Reklama
5-8
temat numeru
Na temat Powstania Warszawskiego wciąż toczą się gorące spory. Czy stać nas na to, by choć trochę wznieść się ponad jednostronne narracje, kategoryczne osądy – i po prostu być blisko ludzi tamtego czasu?
Czy współczesne pokolenie pamięta o powstańcach z 1944 r.? W jaki sposób Polacy dbają o żyjących bohaterów Warszawy?
10-15
Życie kościoła
Od lat moim osobistym kluczem do krótkiego wypoczynku są: godzina adoracji, godzina szybkiego spaceru wokół krakowskich Błoń, 1-1,5 km na basenie, 2-3 godziny w termach albo cały dzień w górach.
Skracamy godziny snu, rezygnujemy z odpoczynku i niejednokrotnie pracujemy nawet w czasie urlopu. Współcześnie dużo łatwiej nam jest dać jałmużnę w postaci pieniędzy, żywności czy przedmiotów niż podzielić się godziną z własnej doby.
Papież Franciszek opublikował list apostolski w formie motu proprio Traditionis custodes (łac. stróże/opiekunowie tradycji) dotyczący tzw. liturgii trydenckiej. Uchylił wszystkie zezwolenia, normy i zwyczaje z nią związane.
Gdy przyjechałam na misję do Krzywego Rogu – dużego miasta we wschodniej Ukrainie, w którym w czasach radzieckich ludzie z całego kraju poszukiwali dobrobytu, nie spodziewałam się, że największym bogactwem tego miejsca mogą być ubodzy.
20-25
święte bezdroża
Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.
26-29
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Minęło 500 lat od dnia, w którym pierwszy raz zabrzmiał, czy może raczej zagrzmiał, Dzwon Zygmunt. Jest on symbolem polskości – tak jak Wawel, częstochowski klasztor z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, gnieźnieńska katedra, chopinowskie frazy...
31-43
punkt widzenia
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2004 r. stały się punktem zwrotnym w polskiej polityce historycznej. Ten obszar tożsamościowej polityki państwa jest coraz ważniejszy.
Spór między Trybunałem Konstytucyjnym i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest próbą ocalenia polskiej suwerenności oraz prawa do samostanowienia.
46-48
49
Kącik dla dzieci
50-51
52
polecamy
To pierwsza tak obszerna biografia św. Pawła autorstwa jednego z najwybitniejszych biblistów.
Jak zmierzyć się z cierpieniem i nie stracić nadziei? Jest na to niezawodna metoda.
53
dobre rady
Dania z tym warzywem na stałe wpisały się w naszą tradycję kulinarną.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, aktywność fizyczna kobiety jest wskazana i zalecana.
Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rośnie wzdłuż dróg, przy murach, w parkach i na łąkach. W celach leczniczych zbieramy tylko jego zielone pędy na początku kwitnienia.
Fusy po wypitej kawie można wykorzystać na wiele sposobów, m.in. w ogrodzie jako nawóz.
Wiele osób zmaga się z opuchniętymi nogami właśnie w upały. Jakie mogą być przyczyny obrzęków? Jak sobie z nimi poradzić w domu?
55-57
59
Niedziela z kulturą
64
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 6, 24-35)
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Mglista pogoda nie przeszkodziła miłośnikom gór w modlitwie na Hali Miziowej w ramach ewangelizacji w Beskidach.
Dla kilkuset młodych ludzi Mszę św. w kościele św. Pawła Apostoła celebrował bp Piotr Greger.
Igrzyska Dziecięce Kids Games odbyły się po raz czwarty w Skoczowie. W tym roku uczestniczyła w nich rekordowa liczba dzieci i wolontariuszy.
Niedziela częstochowska
Etos harcerski, który mieli bohaterowie Kamieni na szaniec, pozostał wśród częstochowskich harcerzy. A pamięć o Powstaniu Warszawskim po 77 latach jest ważnym zadaniem.
Święta Maria Magdalena jest patronką naszych poszukiwań Boga – mówił bp Andrzej Przybylski w święto św. Marii Magdaleny w parafii pod jej wezwaniem w Działoszynie.
Dlaczego św. Krzysztof jest drugim patronem parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie? Jakie uroczystości miały miejsce 25 lipca w tej wspólnocie?
Niedziela podlaska
Blisko 100 osób spotkało się w ośrodku NOE w Broku, aby doświadczyć żywej wspólnoty Kościoła. Podobny charakter miał zorganizowany wcześniej Dzień Wspólnoty w Nurcu-Stacji.
