r. – w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – dwaj mężczyźni weszli do katedry Najświętszej Maryi Panny w Strasburgu. Uklękli przed figurą Niepokalanej w koronie z gwiazd dwunastu i wspólnie się modlili w tej samej intencji. Kim byli i o co prosili?
W kampanii o życie (lub śmierć) Alfiego Evansa nie jest najważniejsze to, kto ma rację: czy reagujący emocjonalnie, czy druga strona: lekarze, sędziowie, zwolennicy eutanazji, którzy kierując się bezdusznym pragmatyzmem lub – w najlepszym przypadku – współczuciem wobec cierpienia i braku perspektyw na dłuższe przeżycie, uznają, że Alfiemu powinno się „pomóc umrzeć”.
35
70. rocznica powstania Izraela
14 maja 2018 r. mija 70. rocznica powstania Izraela. Droga do powstania tego państwa w 1948 r. z perspektywy współczesnej żydowskiej pamięci o Polakach i Polsce stanowi poważne wyzwanie
40-41
fakty, opinie
Na jednym z popularnych liberalnych portali ukazał się artykuł, w którym – z powołaniem się na badania naukowe – zostało potwierdzone to, co wiadomo od pokoleń, a co zostało zakwestionowane przez kulturę liberalną.
42
z prasy zagranicznej
43
felietony
W Parlamencie Europejskim przedstawiono projekt nowego siedmioletniego budżetu Unii.
44-45
ochrona danych osobowych
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (rodo) w Kościele katolickim
46-47
rodzina - poradnik
Tytuł zapożyczyłam od wieszcza, lecz nie o poezji i nie o Mickiewiczu będzie dziś mowa. Trzynasty dzień miesiąca, i do tego w maju, może mieć tylko jedną Bohaterkę, lecz o Niej za chwilę.
Rocznica zamachu na Jana Pawła II jest w tym roku bardzo blisko uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jednym z darów Ducha Świętego jest męstwo, a zamach był, według mnie, konfrontacją pełni męstwa z totalnym jego brakiem.
48
muzycznie
49
51
52-53
Festiwal „Gaude Mater"
56
Europa Christi
I,III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Blisko 1800 pielgrzymów wyruszyło w drogę z Hałcnowa do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Po raz kolejny diecezjalna Caritas zorganizowała dzień wspólnoty dla swoich wolontariuszy – członków szkolnych kół.
Podczas comiesięcznego nabożeństwa dziękczynno-błagalnego ku czci św. Józefa Bilczewskiego wikariusz generalny naszej diecezji mówił o patriotyzmie w nauczaniu świętego arcybiskupa
Niedziela częstochowska
Bp Antoni Długosz, formujący przez wiele lat księży i katechetów do prorockiej misji w Kościele, i już dzieci uczący miłości do Boga, podzielił się z nami świadectwem swojego powołania
W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego – 19 maja br. abp Wacław Depo udzieli święceń kapłańskich grupie kleryków z WSD w Częstochowie.
Bo i jak funkcjonowałyby nasze świątynie, gdyby nie było w nich szafarzy świętych sakramentów, pasterzy wspólnoty kościelnej i nauczycieli wiary?
Niedziela podlaska
25 kwietnia br. odbyło się podsumowanie V edycji Diecezjalnego Konkursu dla szkół i ośrodków specjalnych z terenu diecezji drohiczyńskiej pt. „Napełnieni Duchem Świętym”
W Sokołowskim Ośrodku Kultury 17 kwietnia br. odbył się koncert z okazji 15-lecia Zespołu Wokalnego Seniorynki
Diecezja drohiczyńska w sposób szczególny związana jest z Matką Bożą.
Niedziela kielecka
W tym roku dzieci komunijne i kolędnicy misyjni pospieszą z pomocą dzieciom w Burundi i Rwandzie.
Ufundowany w 1928 roku – w dekadę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – przydrożny krzyż w Cisowie
W niewielkiej miejscowości Świniary, koło Solca Zdroju nie ma już ani szkoły, ani żadnego domu kultury. Życie toczy się wokół zabytkowego drewnianego kościoła św. Stanisława B.M.
Niedziela małopolska
– Drodzy rodzice, zwracajcie uwagę na to, jakich chrzestnych wybieracie dla swoich dzieci. Ja mam wspaniałych! – mówi „Niedzieli” tuż po beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej jej chrześniak, Stanisław Karol Szlenkier
Po raz drugi Dębica gościła związkowców i pracodawców z Małopolski i Podkarpacia na Diecezjalnym Kongresie Ludzi Pracy. Odbył się on pod hasłem „Wiara, Praca, Patriotyzm”
Już po raz siódmy podkrakowskie Więcławice stały się na jeden weekend polską stolicą gospel.
