Reklama
edytorial
Ostatnio, może w związku z wakacjami, media jakby znieczulają nas na sprawy uchodźców. Nadchodzi jednak nowa fala migrantów. Dziennikarz śledczy Witold Gadowski, który niedawno wrócił z południa Włoch, przekazuje spostrzeżenia m.in. z portu w Kalabrii.
Światowe Dni Młodzieży 2016 powinny stać się przedmiotem wielkiej analizy dla Kościoła. Papież Franciszek odkrywał przed nami prawdy funkcjonujące w nauczaniu Kościoła od 2 tys. lat, ale czynił to inaczej, w sposób żywy i niezwykle przekonujący, dając przy tym świadectwo swojego życia Ewangelią.
3
38. Lubelska Piesza Pielgrzymka
Pątnicy z archidiecezji lubelskiej dotarli na Jasną Górę 14 sierpnia br. 38. Lubelska Piesza Pielgrzymka wędrowała pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec”.
6
z Jasnej Góry
Na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze wszystkich stron Polski zmierzały piesze pielgrzymki. Główną intencją wielu z nich było dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i za spotkanie z papieżem Franciszkiem
7
dziękczynienie za młodość Kościoła
W 25. rocznicę 6. Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie odbyło się na Jasnej Górze 14 i 15 sierpnia br. wieczorne i nocne czuwanie modlitewne, które stanowiło przypomnienie wielkiego święta młodzieży z Janem Pawłem II sprzed ćwierćwiecza.
8
uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Polska jest darem, dla którego warto podjąć spór o zwycięstwo prawdy i o przyszłość – mówił abp Wacław Depo podczas jasnogórskich uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
9
temat numeru: kierunek - Jasna Góra
Światowe sanktuaria bardzo często związane są z tajemnicą objawień. W Częstochowie – w przeciwieństwie do Fatimy czy Lourdes – nikt osobiście nie spotkał na swej drodze Pięknej Pani.
W sierpniu Jasna Góra w szczególny sposób staje się miejscem zwycięstwa. Klasztor-sanktuarium, ale i twierdza, której nie zdołali pokonać najwaleczniejsi wrogowie narodu. Tym razem chodzi jednak o zwycięstwo nad własnymi słabościami i duchowym marazmem
10-15
cudownie uzdrowiona • s. Marie Simon-Pierre Normand
Jasna Góra na początku sierpnia br. stała się miejscem pielgrzymowania s. Marie Simon-Pierre Normand, którą cały katolicki świat poznał w związku z jej uzdrowieniem za wstawiennictwem Jana Pawła II. Towarzyszyła jej matka Marie Thomas Fabre
16
18-19
papież Franciszek powiedział
Przemówienie papieża Franciszka do władz oraz korpusu dyplomatycznego, Wawel, 27 lipca 2016
Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone na rozpoczęcie śDM na krakowskich Błoniach 28 lipca 2016
20-23
mocni wiarą • bł. Anna Maria Taigi
Ile razy widzę moją mamę pochyloną nad przyrządami krawieckimi, z igłą w ręce albo z palcem świeżo skaleczonym podczas szycia, tyle razy przychodzi mi na myśl bł. Anna Maria Taigi
26-27
29
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Słowa Pana Jezusa nie zostawiają wątpliwości, jaka jest droga zbawienia: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają”– dosłownie: nie będą mieli siły.
32-33
36-37
72. rocznica Powstania Warszawskiego
Komendant główny Armii Krajowej gen. Stefan Grot-Rowecki, w 1943 r. pojmany przez gestapo, został zamordowany w sierpniu 1944 r., prawdopodobnie za odmowę wydania odezwy do powstańców warszawskich, by zakończyli walkę.
38
z prasy zagranicznej
41
41
Pan Niedziela pozwolił sobie na dłuższy wypoczynek. Oazę spokoju znalazł w południowo-zachodniej Polsce. Urocze miejsce w kotlinie między górami okazało się dla Niedzielnego w sam raz.