Papież Franciszek w encyklice Laudato si’ zachęca do nawrócenia ekologicznego, które nie jest możliwe bez czystej planety i uporządkowanego serca. Wiedzą o tym podlascy leśnicy, którzy troszczą się o przyrodę i podtrzymują ducha patriotyzmu.
W Sanktuarium Matki Zbawiciela Naszego Jezusa w Domanowie świętowano odpust parafialny związany z 6. rocznicą koronacji obrazu Pani Domanowskiej oraz wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej.
Niedziela kielecka
Głównym gościem otwarcia unikatowego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie był prezydent RP Andrzej Duda.
Łaskami słynący obraz Matki Bożej Daleszyckiej został ukoronowany koronami papieskimi przez kard. Stanisława Dziwisza. Wydarzenie to wpisało się w obchody 800-lecia istnienia parafii.
40 lat temu z inicjatywy ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego narodziła się Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
Niedziela małopolska
Co za święto nadzwyczajne! Młodzież w pelerynach, każda grupa miała inny kolor... Spodziewaliśmy się, że może będzie 20 tys., a przyszło pół miliona! – wspominał kard. Stanisław Dziwisz w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie.
Jak buduje się wspólnotę od podstaw? Co jest potrzebne do prężnego funkcjonowania parafii? Ksiądz Stanisław Kania opowiada o jednej z najmłodszych parafii diecezji tarnowskiej – Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach.
Już w najbliższy piątek 6 sierpnia wyruszy z Krakowa 41. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej.
Niedziela lubelska
Z troski o liczne i święte powołania kapłańskie zrodziło się Towarzystwo Przyjaciół Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
W parafii św. Marii Magdaleny przedstawiciele wielu środowisk i pokoleń podziękowali ks. kan. Januszowi Rzeźnikowi za kapłańskie posługiwanie parafii i miastu.
Z figurką Matki Bożej Fatimskiej wędruje po sanktuariach i prosi o modlitwę.
Niedziela legnicka
Po pandemicznej przerwie ruszyły na nowo Legnickie Wieczory Organowe, już w 30. odsłonie.
Europejska Perła Baroku kontynuuje prace konserwacyjne i restauracyjne przy zabytkach ruchomych znajdujących się w kompleksie Pocysterskiego Opactwa.
9 sierpnia przyniesie wspomnienie męczeńskiej śmierci franciszkanów: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
Niedziela łódzka
Pierwszy poległy kapelan Powstania Warszawskiego pochodził z archidiecezji łódzkiej.
Jest najbardziej charakterystycznym kościołem w Łodzi. Bez niego krajobraz miasta nie byłby taki sam.
Jan Maria Vianney, święty proboszcz z Ars, przeżywał kryzysy duchowe i nie raz chciał uciec ze swej parafii. Wtedy parafianie ustawiali blokadę na rogatkach i zwyczajnie go zawracali. Nam tak nie wypada.
Niedziela przemyska
W ramach Roku Ojca Wenantego odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka na Ukrainę „Śladami o. Wenantego”.
Połowa lipca – czas wakacji, urlopów i odpoczynku. Wśród turystów zmierzających w stronę południowo-wschodniej Polski są ewangelizatorzy Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów. Większość już od roku odlicza dni do rozpoczęcia akcji i nie wyobraża sobie wakacji bez posługi w Bieszczadach.
Wakacyjny obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest dla stypendystów czasem doświadczenia przynależności do fundacji przez poznawanie nauczania św. Jana Pawła II, tworzenie wspólnoty, bycie razem na modlitwie i rekreacji.
Niedziela rzeszowska
Już za kilka dni z Rzeszowa wyruszy 44. Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę.
O powołaniu z ks. Rafałem Majerskim, wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach rozmawia Natalia Janowiec.
Wezwanie z litanii: „Serce Jezusa gorejące ognisko miłości” wskazuje, iż jest to jedyne, prawdziwe źródło miłości, bo miłość jest z Boga.
Niedziela sandomierska
Na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu mieszkańcy oraz turyści mogli zobaczyć ciekawe widowisko historyczne.
W kolejnym tygodniu wakacji zachęcamy do odwiedzin miejsca znanego zapewne wielu czytelnikom – ruin zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Malownicze pozostałości zamku można dostrzec już z daleka, a świadczą one o jego dawnej okazałości.
W tarnobrzeskiej Bibliotece Pedagogicznej otwarta została wystawa Wołyń – Tarnobrzeg. Blisko czy daleko?
Niedziela sosnowiecka
Co miesiąc stają z różańcem w ręku jako orężem, by przepraszać i bronić Panią Przenajświętszą.