Niedziela lubelska
Papież Franciszek zwrócił się do przedstawicieli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przybyłych z okazji pielgrzymki dziękczynnej na 100-lecie założenia uczelni i 70-lecie duszpasterstwa akademickiego
Bp Mieczysław Cisło udzielił święceń diakonatu 6 alumnom Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Prof. Dorota Kornas-Biela i prof. Adam Biela za apostolskie dzieło i szczególne zasługi dla Kościoła zostali odznaczeni Orderem św. Sylwestra
Niedziela legnicka
Jesteście posłani, by głosić Ewangelię w porę i nie w porę. Bądźcie radością Kościoła i waszych bliskich – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski
O wydarzeniach, które będą miały miejsce w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, powiedziano 26 kwietnia na konferencji prasowej
Pokazy walk rycerskich, turniej ognia, pokaz tańców średniowiecznych i wykłady o tematyce historycznej – to tylko niektóre z atrakcji Pikniku Historycznego
Niedziela łódzka
O królowaniu Chrystusa, które jest wzorem królowania – rządzenia dla tych, którzy mają władzę, mówił w homilii podczas uroczystości 3 maja abp Grzegorz Ryś.
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Łagodzi napięcia i ostre kontury osobowości, charakterów i... narodowości.
Ks. Mieczysław Rzadkowski należał do młodej generacji kapłanów równie młodej diecezji łódzkiej
Niedziela przemyska
Powyższe słowa stanowiły hasło XII Kongresu Nauczycieli i Wychowawców, który odbył się w Przemyślu 20 kwietnia.
Św. Józef Sebastian w sposób trafny i precyzyjny zdiagnozował, co jest potrzebne dla narodu polskiego po odzyskaniu wolności spod niewoli zaborczej.
W kwietniu Leżajsk zamienił się w stolicę kultury chrześcijańskiej.
Niedziela rzeszowska
O nowej błogosławionej Kościoła katolickiego Hannie Chrzanowskiej z bp. Kazimierzem Górnym rozmawia Katarzyna Czerniawska.
Z aktorką Dominiką Figurską rozmawia Natalia Janowiec.
Widać to już wyraźnie. Z każdym miesiącem wzbiera fala nastrojów niepodległościowych. W centrum uwagi są, oczywiście, dzieci i młodzież, depozytariusze wartości wywalczonych przez przodków, obdarzeni nadzieją, że nie zaprzepaszczą dziedzictwa wcześniejszych pokoleń.
Niedziela sandomierska
Młodzi z całej diecezji zgromadzili się na jubileuszowym spotkaniu, które wpisało się w obchody związane z 200-leciem Diecezji Sandomierskiej.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz w ogrodach seminaryjnych podczas Mszy św. w ostatnim dniu spotkania mówił w kazaniu o życiowych planach św. Józefa oraz o poleceniach, jakie otrzymał on we śnie od Boga.
Noc Muzeów, która w tym roku przypada na 19 maja, dała inspirację do pokazania różnego typu sal pamięci czy muzeów, często organizowanych przez parafie lub fundacje, jakie rozsiane są na obszarze naszej diecezji.
Niedziela sosnowiecka
Już tylko 2 tygodnie dzielą nas od niezwykłego koncertu charytatywnego z cyklu „Gramy dla mamy”, który odbędzie się 28 maja o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu przy ulicy Wawel 2.
Jak zawsze w ostatnią sobotę kwietnia do bazyliki Matki Bożej Anielskiej pielgrzymowały wspólnoty Żywego Różańca z niemal wszystkich zakątków diecezji, bowiem nie ma w diecezji parafii, w której nie istniałyby Róże Różańcowe.
Z dr Magdaleną Kielską – dyrektor Uniwersyteckiej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Jaworznie rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Tegoroczne uroczystości odpustowe w dzierżoniowskiej wspólnocie pw. św. Jerzego miały szczególnie podniosły przebieg. Połączono je bowiem z inauguracją XXIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Z bp. Adamem Bałabuchem, biskupem pomocniczym diecezji świdnickiej, rozmawia Marek Zygmunt.
W środę 25 kwietnia 2018 r. na terenie Muzeum byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen” w Rogoźnicy odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu „KL Gross-Rosen (1941-1945). Ocalić od zapomnienia” oraz uroczyste rozdanie nagród.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Po raz drugi w dniach 1-3 maja Goleniów był gospodarzem Archidiecezjalnych Dni Młodych (ADM). Przybyło na nie ponad 1000 dziewcząt i chłopców z całej archidiecezji oraz opiekujący się nimi kapłani, siostry zakonne i katecheci. Była również grupa z parafii w Bambergu (Niemcy).