Wielu nie chce przedmiotów przypominających polskość i kulturę miasta Wilna
42-43
44
turystyka • planujemy wakacje
Nie wiadomo, czy sprawdzą się obliczenia hiszpańskiego zrzeszenia firm turystycznych, że Półwysep Iberyjski odwiedzi w tym roku 75 mln osób, czyli o 6 mln więcej niż rok wcześniej.
45
cykl wakacyjny • na styku kultur i religii • bałkańska mozaika
Miasto Kruja położone jest w środkowej Albanii, zaledwie 30 km od Tirany. Nazywane często, choć z pewną przesadą, albańskim Krakowem przyciąga swoim urokiem, ale także legendą największego bohatera narodowego – Skanderbega
46-47
sport • Krzysztof Głowacki
Z Krzysztofem Głowackim – mistrzem świata WBO wagi junior ciężkiej – rozmawia Marta Jacukiewicz
48-49
Niedziela Młodych
Ja? Ewangelizować? Niemożliwe! Może kiedyś – myślałam jeszcze kilka miesięcy temu. Jezus jednak zaprasza do robienia rzeczy niemożliwych. On uzdalnia powołanych i daje możliwości
Bracia ze wspólnoty Taizé wraz z wolontariuszami z pięciu kontynentów przyjmują przez wakacje młodych ludzi przybyłych z wielu krajów.
Potem wielki Znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce I księżyc pod Jej stopami A na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia.
(Ap 12, 1-2)
50-53
Sezon ogórkowy trwa. Świeże warzywa można kupić na straganach lub zebrać w przydomowych ogródkach. Oprócz popularnych sposobów przygotowania ich na zimę, jak np. kiszenie, proponujemy ogórki w zalewie musztardowej.
57-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Rozpoczynali w deszczu, a zakończyli z wychodzącym zza chmur słońcem. Uczestnicy 25. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej pokonali ponad 160 km i szczęśliwie dotarli do celu – na Jasną Górę.
Pierwsze Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie Ziemnym zakończyły się 3 sierpnia w Żywcu. Turniej rozgrywany był na terenie ośrodka Park Tenis Żywiec 1918.
Z Andrzejem Sową – byłym liderem punkowej grupy Maria Nefeli, byłym ćpunem, a obecnie profilaktykiem uzależnień, m.in. mającym za sobą współpracę z katolickim ośrodkiem dla uzależnionych „Nadzieja” w Bielsku-Białej – rozmawia Mariusz Rzymek.
Niedziela częstochowska
26 sierpnia to dzień Częstochowskiej Prowincji Kościelnej oraz święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła, ale to przede wszystkim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Ojciec Święty zwrócił uwagę wszystkich na wartość doświadczenia i mądrości ludzi starszych – rodziców i dziadków, na wartość ich przekazu życiowych prawd i pouczeń.
W ostatnim czasie policja zarejestrowała w Częstochowie kilka telefonów do osób starszych, w których zapłakane głosy bliskich informowały staruszków o spowodowaniu wypadku samochodowego, potrąceniu dziecka, zatrzymaniu przez policję.
Niedziela podlaska
Zbliżający się tydzień w kalendarzu liturgicznym obfituje w liczne wspomnienia. Oprócz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będziemy przywoływać postać św. Moniki, matki św. Augustyna, doktora i Ojca Kościoła
26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę, wędrująca z hasłem: „Nowe życie w Chrystusie”, przeszła już do historii. Przed godz. 9 rano 13 sierpnia pielgrzymi prowadzeni przez swych duszpasterzy dotarli do stóp Sanktuarium Jasnogórskiego.
Ignacy Kłopotowski urodził się w 1866 r. w maleńkiej Korzeniówce niedaleko Drohiczyna w czasach zaborów.
W dniach od 3 do 9 lipca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbywały się jubileuszowe, 15. Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa.