Jak co roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej przygotowała wakacje dla dzieci i młodzieży.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel to wielkie święto dla całej rodziny karmelitańskiej.
Niedziela świdnicka
Siostra Maria Danuta złożyła pierwszą, czasową profesję i odtąd pełni posługę w indywidualnej formule życia konsekrowanego.
W Borowicach koło Karpacza został zorganizowany obóz dla stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia z diecezji świdnickiej i legnickiej. 35 stypendystom towarzyszyło hasło „Jestem, Pamiętam. Czuwam”.
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką, która prowadzi rehabilitację społeczną, medyczną i zawodową dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Mogą oni stawiać swoje pierwsze kroki w pracy zawodowej w lokalu mieszczącym się na świdnickim rynku. Serwują pyszną kawę, ciasta, a także prezentują wykonane przez siebie rękodzieła.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W pielgrzymce, ukazującej piękno i bogactwo kultu i obecności św. Józefa, docieramy do dekanatu Choszczno, a w nim do Rybak.
Pielgrzymowali w różnych grupach i terminach. Idąc od miasta do miasta wyznaczali trasę, która tworzyła kolejne ramiona krzyża.
Pragnę przedstawić naszym czytelnikom fragment Pojezierza Myśliborskiego, który poznałem podczas dwudniowej wycieczki rowerowej.
Niedziela toruńska
Wiele osób słuchało we wtorki audycji dla Małżonków i rodziców w Radiu Maryja w opracowaniu Elżbiety i Lecha Polakiewiczów. Spytałam ją kiedyś: – Jaką ważną myśl dała ci twoja mama? Odpowiedź była prosta: – Bądź naturalna.
Kim jestem, co liczy się w moim życiu? Czy ciemność oznacza, że Boga nie ma, czy to dopiero początek spotkania z Nim? Młodzież w Grążawach odkrywała Boga w swoim życiu na nowo.
Przydrożne kapliczki spotkać można na rozstajach dróg – nie tylko na wsiach, ale też na obrzeżach miast. Lewobrzeżna część Torunia, którą włączono do naszego miasta w XX wieku, posiada na swoim terytorium kilka pięknych kapliczek.
Niedziela warszawska
O pomocy ludziom w zrozumieniu siebie przez nietypowe poznawanie Pisma Świętego z ks. prof. Romualdem Jaworskim rozmawia Katarzyna Kasjanowicz.
Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ks. Stefana Wyszyńskiego w Laskach. Przyszły Prymas na wszelkie możliwe dla kapłana sposoby wspierał walczących.
Przed Muzeum Powstania Warszawskiego znowu stoją kolejki chętnych do obejrzenia wystawy. Taki widok był niemożliwy w czasie lockdownu, ale w muzeum znaleziono skuteczny sposób, jak utrzymać kontakt ze zwiedzającymi.
Niedziela wrocławska
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Te słowa Chrystusa są ciągle aktualne i zachęcają nas do głoszenia Dobrej Nowiny wszędzie tam, gdzie żyjemy, mieszkamy i pracujemy. W wielu sercach rodzi się jednak pragnienie wyjazdu na misje.
Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.
Mój kolega – wikariusz w wiejskiej parafii. To już druga parafia, w której posługuje. Dodam, że nie chodzi o księdza z archidiecezji wrocławskiej. Ksiądz Rafał zawsze mówił o dwóch powołaniach. Od dziecka czuł się świetnie nie tylko przy ołtarzu jako ministrant, ale również na boisku. Był zakochany w piłce nożnej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W 78. rocznicę niemieckiej akcji w Majdanie Starym odbyły się uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi i wysiedlenie ludności.
Mieszkańcy Biłgoraja uczcili 77. rocznicę mordu partyzantów w miejscowym lesie.
Ostatnie motu proprio papieża Franciszka wzbudziło niemałe zamieszanie w świecie osób zainteresowanych liturgią Kościoła. Czy Traditionis custodes jest atakiem na święte obrzędy i hermeneutykę ciągłości? Czy Kościół może zmieniać cokolwiek w liturgii?
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
1 sierpnia obchodzimy 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Jakiś czas temu nasi klerycy nakręcili film, w którym pokazują, jak się żyje w seminarium. Jeśli jeszcze nie oglądaliście (a warto), znajdziecie go na seminaryjnej stronie.
Oczekując na tegoroczną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego chcemy łączyć się z modlitwą Kościoła i dziękować za posługę Prymasa Tysiąclecia – mówi ks. Krzysztof Kocz.