Nasza archidiecezja z niezwykłym mozołem i duchem modlitwy odbudowuje duchowość i pobożność maryjną, która utracona została przez długie lata dominacji protestantyzmu.
Do Trok, pierwszej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, przyjechałem w końcu marca 2018 r. Nie byłem tam już kilkanaście lat i wszystko wydawało mi się zupełnie inne niż przed laty. Zmiany widoczne były niemal w całym miasteczku, liczącym dziś wraz z okolicznymi wioskami ok. 9 tys. mieszkańców.
Niedziela toruńska
Na toruńskim Rynku Staromiejskim 3 maja zgromadzono się na Mszy św. w intencji ojczyzny.
Po raz siódmy z inicjatywy członków grupy „Mototurystyka” 22 kwietnia odbyło się rozpoczęcie nowego sezonu motocyklowego.
17 kwietnia minęła 80. rocznica kanonizacji Andrzeja Boboli, jezuity, misjonarza, największego kapłana, męczennika Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w czasie niewoli narodowej proroka odrodzenia Polski. 16 maja, kiedy Kościół obchodzi jego święto, w 2002 r. św. Jan Paweł II włączył go do grona patronów Polski.
Niedziela warszawska
O tym żarliwym patriocie, oddanym działaczu społecznym i kreatorze polskiego ochotniczego ruchu strażackiego, pamiętają parafianie z Chomiczówki. Tak świętowali 140. urodziny Bolesława Chomicza.
Jest coraz więcej materiałów pokazujących, że w warszawskiej reprywatyzacji brały udział osoby powiązane ze służbami specjalnymi PRL i III RP.
W maju 1928 r. bł. ks. Ignacy Kłopotowski zakupił 130-hektarowy majątek Zenówka. Tak się rozpoczęła historia sanktuarium – polskiego Loretto.
Niedziela wrocławska
Od 28 kwietnia do 1 maja w Krzydlinie Małej niedaleko Wołowa odbywało się XV Ogólnopolskie Sympozjum Teologii Życia Konsekrowanego pod hasłem „Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego. Młode wino, nowe bukłaki”.
Majówki na Ślężę stały się tradycją. Każdego roku 1 maja kilkaset osób wyrusza na tę najwyższą w pobliżu Wrocławia górę, by modlić się tam za ludzi pracy i za osoby bezrobotne.
Dokładnie pół wieku temu Stolica Apostolska uznała Papieski Wydział Teologiczny za kontynuację Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od tego czasu Wydział posiada prawo nadawania stopni akademickich jako kościelna wyższa uczelnia.
Wokół Komunii św. rozwinął się prawdziwy biznes. Pomysły handlowców na to, jak zachęcić do zakupu skuterów, quadów czy laptopów (które od lat należą do najpopularniejszych prezentów komunijnych) jest masa.
Na szczęście w sobotę nikt u nas w domu nie wstaje późno, zatem bez pośpiechu zjadłyśmy śniadanie i wyruszyłyśmy z dwiema starszymi córkami w długo wyczekiwaną podróż.
Nie jestem proboszczem, ale obserwując uroczystości pierwszokomunijne z okna mojego pokoju,zauważam, jak wielu ojców tych dzieci, które są w kościele w czasie uroczystości, wychodzi na ulicę, na papierosa
Niedziela zamojsko-lubaczowska
24 kwietnia był szczególnym dniem w patriotycznym kalendarzu społeczności Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach.
W Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym 29 kwietnia odbyła się jubileuszowa – bo już piąta – akcja poboru krwi. Podczas tych pięciu akcji oddano w tym miejscu ponad 120 litrów krwi.
Od 2013 r. Hufiec ZHP w Lubaczowie nosi imię ks. inf. płk. harcmistrza Wiktora Haasa Paneckiego. W piątą rocznicę nadania imienia zorganizowano patronalną uroczystość powiązaną z jubileuszem 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W czwartek w wielu miastach i miejscowościach naszej diecezji modliliśmy się za naszą Ojczyznę. Wojewódzkie obchody narodowego Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie.
W kościele parafialnym w Górzycy 6 maja bp Tadeusz Lityński przyjął do grona dziewic konsekrowanych w naszej diecezji kolejną osobę.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do udziału w kilku zarówno diecezjalnych, jak i ogólnopolskich wakacyjnych inicjatywach.