Niedziela kielecka
Kilkuset pielgrzymów z diecezji Vittorio Veneto bawiło się przez kilkanaście godzin na skalbmierskim stadionie w ramach Festiwalu Młodych, zorganizowanym 26 lipca podczas ŚDM.
Wszystko wskazuje na to że, obraz patronki kościoła w Piasku Wielkim w końcu odzyska swój blask. Wcześniej renowację przejdą również pozostałe zabytkowe obrazy i ołtarze – zapowiada ks. proboszcz Sławomir Dalczyński.
Kiedy przyjechałam 27 lipca na katechezy do Kazimierzy Wielkiej, w mieście od rana panowała fiesta. Nad dużym zbiornikiem wodnym roztańczona młodzież rywalizowała w pieśniach, tańcach, zabawach.
Niedziela małopolska
Wchodzimy na częstochowskie Aleje NMP, w oddali widać już wieżę klasztoru na Jasnej Górze. A więc jesteśmy! Wyobrażam sobie, że Maryja czeka na nas.
Gloria Giordano z Włoch, Barbara Segal z Londynu, Ana Yepes z Hiszpanii, Alaknanda Bose – indyjska mistrzyni tańca Kathak. Te i inne osobistości tanecznego świata połączył Kraków, gdzie od 4 do 9 sierpnia odbyła się XVII już edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.
– Małżeństwo to śmiertelnie poważna sprawa. Ślubowaliśmy przecież, że będziemy ze sobą aż do śmierci! – mówi Andrzej, od 38 lat mąż Urszuli.
Niedziela lubelska
To było zaledwie kilka godzin, 8 kilometrów drogi, niemal nic w stosunku do tego, ile codziennie przemierzali lubelscy pielgrzymi, a jednak wspomnienia na długo pozostaną w pamięci.
Pątnicy 38. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę dotarli do celu 14 sierpnia po przejściu ok. 320 km. Najdłuższą trasę (360 km) pokonali pielgrzymi z Chełma.
Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lublinie w ramach Dni w Diecezji gościła 52 osoby z południa Włoch.
Rok Święty Miłosierdzia to wspaniały dar i czas łaski, czas otwarcia serca na Boże Miłosierdzie i dzielenia się Nim. W czas jubileuszu pięknie wpisuje się Dzieło Duchowego Wsparcia Osoby Uzależnionej.
Niedziela legnicka
Cel został osiągnięty! 10 sierpnia, w deszczowe przedpołudnie, pielgrzymi diecezjalnej 24. Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy, osiągnęli Jasnogórski Szczyt.
Przed tygodniem, prezentowaliśmy pierwsze grupy tegorocznej pielgrzymki diecezji legnickiej na Jasną Górę. W obecnym numerze uzupełniamy nasz raport o wypowiedzi kolejnych przewodników grup.
W bolesławieckiej bazylice maryjnej 5 sierpnia odprawiona została Msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji oraz w intencji ich rodzin.
Niedziela łódzka
Czas pielgrzymki to czas obumierania dla siebie. Nie liczy się ani wczesna godzina wstawania, nie liczy się pogoda ani trud, nie liczy się zmęczenie. Liczy się to, co człowiek ma w sercu i po co idzie na Jasną Górę” – powiedział bp Marek Marczak na rozpoczęcie 200. Pieszej Pielgrzymki Tomaszowskiej na Jasną Górę.
Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi zbiórkę pieniędzy na renowację mogił powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Nie mogę nie napisać choćby krótkiego wspomnienia o Matce Danucie, bowiem była siostrą zakonną dostrzegającą i przejmującą się każdym napotkanym człowiekiem. Urodziła się 20 sierpnia 1954 r., odeszła do Domu Ojca 8 lipca br.
Niedziela przemyska
Nie wiem, jak zaowocował w czynach Apel Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Państwo to już wiedzą. Pozostało jeszcze 10 dni sierpnia i może warto podjąć dzieło abstynencji.
List Metropolity Przemyskiego po Światowych Dniach Młodzieży.
20-25 lipca– w ramach ŚDM w Przemyślu w Bursie Szkolnej przy ul. Chopina 1 odbywały się międzynarodowe warsztaty muzyczne z udziałem Diakonii Muzycznej AP.
Historię parafii w Kobylanach tworzyło trzydzieści pokoleń wiernych. W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski parafianie dziękowali za sakrament chrztu.
Niedziela rzeszowska
Pod hasłem „Zanurzeni w Miłosierdziu” sprzed rzeszowskiej fary wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa na Jasną Górę.
Przypadający na 25 sierpnia dzień św. Ludwika IX, króla Francji i uczestnika średniowiecznych krucjat krzyżowych, jest dobrą okazją do wycieczki do Krasławia na terenie Polskich Inflant.
Jednym z najwybitniejszych malarzy epoki baroku w Polsce był Szymon Czechowicz. Współczesnych mu artystów, z którymi stykał się zarówno w Polsce, jak i w Rzymie, ujmowała jego skromność i pobożność. Był członkiem Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego.
Niedziela sandomierska
Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa: „Błogosławieni miłosierni”. Można więc śmiało powiedzieć, że szliśmy po miłosierdzie, z miłosierdziem i do Matki Miłosierdzia.
Powszechnie mówi się, że życie człowieka jest ciągłym dźwiganiem krzyża razem z Chrystusem.
Popatrzmy szczególnie na tych, którzy muszą się napracować, aby pątnicy bezpiecznie doszli do celu. Zanieśliśmy wiele intencji do Matki Najświętszej. Wydarzyło się wiele dobra duchowego.
Niedziela sosnowiecka
Wśród rzeszy pątników podążających do Czarnej Madonny na Jasną Górę idą zawsze nasi diecezjanie. Choć pielgrzymują w różnych terminach, tworzą jedną wielką rodzinę zmierzającą do Jasnogórskiej Matki i Królowej.
W bieżącym roku mija równo 50 lat od śmierci światowej sławy śpiewaka Jana Kiepury – „chłopaka z Sosnowca”. Z tej okazji przypominamy postać słynnego artysty, który urodził się w stolicy naszej diecezji.
Mieszkańcy jaworznickiej wspólnoty „Betlejem” nie tylko zmagają się z życiowymi przeciwnościami, lecz także muszą zadbać o dom, w którym mieszkają. W tym celu przygotowano projekt „Różnica”.
Niedziela świdnicka
Henryków, Przeworno, Radoszowice, Popielów, Laskowice, Łomnica, Cisie, Kawodrza to przystanki, jakie na drodze do Częstochowy zaliczyli uczestnicy 13. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.
W Strzegomiu, na terenie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła trwają prace konserwatorskie i budowlane przy pozostałościach średniowiecznych miejskich murów obronnych z XIII wieku.
Ten z zielonym światełkiem, mówią ludzie, kiedy zapytać o stały konfesjonał w świdnickiej katedrze. Zresztą i bez wskazywania palcem łatwo go znaleźć w dużym kościele, bo rzadko zdarza się, żeby nie stała tam krótsza lub dłuższa kolejka.
Święty Pius X nazywał się wcześniej Józef Sarto. Urodził się 2 czerwca 1835 r. we wsi Riese, położonej między Vicenzą a Trewirem, jako syn krawcowej i listonosza.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Królowo Polski! Uznajemy Twe królowanie w Ojczyźnie naszej. Pragniemy przyczynić się do umocnienia Twego władania.
Tegoroczna Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w wyjątkowych okolicznościach: Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, dziękczynienia za 1050. rocznicę Chrztu Polski (w Borku Wlkp. odbyło sie nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych) i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Wędrując w sezonie wakacyjnym z relikwiami Krzyża Świętego miałem zaszczyt prowadzić Misje u stóp Krzyża w Rewalu.
„Spod Pacanowa na Ziemie Odzyskane” to wspomnienia tegorocznego złotego jubilata, ks. kan. Januarego Żelawskiego.
Niedziela toruńska
Zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ale wciąż jeszcze tu i ówdzie wybrzmiewają słowa papieża Franciszka czy przemykają przed oczami relacje lub zdjęcia z tamtych wydarzeń. Na łamach „Głosu z Torunia” publikujemy świadectwa uczestników ŚDM z naszej diecezji.
– Pielgrzymka to cudowne doświadczenie tego, co Pan czyni w naszym życiu – mówił bp Józef Szamocki do pielgrzymów z diecezji toruńskiej na Jasnej Górze.
W kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu 7 sierpnia miała miejsce uroczysta Msza św. połączona z zaprzysiężeniem nowo powstałego Bractwa św. Jakuba Apostoła.
Niedziela warszawska
Warsztaty, konferencje, koncerty i rozmowy z ciekawymi gośćmi. W trzech miejscach niedaleko Warszawy odbędą się w końcu sierpnia wakacyjne, plenerowe i rekolekcyjne spotkania młodzieży.
Niegdyś ośrodek w Nadliwiu tętnił życiem. Teraz sytuacja Fundacji Apostolstwa Eucharystycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych jest coraz trudniejsza.
Z Jerzym Natkańskim, warszawskim himalaistą, kierownikiem niedawnej wyprawy na szczyt K2 w Karakorum, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
Niedziela wrocławska
Wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia), danej „ku obronie naszemu narodowi”, która już ponad 600 lat jest przy nas, pamięta i czuwa z Jasnej Góry, to dla wielu Polaków data wyjątkowa.
W strugach deszczu rankiem 10 sierpnia dotarła na Jasną Górę 36. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. W tym roku w 15 grupach wędrowało 1500 osób, 40 kapłanów, 19 kleryków i 9 sióstr zakonnych. Razem z pielgrzymami wędrował bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
O znaczeniu Słowa Bożego w życiu chrześcijan z abp. seniorem Marianem Gołębiewskim, znakomitym biblistą, byłym członkiem m.in. Rady Naukowej KEP, Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie przewodniczącym Sekcji Nauk Biblijnych, rozmawia Magdalena Lewandowska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Jesteśmy wobec Maryi Jej dziećmi. Pierwszą istotną cechą dziecka jest ten jego nieustanny kierunek patrzenia ku górze, ten zwrot spojrzenia ku wysokości, w stronę dorosłego, wyższego człowieka.
Uczestnicy 34. Pielgrzymki Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej po 13 dniach wędrowania i pokonaniu ponad 350 km dotarli 14 sierpnia przed oblicze Matki Bożej.
Dwudziesta pierwsza edycja popularnego i znanego w regionie Festiwalu Pieśni Maryjnych dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych, który zainicjował ks. Tadeusz Sochan, proboszcz w Górecku Kościelnym, odbyła się na polanie Dąbrowa między Aleksandrowem a Góreckiem Kościelnym.
Biłgorajskie obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od uroczystej zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przy kościele św. Jerzego w Biłgoraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Nie miała łatwego życia. Borykała się z trudną codziennością. Stąd trosk i zmartwień jej nie brakowało. A miała ich wiele. Każdego dnia nową dawkę zapewniali porywczy mąż i niezbyt dobrze, oględnie rzecz ujmując, prowadzący się pierworodny syn.
12 sierpnia do Matki Bożej na Jasną Górę dotarła pielgrzymka z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
O wielkich rzeczach w małych gestach, modlitwie przez radiowęzeł i ważnej szkole życia opowiadają klerycy Adam Krasowski i Mateusz Łopatko.
Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe z roku na rok coraz bardziej się rozwija i myślę, że na stałe wszedł do tradycji Zielonej Góry. Docenili go zielonogórzanie, bo na wszystkich seansach festiwalu i na wydarzeniach towarzyszących jest bardzo duża frekwencja.